شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 28th آگوست 2015
1:54 ب.ظ

پیاده رو ها را آزاد کنید!

ماجرای استفاده شخصی از فضاهای عمومی که متعلق به همگان است ماجرای کهنه ای است و آنقدر تکرار شده است که از ملاحت آن کاسته شده و بر قباحت آن افزوده شده است. عکس های ارسالی از سوی یکی از همشهریان باعث شد دوباره نگاهی کوتاه به این معضل بیندازیم.

pyadehro1

بر اساس اصل 9 ماده 96 تبصره 6 کتاب مجموعه قوانین و مقررات شهرداری ها اراضی، کوچه ها، میدان ها، خیابان ها و معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر، ملک عمومی محسوب شده و تعرض در این معابر، تخلف تلقی می شود.

همچنین، بر اساس تبصره 1 ماده 55 قانون شهرداری ها، سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیر مجاز از آنها، میدان ها، پارک ها و باغ های عمومی برای کسب و سکونت ممنوع است. بند 20 همین ماده از قانون تاکید می کند که شهرداری ها موظفند با مشاغل مزاحم یا تاسیس اماکنی که به نحوی موجب مزاحمت شهروندان باشد، برخورد کنند.

pyadehro

در سقز در بعضی از نقاط این معضل حاد تر است مانند بلوار کردستان که با توجه به نوع کسب و کار این بلوار پیاده رو ها تا حد زیادی به تصرف مغازه داران درآمده و رفت و  آمد برای عابرین پیاده گاهی غیرممکن می شود. در “به رگارج” و خیابان امام به سمت میدان “هه لو” این مشکل با حضوردستفروشان یا ویترین مغازه های خرده فروشی مشاهده می شود که عابران مجبورند قید عبور از پیاده رو زده و وارد خیابان شوند. در بعضی نقاط کم تردد تر شهر همچنان که در عکس دیده می شود، پیاده رو ها به محل پارک موقت خودرو ها تبدیل شده است. 

نکته مهم این است که در شهر ما چون اصول معماری و شهرسازی به طور دقیق و کامل رعایت نمی شود، بسیاری از پیاده روها از “عرض مفید” بی بهره هستند و آن اندک راهی که به عنوان پیاده رو در نظر گرفته شده است نیز توسط مغازه داران بلعیده می شود. به گونه ای که گاهی رهگذران برای ادامه مسیر در یک پیاده رو مجبور هستند وارد فضای عبور ماشین ها شوند یا از داخل باغچه های کنار پیاده رو عبور کنند.

منظور از “عرض مفید” پیاده رو بر اساس تعاریف مهندسی شهری، جایی است که افراد به راحتی بتوانند از آن عبور کنند. عرض مفید با توجه به اینکه پیاده رو در کجا قرار دارد، متفاوت است. برای نمونه، در مناطق مسکونی و کوچه های فرعی حداقل عرض مفید پیاده رو باید حدود یک و نیم متر و در خیابان های پر از مغازه و پاساژ باید حدود دو متر باشد.

شهرداری می تواند و باید با چنین مواردی برخورد کند اما مهمتر از همه خود شهروندان هستند که اصولی بدیهی چون عدم تعرض به منافع عمومی را رعایت کرده و از شهرشان محافظت کنند.

کد خبر: 15528
  مطالب مرتبط:


۷ دیدگاه

 • سیروان
  سیروان: 8-29-2015 . 8:05 ق.ظ :

  باسلام بحث خوبی را شروع کردید انشااله که پیگیری نمایید اماگزارش کامل نیست اولا اگربوسیله این خودروها پیاده رو اشغال شده باشد کاری ندارد با یک استارت زدن برداشته میشوند امابا متصرفان پیاده رو خیابان شیخ مظهرچکارمیکنید که باغ وباخچه شخصی درپیاده رو از اول خیابان تا اخرساخته اند چون بعضی هایشان ریس وکارمند ارشد فلان اداره هستند راست میگویند اما اگر درمحله ای فقیر نشین همین کاررا میکردند خانه را هم روی سرشان خراب میکردید هنوز یک نفر عابرپیاده نتوانسته است از پیادرو استفاده کند بچه ها هم ناچارا درخیابان بازی ودوچرخه سواری میکنند خودتان یک روز برویدببینید. تعدی به معبر عمومی به هر نحو ممنوع است. بحثش زیاد است واین مقدمه ای بود تاببینم اقدامی میشود یانه، حال از شهرداری وشورا درخواست میشود بدون تعارف و رودر بایستی و ملاحظه همکار وتبعیض پیاده رو را به مردم برگرداند واز استفاده اختصاصی حتی بابهانه باخچه وباغ، حقوق مردم رااعاده کند ومانند خیابان اصلی شهرک بزودی پیاده رو رااجراکند وبساط لوله کشی ،تخت ،صندلی،ونرده کشی وپرورش گل متصرفان غیر قانونی منافع خواهان شخصی را جمع اوری نماید

  پاسخ دهید

  • سه یوان
   سه یوان: 8-30-2015 . 8:10 ق.ظ :

   با سلام
   همه این مسایل که بحث شده به فرهنگ مربوط میشه .باید فرهنگ سازی بشه .هیچ کس از خودش شروع نمیکنه و اگه تو از خودت شروع کنی سهم تورو هم میخوره سرت بی کلاه میمونه اینجا سقز است وقانون نداره .برو پارک هار و ببین.سیزده بدرها رو ببین.همه دوست دارن از روت رد شدن.همه و همه دنبال شلوغی و همهمه رو کم کردن میگردن

   پاسخ دهید

   • علی محمد
    علی محمد: 9-1-2015 . 12:41 ق.ظ :

    سلام . فکر نمیکنم این مساله حل بشه فقط برید بلوار وحدتو ببینید ببینید بازار میوست یا پیاده رو خود شهرداری باعث و بانی این کاره به خدا خیلی جالبه اصلا یه طوری ایستادن میوه فروشا تو پیاده رو ادم نمیتونه با خانوادش از اونجا رد شه وجدانن یه وانت از سه راه بیمارستان به شیو جوتیاران کنار نانوایی به گونه ای ایستاده اصلا راه نمیده ادم رد شده باید بیای از حیابان بری تا پیاده رو یا جلو بهزیستی شفا معلوم نیست بهزیستیه یا جلو درش میوه فروشی دو سایپا به گونه ایتوقف کرده که هم دقیق تقاطعه هم جلو اداره هم پیاده رو .نو رو خدا بریدو ببینید وجدان چرا حق مردمو از بین میبرن شهرداری تورو خدا رسیدگی کنن ببینین خودشونو خانوادشون از این چند جا رد میشن تا ما هم هیچی نگیم

    پاسخ دهید

    • فرزاد
     فرزاد: 9-1-2015 . 8:29 ب.ظ :

     یه سری هم به خیابان استاد شیرازی بزنید البته بهتره اسمشو بزارن تعمیرگاه یا گاراژ استاد شیرازی هر کی بتونه پیاده از این خیابان بگذره و جون سالم به در ببره شاهکار کرده

     پاسخ دهید

     • ونوشه
      ونوشه: 9-4-2015 . 7:55 ب.ظ :

      ای کاش جناب شهرادر خودش با پای پیاده از پیاده رو های سطح شهر علی الخصوص باوار کردستان عبور می کرد تا مشکلات عابرین را بهتر درک نمایند . این کار شدنی است و به راحتی می توان کنترل کرد دیگه نمی دونم چرا شهر دار ی هیچ اقدامی نمی کند برای دست فروشان خ امام چرا گاه گاهی تذکراتی نه چنان جدی وجود دارد اما برای بنگاه داران سیلو و تعمیر کاران انجا چی آیا تا به حال تذکراتی بوده پس چرا اقدام نمی شود ؟ متاسفتنه افرادی در راس کارند که دلسوز مردم فقر سقز نیستند

      پاسخ دهید

      • شهروندسقزي
       شهروندسقزي: 9-7-2015 . 5:46 ق.ظ :

       اصلاصهرسقزهمه چيزش باساير شهرهافرق ميكند.نه مردم ونه مسئولان هيچيك به وظيفه ي خود عمل نميكنند.تعامل عجيبي بين آنها براي به نمايش گذاشتن چهره اي زشت ازشهروجوددارد.اصلامعلوم نيست كه شهرداري چرابه عده اي تحت عنوان سدمعبرپول مفت ميدهد اگرنباشندبهتره .براي پارك ماشينهاكه كاري نداره ما موران با گشت دائمي ولحظه به لحظه ميتوانندبايكي دوبارجريمه ويا جابجاكردن خودرو باجرثقال اين معضل روحل كنند.بازاريان بسيار محترم روبابستن مغازه وپلمب چند روزآن ميتوان براحتي تنبيه كرد.اما اينكارعزمي راسخ ميخواهدكه متإسفانه درهيچيك ارنهادهاي ذيربط وجودندارد.انگاربابخشنامه هاي محرمانه براي اينكه چوب در لانه ي زنبونكرده باشندوادار به عدم برخوردبااين بي قانويهاشده اند.انشاالله كه روزي آقاي شهردار و زيرمجموعه اش اين جرأت روپيدا كرده اينكارو اربرچيدن بساط بلاليها وكلانه و پفكيهاي داخك وجلو پارمولوي وكوثرشروع كنند.

       پاسخ دهید

       • سعید
        سعید: 10-8-2015 . 9:47 ق.ظ :

        با سلام
        این قانون جریمه خودروهای متجاوز به حریم پیاده روها رو لطفا در شهر کرج هم اجرا کنید
        ماده163ـ ایستادن یا توقف وسایل‌ نقلیه در محل‌های زیر ممنوع است:
        الف ـ پیاده‌رو و گذرگاه پیاده.
        بر اساس اصل 9 ماده 96 تبصره 6 کتاب مجموعه قوانین و مقررات شهرداری ها اراضی، کوچه ها، میدان ها، خیابان ها و معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر،ملک عمومی محسوب شده و تعرض در این معابر، تخلف تلقی می شود و می بایست شهرداری ها با متخلفان برخورد کنند.
        همچنین، بر اساس تبصره 1 ماده 55 قانون شهرداری ها، سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیر مجاز از آنها، میدان ها، پارک ها و باغ های عمومی برای کسب و سکونت ممنوع است .
        بند 20 همین ماده از قانون تاکید می کند که شهرداری ها موظفند با مشاغل مزاحم یا تاسیس اماکنی که به نحوی موجب مزاحمت شهروندان باشد، برخورد کنند.
        در آدرس “عظیمیه -میدان استقلال – بلوار اقاقیا – نمایشگاه اتومبیل اتو اقاقیا (کمی پایینتر از پیتزا پارسیان به سمت میدان بعثت)” واقعاً به حریم عابران پیاده و همسایه ها تجاوز کرده و کاملا بی اعتنا است.
        لطفا این نمایشگاه اتومبیل رو هم زیر نظر بگیرید و به آنها تذکر و سپس جریمه کنید.
        با تشکر

        پاسخ دهید