شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
جمعه، 21st آگوست 2015
10:51 ق.ظ

کاهش تعداد رتبه های برتر دانش آموزان سقزی در کنکور 94

عبور ازسد کنکور دغدغه بسیاری از خانواده هاست و ورود به دانشگاه هنوز رمز تامین آتیه ای درخشان به شمار می رود. ناگفته پیداست که سیل بازگشت فارغ التحصیلان بیکار به اجتماع ازانگیزه های ورود به دانشگاه کاسته است اما در شرایط نامساعد اقتصادی و در جامعه ای که فرصت های کافی برای رشد و ترقی وجود ندارد، دانشگاه هنوز جذابترین مکان برای رسیدن به رویاهای جوانانه است.

دانش آموزان سقزی چند سالی است کارنامه کنکوری خوبی از خود برجای نمی گذارند و سال به سال شاهد کاهش تعداد رتبه های برتر هستیم. به همین دلیل شارنیوز در گفتگویی کوتاه با خالد مهر پرور مسئول گروههای آموزشی آموزش و پرورش سقز تحلیلی مختصری از این وضعیت داشته است . مهر پرور سخنان خود را با یادآوری سرمایه گذاری عظیم خانواده ها روی فرزندان و امید به ارتقای شان و منزلت اجتماعی آنها آغاز کرد و کنکور را ویترینی در نمایشگاه سیاستهای آموزش و پرورش دانست که می تواند شاخصی برای تاثیرگذاری این سیاست ها باشد. وی به  شرکت حدود 2800 نفر در کنکور امسال در شهرستان سقز اشاره کرد که ازاین تعداد 1700 نفر در گروه آزمایشی علوم تجربی و 650 نفر در گروههای آموزشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی  و مابقی در گروههای آموزشی هنر و زبانهای خارجی بوده اند . که این آمار نشان دهنده توزیع نامتوازن رشته های تحصیلی در دبیرستانهاست . از این تعداد شرکت کننده 52 نفر رتبه زیر 2000 را کسب نموده اند.

مهرپرور افت محسوس نتایج کنکور امسال نسبت به سالهای گذشته را حائز اهمیت دانست و گفت: متغیرهای متعددی در این افت محسوس رتبه ها نقش داشته که بررسی همه جانبه ای را هم می طلبد اما می توان به چند عامل در اینجا اشاره کرد که عبارتند از: فضاهای سرد، بی روح و کسل کننده کلاسها و فضاهای آموزشی و تاثیر آن بر روح و روان دانش آموزان، استفاده از روشهای منسوخ در تدریس و پایین آمدن کیفیت آموزشی ، قوانین سهل گیرانه ورود به مقطع بالاتر بدون پاس کردن دروس، عدم رضایت معلمین از شرایط کاری و نا کارامد بودن دوره های ضمن خدمت معلمین و عدم جذب اساتید مجرب و خبره در بازآموزی دانش مدرسین 

وی همچنین به عوامل دیگری نیز اشاره می کند: اضافه شدن تعداد زیادی از شهرهای منطقه 2 به منطقه 3 درسهمیه بندی سازمان سنجش، ناکارآمدی و ناتوانی آموزشکاههای علمی آزاد سطح شهر در پوشش ضعفهای ساختاری آموزش و پرورش و ناکارآمدی مراکز مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته ،. افت انگیزه رقابت در رشته های علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی و بومی گزینی که موجب شده است دانش آموزان با رتبه های برتر نتوانند در دانشگاه های مهم کشور پذیرش شوند.

مهر پروراضافه کرد : ورود استعدادهای برتر به مدارس نمونه و استعدادهای درخشان و خالی شدن مدارس عادی از این نوع دانش آموزان انگیزه رقابت تحصیلی را کاهش داده تا جایی که تحصیل و مطالعه در اینگونه مدارس ضد ارزش قلمداد می شود .وی تصریح کرد: عدم بموقع واریز سرانه های دانش آموزی به مدارس جهت تامین حداقل های مالی مورد نیاز و وابسته بودن مدارس به کمک های مردمی که توام با ایجاد نگرانی و بعضا عدم توانایی برنامه ریزی منظم از طرف مدارس است هم دلیلی برای ناکارآمدی واحد های آموزشی است چرا که کمک های مردمی موسمی هستند.

وی در پاییان سخنان خود با بیان اینکه وزن و تاثیر گذاری هرکدام از فرض های فوق نیاز به پژوهش وکار علمی دقیق تری دارد گفت که نباید از نظر دور داشت تمامی این متغیرها برمیزان رتبه علمی و جایگاه شهرستان تاثیر گذار است اما تحلیل زمانی کامل تر خواهد بود که شرایط افت تحصیلی دانش آموزان درشهرستان سقز را با شهرستان ها و نواحی همجوار مقایسه کرده و فقط به این نکات بسنده نشود . در اکثر شهرستان ها و حتی مرکز استان هم با افت تحصیلی مواجه بوده ایم اما  در شهرستان سقز این میزان افت، معنی دارتر است.

کد خبر: 15368