شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 28th آگوست 2015
11:37 ق.ظ

بازگشایی مرز سیف مطالبه ای عمومی

بازگشایی مرز سیف، اشتغال و استفاده از ظرفیت های موجود برای رفع مشکل بیکاری از مهمترین محورهای سخنان امام جمعه موقت، نماینده مردم در مجلس و فرماندار سقز در نشست شورای اداری شرستان سقز بود که با حضور استاندار کردستان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، سقز به عنوان دومین شهر بزرگ استان از لحاظ جمعیت و نیروی انسانی فعال، نیازمند اجرای طرح های اشتغال زاست که بازگشایی بازارچه سیف به عنوان پتانسیلی بزرگ می تواند راهگشا باشد که در این راستا نماینده مردم در مجلس و فرماندار در چهارمین جلسه شورای اداری بر استفاده از آن تاکید داشتند.

*** بزرگترین مشکل شهرستان سقز بیکاری است

امام جمعه موقت سقز در این جلسه که پنج شنبه با حضور عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان در سالن شهید بهشتی این شهر برگزار شد گفت: بزرگترین مشکل شهرستان ، بیکاری است.

ماموستا سید حسین حسینی با اشاره به احادیث و با بیان اینکه فقر و تنگدستی وسیله هر فسادی است افزود: توجه به اشتغالزایی باید در راس امور مسوولان باشد.

وی با تشکر از حضور استاندار در میان مسوولان و دیدار با آنان، این اقدام را نشانه تکریم مردم توصیف کرد و گفت: تکریم و برخورد مناسب با مردم در نظام اسلامی بسیار با اهمیت و مورد تاکید است.

او با عنوان اینکه مسئوولان در پیشگاه خدا مورد بازخواست قرار می گیرند این موضوع را از نشانه های سنگین بودن مسوولیت در نظام اسلامی برشمرد.

نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی هم با عنوان اینکه بیکاری ریشه بسیاری از ناهنجاری هاست و با اشاره به اینکه باید از مرز به عنوان فرصت ارزشمندی جهت افزایش سطح درآمد مردم استفاده کرد خواستار فعال شدن دوباره بازاچه سیف شد.

***از دولت انتظار بازگشایی بازارچه سیف را داریم

محسن بیگلری با عنوان اینکه مردم به دولت تدبیر و امید، امید بسته اند عنوان کرد: در صورتی که این بازارچه فعال گردد حدود 8400 خانوار می توانند از طریق آن مشغول به کار شوند که از دولت انتظار بازگشایی آن را داریم.

وی بیکاری جوانان به ویژه فرغ التحصیلان دانشگاهی را از مشکلات شهرستان سقز برشمرد و اظهار تاسف کرد جوانانی که دارای مدرک فوق لیسانس و دکترا هستند به دلیل محدویت تدریس در دانشگاه های کشور برای تدریس به استانهای هولیر و سلیمانیه عراق سفر می کنند و خواستار چاره اندیشی برای جلوگیری از فرار نخبگان شد.

او در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: طرح های مناسبی در سقز توسط سرمایه گذار بخش خصوصی در دست اجراست که باید برای جذب بیشتر سرمایه گذار در جهت کاهش بروکراسی اداری تلاش کرد.

بیگلری با بیان اینکه کارهای خوبی در دولت تدبیر وامید آغاز شده است یادآور شد در حال حاضر با وجود محدودیت های اعتباری طرحهای بزرگ واصلی در شهرستان از جمله سد چراغ ویس، جاده سقز مریوان، کنار گذر و بیمارستان فعال است و فقط فرودگاه سقز و کارخانه سیمان غیر فعال است.

وی یکی از مطالبه های اصلی مردم سقز را از سرگیری فعالیت عمرانی فرودگاه این شهر برشمرد و ادامه داد: در صورتی که این فرودگاه به بهره برداری برسد مردم شهرستان های سقز، بانه و دیواندره و شش شهر آذرباجیان غربی می توانند از آن استفاده کنند.

او با بیان اینکه این طرح محور توسعه استان و استان های همجوار خواهد بود پیشنهاد داد که از محل اعتبارات سفر رئیس جمهوری 500 میلیارد ریال به آن طرح اختصاص یابد.

نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آغاز به کار مراحل اجرایی ساخت مجتمع صنوف آلاینده از همکاری نکردن مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان گلایه کرد. 

وی در ادامه خواستار تسریع در نهایی شدن الحاق 295 هکتار زمین برای محدوده شهری جهت ساخت مسکن توسط مردم در آن شد.

علی اکبر ورمقانی فرماندار ویژه شهرستان سقز نیز با اعلام اینکه تمامی مسئوولان استان مخالفتی با بازگشایی بازارچه سیف ندارند از استاندار خواست در زمینه بازگشایی این بازارچه برای اشتغالزایی مردم، پیگیری لازم انجام شود.

*** اعتقاد و اعتماد به بخش خصوصی باعث تسریع در توسعه خواهد شد

وی با بیان اینکه اعتقاد و اعتماد به بخش خصوصی باعث تسریع در توسعه خواهد شد از استاندار خواست تا در زمینه تقویت بخش خصوصی وتسهیل گری ادارات استان دستور لازم صادر گردد.

او با یادآوری اینکه تسهیل گری لازم در شهرستان برای امور سرمایه گذاران انجام شده اضافه کرد: به زودی در راستای حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی پنجره واحد سرمایه گذاری در شهرستان راه اندازی خواهد شد.

فرماندار سقز خواستار تقویت پوشش شبکه های صداوسیما در روستاهای بخش امام و سرشیو،راه اندازی رادیو سقز ، تقویت زیرساخت های مخابراتی ، تجهیز سردخانه پزشکی قانونی و اختصاص اعتبارات برای شهرداری در جهت توانمند سازی این نهاد برای اتمام طرح هایش شد.

ورمقانی با بیان اینکه مردم محور توسعه هستند اظهار کرد: از ظرفیت های مردمی در قالب نشست با انجمن های فرهنگی وادبی ومردم نهاد و روحانیان بهره گیری شده است. 

کد خبر: 15510