شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۷/۱۴۰۱
Friday، 21st August 2015
6:21 pm

نقش نمایندگان مجلس در تخصیص اعتبارات سفر ریاست محترم جمهوری به کردستان

نویسنده ی مقاله
دکتر محمد رضائی

با نگاهی به لیست مصوبات پروژه­های زیربنایی و اقتصادی سفر رییس جمهوری به کردستان که اخیراً توسط استانداری منتشر شده است موارد جالبی خصوصاً در ارتباط با سهم شهرستان سقز نظر خواننده را به خود جلب می­کند. به نظر می­رسد نفوذ نمایندگان مجلس، قدرت لابی­گری، جهت­گیری سیاسی و همخوانی آنها با دولت فعلی سهم به سزایی در اختصاص اعتبار برای پروژه­های نیمه­تمام حوضه­های انتخابیه آنها داشته است. این مصوبات در بخش­های راه، بهداشت و درمان، کشاورزی، ورزشی، صنعت، علمی و آموزشی، انتقال آب، فاضلاب و سایر بخش­های زیربنایی به تصویب رسیده است که در ادامه به تفکیک سهم شهرستان سقز به صورت مختصر تجزیه و تحلیل شده و مقایسه­ای نسبی بین اعتبارات اختصاص یافته به هر حوضه انجام گرفته است. 

در بخش راه و حمل و نقل تنها سهم ظاهری شهرستان سقز از مصوبات این سفر تکمیل قطعه سنندج – سقز از بزرگراه میاندوآب – کرمانشاه است که آن هم در عمل تکمیل بخش­های مربوط به دیواندره و سنندج را در بر می­گیرد زیرا قسمت­هایی که در محدوده جغرافیایی شهرستان سقز قرار گرفته است (سقز – ایرانخواه) تقریباً به اتمام رسیده و عملاً بخش ناچیزی از آن نیاز به تکمیل دارد. تنها روزنه امید این است که حداقل بخشی از اعتبارات این مصوبه برای تکمیل کنارگذر سقز در نظر گرفته شود اگر طبق معیار تصویب کنندگان جزو قطعه سنندج – سقز قرار گیرد!. در زمینه بهسازی و آسفالت ۴۵۰ کیلومتر از راه­های روستایی هم شفاف سازی خاصی صورت نگرفته و سهم شهرستان سقز از این میزان مشخص نیست که به نظر می­رسد قدرت و نفوذ نماینده محترم می­تواند در میزان سهم شهرستان اثر گذار باشد. با این حال، آنچه که مشخص است تکمیل فرودگاه سقز و احداث جاده جایگزین سقز – بانه و تکمیل جاده سقز – مریوان که جزو مطالبات اساسی شهرستان است از برکات این سفر بی نصیب ماند.

در بخش آب و فاضلاب تنها سهم سقزی­ها تکمیل ساختمان سد چراغ ویس است. بخش­های فاضلاب شهری و روستایی و تکمیل دیگر سدهای در دست احداث شهرستان از جمله سنته، مرخز و کردکند به فراموشی سپرده شد.

در بخش بهداشت و درمان قرار است بیمارستان جدید سقز تکمیل گردد اما اعتباری برای بازسازی بافت فرسوده بیمارستان امام خمینی و توسعه و رفع کمبودهای بیمارستان تأمین اجتماعی در نظر گرفته نشد در حالی که جزو نیازهای ضروری شهرستان بوده و توجه عاجل را می­طلبند.

در بخش­های علمی و آموزشی هیچ اعتباری برای شهرستان سقز در نظر گرفته نشده است. در این بخش، احداث و تکمیل دانشکده کشاورزی سقز که قبلاً مصوب شده مورد توجه قرار نگرفت. از جمله دیگر نیازهای علمی-آموزشی در شهرستان سقز احداث دانشگاه صنعتی با توجه به وجود منابع غنی معدنی از جمله طلا، آهن و … است که می­تواند زیربنای توسعه صنعتی شهرستان باشد موردی که می­توانست در این سفر مورد بررسی بیشتر قرار گرفته و مصوب گردد.

در بخش ورزش اعتباری به سقز نرسید در حالی که برای شهرستان­های سنندج، قروه و کامیاران اعتبارات ورزشی خوبی اختصاص یافته است.

بخش کشاورزی شهرستان هم همانند بخش ورزش از برکات این سفر بی نصیب ماند. توسعه شبکه­های آبیاری مکانیزه از جمله دشت لگزی و حومه سد شهید کاظمی و شبکه آبیاری سد چراغ ویس از مطالبات ضروری شهرستان می­باشد که می­تواند به اشتغالزایی و توسعه اقتصادی منطقه کمک کند.

در بخش صنعت و معدن هم اشاره واضحی به پروژه خاصی در شهرستان سقز نشده است هرچند که قرار است زنجیره فولاد در استان تکمیل گردد که بخشی از آن احتمالا به سقز مربوط خواهد شد. با شناختی که اینجانب از طرح مذکور دارم اجرایی شدن آن به شیوه مورد نظر سازمان صنعت و معدن در استان عملی نخواهد شد.

در جدول زیر لیست مصوبات و پروژه­های اختصاص یافته به شهرستان­های استان به تفکیک حوضه­های انتخابیه مختلف آورده شده است تا بر اساس آن مقایسه­ای نسبی بین سهم اعتبارات اختصاص یافته صورت گیرد.

                 بخش

حوضه    

حمل و نقل

کشاورزی، آب و فاضلاب

بهداشت و درمان

علمی-آموزشی

ورزش

کشاورزی

صنعت و معدن و انرژی

سنندج، کامیاران و دیواندره

جاده سنندج-دیواندره جاده سنندج-همدان جاده سنندج-مریوان

– مجوز آبرسانی به کامیاران

– تکمیل طرح آبرسانی به دیواندره

– ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر کامیاران

– تکمیل عملیات اجرایی ساختمان سد سیازاخ

– تکمیل خوابگاه ۳۰۰ نفری دخترانه دانشگاه علوم پزشکی کردستان

– تکمیل مرکز پزشک قانونی سنندج

– تکمیل دانشکده منابع طبیعی سنندج

– تکمیل پارک علم و فناوری

– تکمیل سالن ۶ هزار نفری سنندج

– تکمیل سالن ورزشی شهر کامیاران

– تکمیل مجموعه ورزشی بهاران

– اجرای خط لوله ۳۰ اینچی دهگلان به سنندج

– احداث پست ۶۳/۲۰ کیلو ولت بهاران (سنندج ۵) و پست سیار ۶۳/۲۰ کیلو ولت

سقز و بانه

جاده سقز-دیواندره (در حال اتمام است)

– تکمیل ساختمان سد چراغ ویس

– آبرسانی به شهر بانه

– بیمارستان سقز

– بیمارستان بانه

– تکمیل استخر شهر بانه

قروه و دهگلان

جاده قروه سنندج

جاده قروه-همدان

– مجوز آبرسانی به قروه

– ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر سریش آباد

– تکمیل شبکه آبیاری سد سورال دهگلان

– ساخت سد شیخ بشارت قروه

تکمیل دانشکده صنعت و معدن قروه

– تکمیل استخر شهر قروه

– تکمیل سامانه انتقال آب از سد آزاد به دشت قروه و دهگلان

– ایجاد واحد ۵۰ هزار تنی تایر تیوب

– اجرای خط لوله ۵۶ اینچی بیستون به دهگلان

بیجار و یاسوکند

– مجوز آبرسانی به بیجار و حسن آباد

– ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر حسن آباد

– ایجاد تأسیسات فاضلاب شهر بیجار

مریوان و سرو آباد

جاده مریوان – سنندج

– مجوز آبرسانی به مریوان

– تکمیل عملیات اجرایی ساختمان سد گاران

– تکلیف منابع مالی احداث بیمارستان جدید مریوان

– تکمیل مجموعه ورزشی مریوان

– تکمیل سالن چند منظوره مریوان

تکمیل طرح تولید ماهیان سردآبی  “دیوزناو سروآباد”

– شروع عملیات اجرایی احداث پست ۲۳۰/۶۳ کیلو ولت زریوار

استانی

1- کمک­های فنی و اعتباری برای توسعه آبیاری تحت فشار در سه هزار و ۶۸۶ هکتار 2- کمک و ایجاد زیرساخت های گردشگری کردستان 3- واحدهای آهن اسفنجی و فولادساز) با ظرفیت دو میلیون تن در بیجار، قروه و سقز 4- اکتشاف معادن در پهنه­های سقز،  قروه و بیجار 5- ایجاد زنجیره ارزش سلول­های خورشیدی از مرحله فرآوری سیلیس 6- اجرای ۲ دستگاه  CNGو گازرسانی به ۱۶۰ روستای دیگر علاوه بر۶۴۰ روستای از قبل تعیین شده 7- بهسازی و آسفالت ۴۵۰ کیلومتر از راه های روستایی استان

 

با نگاهی به جدول فوق بر اساس حوضه­های انتخابیه نمایندگان مجلس، می­توان به سهم ناچیز حوضه سقز و بانه از اعتبارات سفر ریاست جمهوری پی برد. همچنانکه مشاهده می­شود اعتبارات بیشتری به حوضه سنندج، کامیاران و دیواندره اختصاص پیدا کرده است که با توجه به مرکزیت سنندج و دارا بودن دو نماینده در مجلس طبیعی به نظر می­رسد. نکته مهم دیگری که حائز توجه است مقایسه سهم دیگر حوضه­های انتخابیه استان از طرح­ها و اعتبارات اختصاص یافته می­باشد. بر این اساس، می­توان به سهم ناچیز حوضه سقز و بانه و حوضه بیجار و حسن آباد یاسوکند نسبت به دیگر حوضه­ها از جمله حوضه قروه و دهگلان و حوضه مریوان و سروآباد اشاره کرد. در اینجا میزان نفوذ نمایندگان محترم مجلس و رایزنی آنها با مسئولان ذیربط در تخصیص اعتبارات به حوضه­های انتخابیه آنها بسیار تأثیر گذار بوده است. به نظر می­رسد در نظر گرفتن اعتبارات بیشتر برای حوضه­های قروه و دهگلان و مریوان و سروآباد ناشی از همسو بودن نمایندگان حوضه­های مذکور (آقای دکتر قادرمرزی و آقای مهندس کریمیان) با دولت فعلی و یکرنگ بودن آنها از لحاظ داشتن جهت سیاسی مشخص می­باشد.

حرف آخر اینکه در چنین مواقعی است که مدرک علمی نماینده، پرستیژ، قدرت رایزنی و همسویی با مسئولان دولتی و داشتن موضع سیاسی مشخص می­تواند در سرنوشت و پیشرفت حوضه­های انتخابیه و مؤکلان آنها تأثیر گذار باشد. نمایندگان محترمی که مواضع مشخصی در مجلس ندارند و با عوض کردن رنگ سیاسی و یا دنبال کردن تفکرات منسوخ بیشتر از آنکه به وظایف نمایندگی خود عمل کنند در مسائل ریز محلی و منطقه­ای دخالت می­کنند در چنین مواقعی بایستی بیش از پیش به تهعد خود نسبت به آراء مردم و عواقب دنیوی و اخروی ناشی از آن بیاندیشند.

 

 عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان

 

کد خبر: 15405


نظرات:

 1. با سلام و خسته نباشید
  اینجاست که باید گفت خلایق هرچه لایق
  مردمانی که از روی نا آگاهی و با عشیره گری به پای صندوق های رای می روند بایستی منتظر چنین تبعاتی نیز باشند؛ هر چند که متاسفانه هنوز هم عده ای عمق فاجعه را درک نکرده اند …

 2. با سلام
  بحضور جناب دکتر
  باید عرض کرد
  که با این تفسیری که از جدول در پایان اورده و نتیجه گیری نموده اند
  1-پس باید هر نماینده ای از هر حوزه ای با دولت همسو شود ، انوقت بهتر نیست دولت نمیاندگان رو انتخاب نمایند
  2-همسو نبودن در یک امور دلیل بر مدرک علمی نماینده، پرستیژ، قدرت رایزنی و غیره نمیباشد
  3-هر دولتی در یک مقطع از زمان دنبال یک سری سیاست ها میباشد که اگه به جدول نگاه کنید بخش کشاورزی در همجا پر رنگ میباشد لذا توجیه جنابعالی بی معنی و منسوخ شده بقول خودتان میباشد
  4-در بخش بهداشت در سفر قبل وزیر بهداشت به سقز یادتان نرود که چه دستاوردهای داشت که در جدول کنونی نمیباشد
  5-در ضمن قرارهم نیست که انچه برای یک حوزه مصوب میشود حتما در حوزه دیگر هم همان نوع مصوب شود
  6- اولویت نیازها دولت تعیین میکند و نماینده پیگر میشود
  7-از خیز پیشاپیش تخریب انتخاباتی حضرتعالی که مدرک منسوخ شده ندارید کمال تشکر داریم

 3. که ژوان: ۶-۲-۱۳۹۴ . ۲:۰۴ ب.ظ :
  با سلام
  بحضور جناب دکتر
  باید عرض کرد
  که با این تفاسیری که از جدول در پایان آمده و نتیجه گیری نموده اند
  ۱-پس باید هر نماینده ای از هر حوزه ای با دولت همسو شود در غیر اینصورت آن حوزه هیچ بودجه ایدریافت نمیکنه، انوقت بهتر نیست دولت نماندگان رو انتخاب نمایند
  ۲-همسو نبودن در یک اموری دلیل بر مدرک علمی نماینده، پرستیژ، قدرت رایزنی و غیره نمیباشد
  ۳-هر دولتی در یک مقطع از زمان دنبال یک سری سیاست ها میباشد که اگه به جدول نگاه کنید بخش کشاورزی در همجا پر رنگ میباشد لذا توجیه جنابعالی بی معنی و منسوخ شده (بقول خودتان )میباشد
  ۴-در بخش بهداشت در سفر قبل وزیر بهداشت (یکی دو ماه قبل)به سقز یادتان نرود که چه دستاوردهای داشت که در جدول کنونی نمیباشد
  ۵-در ضمن قرارهم نیست که انچه برای یک حوزه مصوب میشود حتما در حوزه دیگر هم همان نوع مصوب شود
  ۶- اولویت نیازها دولت تعیین میکند و نماینده پیگر میشود اگر لابی گری بقول شما انقدر مهم است پس مدرک و تخصص میخوای چکار
  ۷-از خیز پیشاپیش تخریب انتخاباتی حضرتعالی که مدرک منسوخ شده ندارید کمال تشکر داریم

 4. جناب دكتر نازنین
  انصاف هم خوب چیزیه. پیكان قلمت با هربار حركت دست آخر به نماینده سقز ختم شد. تحلیل كارشناسی كه دادی جهت دار بود تا به همه بقبولانی كه نماینده عرضه نداشته كه امتیازی بگیره.
  اما دستاورد سفر رئیس دولت به كوردستان چی بوده تا سهم سقز چی باشه.؟؟؟
  چرا از سواد دكتریت استفاده نمی كنی و یه راه كار به درد بخور نمی دهی ؟ چرا همه یاد گرفته اند فقط كلی گویی كنند. شما اگر راست می گویی روی یه پروژه مهم زوم كن و مطالعات كارشناسی خودت را در اختیار نماینده بزار تا اونم بدووه دنبال كارای اجراییش . شما خودتون بهتر می دونید كه چرا پروژه ها تكمیل نمی شه و چرا پروژه جدیدی شروع نمی شه … پس بهتره فكر راه حل و راه كار باشی و این موارد را دستاویزی برای توپیدن به نماینده نكنی چرا كه با این نتیجه گیری ها و وارد این بازی ها شدن فقط ارزش دكتریت تقلیل پیدا می كنه.

 5. با سلام
  قابل توجه نویسنده مقاله . با توجه به تفاسیری که از جدول نموده اند موارد زیر قابل استخراج میباشد که از ان خوداری و چون پیشاپیش ایشان خیز تخریب انتخاباتی برداشته اند لذا این مسایل رو نادیده گرفته اند که اگه یک مدرک منسوخ بقول نویسنده داشته باشید میتوانی این مطالب رو از متن مقاله و جدول فهمید لذا نظر حضرتعالی رو به مطالب زیر جلب و امیدوارم پاسخ فرمایید.
  1-سه شهر سنندج .کامیاران .دیواندره و توابع انها با دو نماینده پس سهم بیشتری میبرند
  2-سفر چند ماه گذشته وزیر بهداشت به سقز و دستاوردهای ان را میتوان به جدول اضافه نمود
  3-در سطوح مدیریتی بالا مگه تخصص مهم هست $ اگه مهمه به تخصص وزار نگاه کن اکثرا هیچ ربطی با نوع وزارت خانه نداد پس باید انتقادی نیز در کارنامه ات نیز در مورد وزرا هم داشته باشید
  4- اگه قراره نماینده با دولت همسو باشه پس چه اشکالی داره نماینده ها هم مثل وزارا توسط دولت تعیین شود
  5-سیاست های دولت بسته یک سری مسایل بعضی وقت در یک محدوده زوم میشود مثل جدول شما که در کشاورزی این که دست نماینده نیست
  6-دراین شرایط که دولت پول یارانه ندارد میخوای با لابی گری چه طرحی بتصویب رسانی(از سخنان وزیر بهداشت در سقز) در ضمن 90درصد پروژها تکمیل نه تصویب

 6. سلام كاك وريا
  حكومت هم اهل عشيره گريست چون بقول مطلب بالا نماينده هاي همسو با عشيره خود ميخواهد و به نياز مردم توجهي ندارد پس براي كل ايران هم بايد گفت خلايق هر چه لايق

 7. با سلام خدمت دوستان منتقد (دیپلم قدیم و که ژه وان عزیز)
  در ارتباط با نقد شما موارد زیر تقدیم میگردد:
  1- در ارتباط با همسویی نماینده با دولت بحث داشتن یک جهت سیاسی مشخص مثلا اصلاح طلب یا اصولگرا نیست بلکه بینش سیاسی نماینده از مسائل گوناگون در شرایط زمانی مختلف مهم است. مثلا دکتر قادرمرزی در انتخابات ریاست جمهوری 92 بسیار هوشمندانه از دکتر روحانی حمایت کرد و نتیجه اش را هم میبیند.
  2- اگر به قول که ژه وان دولت در مقطع فعلی دنبال رونق کشاورزی است پس چرا اعتباری در این زمینه به سقز و بانه نرسید. اگر سد چراغ ویس مد نظر است که بیشتر با اهداف تأمین آب شرب سقز و احیای دریاچه ارومیه تکمیل خواهد شد.
  3- دستاوردهای سفر وزیر بهداشت قابل تقدیره ولی همپوشانی آن با اعتبارات سفر ریاست جمهوری برای سقز (تکمیل بیمارستان) قابل تأمله. پس به احتمال زیاد فقط یکی از این اعتبارات برای بیمارستان سقز در نظر گرفته خواهد شد.
  4- درست است که نیازها را دولت اولویت بندی میکند اما نماینده محترم میتواند با رایزنی نیازهای حوضه خود را در دستور کار دولت بگنجاند و بعدها نظارت و پیگیری هم کند.
  5- شک نکنید که لابی گری جزوی از اصول کار مجلس است. پس مدرک علمی نماینده، پرستیژ، قدرت رایزنی و … میتواند در همسو کردن دیگر نمایندگان برای تصویب طرحهای مورد نظر ملی و منطقه ای بسیار تأثیرگذار باشد.
  6- اگر توجه کرده باشید مقاله فوق کلی بود و صرفا مختص سقز نیست (نقش نمایندگان مجلس نه نماینده مجلس) پس لطفا فرافکنی نکنید. این شما هستید که دشمن فرضی انتخاباتی تصور کرده و مطلب را جهت دار کرده اید در حالی که در عمل اینطور نیست.
  7- با قسمتی از نوشته شما در زمینه نقد همراه با ارائه راهکار موافقم (نوشته دیپلم قدیم) هرچند که فکر نکنم ارزش مدرک دکتری با نقد منصفانه تقلیل پیدا کند! با این حال، در صورتی که در حوضه تخصصی بنده مشورتی و یا راهکاری خواسته شود با کمال میل در خدمتم.
  8- در مقاله فوق بحثی از منسوخ بودن مدرک نشده است بلکه به تفکرات منسوخ برخی از نمایندگان اشاره شده است. لذا مشخصه که بسیار سطحی نگرانه به مطلب نگریسته اید. بنده برای آقای مهندس بیگلری، مدرک و شخصیتشون احترام قائلم.
  9- در پایان بایستی عرض کنم بنده به هیچ وجه قصد تخریب شخصی خاص یا به قول شما تخریب انتخاباتی! نداشته ام و آنچه که در عمل بوده را در قالب جدول آورده ام تا تفاوتها مشخص شود. در ارتباط با تفسیر جدول هم این نظر بنده بوده شاید به قول شما اشتباه هم باشد. بالاخره دلیل تفاوت زیاد اعتبارات برای حوضه های مختلف استان بایستی بررسی شود. حال که تفسیر بنده اشتباه است شما بفرمایید که دلیل اینکه اعتبارات بسیار بیشتری برای حوضه های مریوان و قروه نسبت به حوضه سقز و بانه و یا حتی بیجار در نظر گرفته شده است چیست؟
  با تشکر
  موفق باشید