شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
جمعه، 28th آگوست 2015
2:21 ب.ظ

دیوار های شهر و چند گرافیتی دیگر

چند ماهی از انتشار عکسی در شارنیوز می گذرد که در آن با اشاره به گرافیتی کشیده شده بر روی یکی از دیوار های بلوار انقلاب، از آغاز دوره گرافیتی به عنوان یکی از نمادهای هنر خیابانی(شهری) در سقز یاد شده بود. از آن روز به بعد تعداد این گرافیتی ها در شهر بیشتر شده و در محله های مختلف شاهد آثار جدیدی از هنرمندان گمنام این وادی هستیم.

gratfi

اگرچه هنوز نمی توان مفهومی منطبق برآنچه هنر خیابانی برآن پایه نهاده شده است را در این آثار ببینیم که این مفاهیم عمدتا دهن کجی به هنر های رسمی است که در قالب گالری ها و در محافل رسمی عرضه می شود و یا اسپری های رنگ به مثابه ابراز اعتراض عمل کرده و از این راه هنرمند گرافیتی کار به انتقال پیام مورد نظر خود به عابران می پردازد اما آنها در حال تجربه اندوزی هستند و به زمان و توجه کافی برای بهبود هنرشان نیازمندند.

grafitin1

ذکر این نکته ضروری است که دیوار منازل حریم و ملک شخصی افراد تلقی می شود و نقاشی کشیدن بدون اذن مالک کاری غیراخلاقی است و حتی در بعضی کشورها گرافیتی در امکان عمومی هم جرم محسوب می شود. گرافیتی کاران معمولا روی دیوار های مخروبه یا در حال ساخت به عرضه هنرخود می پردازند.

grafitin

 

کد خبر: 15532
  مطالب مرتبط:


۷ دیدگاه

 • تبلیغات چی
  تبلیغات چی: 8-29-2015 . 12:07 ب.ظ :

  قبل از انتشار این تصاویر لطفا خوب تصاویر را بررسی می کردیدبعد در سایت قرار می دادید.این تصاویر بیشتر فرهنگ های غربی (تصویر اول مدل و اهنگ hip hop )راتبلیغ می کند تصاویر دیگر هم شیطان پرستی را و….. .
  سایت شما هم حالا شده یک بلنگوی تبلیغ برای این افراد

  پاسخ دهید

  • محمد
   محمد: 9-3-2015 . 9:39 ق.ظ :

   این نشانه ی شیطان پرستی را از کجا اوردید و الصاق کردید به گرافیتی های فوق؟ یا مدل و آهنگ هیپ هاپی چه ربطی به درستی یا ندرستی ماجرا دارد؟ مگر این روزها هزاران آهنگ پاپ که کپی دست هزارم آهنگ های خواننده های آمریکاییه و تو شبکه های سراسری تو اعیاد پخش میشه فرق زیادی دارن با هیپ هاپ؟ طبق معمول یک جانبه نگری و هرچی که به سلیقه و مزاج ما خوش نیامد باید نابود گردد! در شهری که ساکنینش مدام به چندهزار ساله بودنش پز میدهند و درحالیکه همان مردم تمام مظاهر تاریخی و فرهنگیش را محو کرده اند انتظار دارید نوجوانان به قهوه خانه بروند و دومینه بازی کنند مانند والیدنشان؟ شهری که یک استخر مردابی بیشتر ندارد- چهار زمین چمن مصنوعی ندارد و از هر نوع پتانسیلی برای تخیله انرژی جوانی عاری است، انتظار دارید جوانانش بنشینند پای نصیحت و موعظه ی من و شما؟ در ضمن هرچند گرافیتی های به شدت ضعیفی هستند اما دست کم رنگ و رویشان از سلیقه زشت خانه سازی والدین، مهندسان شهرداری و معلمانشان بسیار بهتر است! خدمتی است به مرده بودن رنگ این شهر!

   پاسخ دهید

  • حمید
   حمید: 8-29-2015 . 10:31 ب.ظ :

   شارنیوز رو جو زده. حالا باز خوبه نسبت به خبر قبلی با همین مظمون کمی از ذوق زدگیتون کمتر شده.
   این هنر نیست. مزاحمت است. شمایی که یک سبک هنری نمیشناسید و مطالعه نداشتید بهتر است تنظیم این اخبار رو حتما باه کسی که تحصیلات هنر داشته است بسپارید.

   پاسخ دهید

   • LN
    LN: 8-31-2015 . 11:09 ب.ظ :

    اینگونه آثار کلا ماهیتی غربی دارند و اگر صرفا بدون هرگونه بومی سازی استفاده شوند کاملا مردود و مترود هستند. جالب این است که این افراد حتی زحمت تغییر فونتهای لاتین را به فونت فارسی نداده‌اند. اما با بومی سازی میتوان جایی برای این هنر در شهر خودمان پیدا کنیم.

    پاسخ دهید

    • محمد
     محمد: 9-12-2015 . 6:36 ب.ظ :

     بومی سازی کردن یک هنر کمی مبهم است. شاید بتوان با پیانو یک ملودی کوردی را نواخت اما این به معنای بومی کردن پیانو نیست. می شود یک تکنیک خاص نویسندگی را از اروپایی ها برداشت و مضامین و دغدغه های بومی خود را با آن نوشت اما اینها به معنای بومی سازی نیست چون نه پیانو و نه کارکرد آن تکنیک تغییر نکرده است، در اینجا تنها صورت ماجرا تغییر کرده است. گرافیتی نیز برای شکل از خاصی از فونت(لاتین) طراحی شده است و خاصیت های خاص خود را از آن نوع فونت می گیرد. اینکه ما فونت عربی را جایگزین کنیم نه بومی سازی بلکه نقض خود گرافیتی است.

     پاسخ دهید

     • محمد
      محمد: 9-12-2015 . 6:39 ب.ظ :

      در ضمن چرا فکر می کنید همین کامپیوتر یا دیواسی که از آن مشغول دیدن هیمن سایت و نگارش مطالب هستید، کمتر از گرافیتی غربی و غربی کننده! است؟ “کاملا مردود و مترود” بودن هنر و باقی قضایا فقط شعار است. واقعیت چیز دیگری را نشان می دهد.

      پاسخ دهید

     • قندیل
      قندیل: 9-10-2015 . 12:36 ق.ظ :

      هنر و هنر مند شرقی غربی نداره. همینکه زیبا و جالب باشه و مردم پسند کنن کافیه.
      حالا کردی نباشه ، امریکایی یا فرانسوی باشه.همه ما خیییییییلی چیزامونو مدیون همین غربیها هستیم…

      پاسخ دهید