شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۹/۰۷/۱۴۰۱
Tuesday، 25th August 2015
11:02 pm
چند منطقه با مشکل جدی بی آبی روبرو هستند

صدای پای بی آبی

آن‌قدر شنیده‌ایم که در شهرمان کمبود آب داریم و همیشه از صرفه‌جویی کردن صحبت شده است که شاید برایمان عادی شده باشد، اما این یک بحث جدی است و با توجه به زمستانی نه‌چندان پربار و همچنین افزایش محسوس دمای هوا، خشکسالی و کاهش سطح مخازن سدها و منابع تامین کننده ی آب شرب ، قطعی آب بعضی از محلات و افت فشار محسوس در کل شهر اتفاق دور از انتظاری نبود. به سراغ صابر زارعی – معاون عمرانی فرماندار سقز- رفتیم و از او ماجرای قطعی آب چند محله را جویا شدیم.

شارنیوز : گزارشات متعددی در از قطعی آب در چندین نقطه از شهر مثل بهارستان ، قسمتی از شهرک دانشگاه ، شهرک گلان و … به دستمان میرسد ، علت چیست ؟

زارعی : اصلیترین دلیل این قطعی آب عدم صرفه جویی است. به کررات این هشدار را داده ایم اما متاسفانه مردم کمتر صرفه جویی میکنند. میزان استاندارد مصرف آب 150 لیتر در شبانه روز است که در شهر سقز 70 لیتر بیشتر از میانگین استاندارد است و به  220 لیتر در شبانه روز میرسد .

dabehha

شارنیوز : یعنی شما معتقدید که سقز از لحاظ مشکل شبکه و تصفیه خانه و میزان آب برداشتی از سد بوکان بدون مشکل است ؟

زارعی : نه. به هیچ وجه. ما مشکلات سخت افزاریه عمده ای هم داریم. کل ظرفیت لوله های تامین آب شرب از تصفیه خانه 420 لیتر در ثانیه است. هم اکنون هم ما همین میزان آب به شهر جهت مصرف خانگی انتقال میدهیم اما میزان مصرف بیشتر از حجم لوله های انتقال آب به سطح شهر است که این یک مشکل سخت افزاری است و باید سایز لوله ها افزایش یابد که نیازمند بودجه زیادی است. در مورد تصفیه خانه  امیدواریم در آینده با راه اندازی تصفیه خانه شماره 2 در نزدیکی بهارستان این معضل تا حدودی حل شود. در مورد میزان آب برداشتی از سد هم هیچ مشکلی نداریم. حق آب شهرستان سقز از سد بوکان حداقل 500 میلیون متر مکعب در سال است که ما نهایتا تا 250 میلیون متر مکعب در سال برداشت میکنیم.

شارنیوز : میزان پیشرفت سد چراغ ویس چقدر است  و کی آبگیری میشود ؟

زارعی : طبق قولی که آقای جهانگیری-معاون اول رییس جمهور  در سفر به استان دادند سال 1395 چراغ ویس آبگیری میشود. هم اکنون در حال نصب و تکمیل تاسیسات هیدرومکانیکال هستیم. بیش از 1500 متر مکعب بتن سد تمام شده است و سایت جایگزین برای روستای “بله جه ر ” هم آماده شده است و درحال تقسیم پلاکها هستیم. جاده سقز به بانه هم در حال آسفالت قسمتی از جاده هستیم که به دلیل احداث سد تغییر پیدا کرد.

شارنیوز :در بعضی از روستاها و کشاورزان شنیده میشود که چاههای برداشت آب کشاورزان پر شده است و هیئتی از آذربایجان هم مسئول این کار هستن. اخبار موثقی هم داریم که هیچ کدام از چاههای اکثرا غیر مجاز  آذربایجان غربی و شرقی پر نشده است این خبر تا چه حدی واقعیت دارد ؟

زارعی : در مورد پر شدن چاههای غیر مجاز آذربایجان غربی و شرقی بله همینطور است. و فعلا در جهت پر کردن این چاهها اقدامی در آن نقاط نشده است. اما در مورد سقز این کار به عهده ی ستاد احیای دریاچه ی ارومیه است که  البته با مخالفت ما روبرو شد و با وجود پرونده های زیادی که ارسال شده بود تا این لحظه کمتر از 40 چاه پر شده است که تعدادی هم خود کشاورزان کاملا دل بخواه به دلیل عدم استفاده  ، چاه خود را پر کرده اند.

کد خبر: 15497


نظرات:

  1. سلام جناب زارعی
    مردم آن چند منطقه اکثرا خانواده هایی بر جمعیتند بچه های کوچک دارند که برای نظافتشان احتیاج به آب بیشتر دارند …وقتی که آن خانواده ها و آن اطفال معصوم را با بی آبی تنبیه می کنید ….آنوقت آنها را بشدت در مقابل انواع و اقسام بیماری و عفونت قرار داده و بار هزینه فراوانی بر دوش خانواده هایی قرار میدهید که اکثرا توانایی برداختش را ندارند …برای پخت و بز و ظرف شستن هم آب فراوان لازم است هر چه جمعیت خانواده بیشتر آب فراوانتر لازم است وقتی این خانواده ها را با بی آبی شکنجه می کنید آنها به عدای ساده تر اکتفا می کنند و کل خانواده در معرض سوء تعذیه قرار میگیرد و باز هم انواع بیماریها…….بی آبی دهها مشکل و آسیب به همراه دارد که در این چند سطر نمیگنجد …..در واقع اگر همشهریهای عزیز خوب دقت کرده باشند مردم آن سه منطقه بی آب به دلیل جمعیت شان وداشتن فرزندان بیشتر مورد شکنجه و ستم به مدت حداقل بانزده سال قرار گرفته اند آیا این اگر نسل کشی به سبک امروزی نیست بس چیست؟!

  2. مشکل بی آبی یا قطعی آب چندین دلیل عمده دارد ولی فکر نمیکنم هیچ ربطی به قول شما به تنبیه داشته باشد ! متاسفانه یکی از هزاران موارد بی فرهنگیمان ، اسراف و بیهوده هدر دادن آب است که رابطه مستقیمی با منطقه ، سطح سواد ، درک و شعور عمومی دارد . بنظر بنده چاره کار ، یکی ، گران کردن بهای آب حتی بیشتر بهای گاز شهری میباشد و دیگری قطع کردن نوبتی آب البته نه بدلیل تنبیه کردن بلکه بدلیل گوشزدکردن صرفه جویی و هشدار کم آبی … این آب فراوانی که شما میفرمایید در بیشتر نقاط جهان وجود ندارد ولی با اینحال نه سوء تغذیه دارند نسلشان کشته میشود … منظور از صرفه جویی حداقل مصرف ، با توجه به نیاز شخص میباشد .

  3. هر اصلاحی باید از خود ذینفع انجام شود،جای بسی تاسف است که ستاد احیای دریاچه ارومیه بجای اینکه ابتدا از چاه های همان استان(آذربایجان غربی) و آذربایجان شرقی که در مجاورت دریاچه قرار دارند شروع کند وارد استان کردستان شده و چاه های سقز را پر می کند و آیا این نشانه نا کارآمدی مسئولین استان و شهرستان نیست؟آیا فقط مخالفت کردن کفایت می کند؟آیا این نشانه مظلومیت و محرومیت مضاعف ما نیست؟