شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۱/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 4th سپتامبر 2015
11:22 ب.ظ
زیرگذر "به ر گاراج" تمام شد اما

خبری از حل ترافیک نیست

در اواخر بهار 93 بود که دور میدان آزادی سقز یا همان ” به ر گاراژ” حصاری کشیده شد و طرحی کلید خورد که قرار بود طی اجرای این طرح، میدان آزادی سقز به زیرگذری تجاری- فرهنگی تبدیل شود و در قالب فاز 1 و 2 بازار سقز را به پروژه گلان متصل کند.

در ابتدا طرح توجیهی این زیر گذر بدین صورت بود که عابرین پیاده را جهت عبور و مرور از چهارسوی میدان به زیرگذر هدایت تا اینگونه از بار ترافیکی میدان کاسته شود، چرا  که طبق گفتۀ مسئولین و به اذعان مشاورین و کارشناسان، گره ترافیکی میدان ناشی از عبور و مرور عابرین بود. بدینوسیله طرحی شروع شد که قرار بود طی یکسال عملیات اجرایی آن تمام شود و عابر پیاده با بازدید از زیرگذر تجاری فرهنگی از از شلوغی و ترافیک میدان بکاهد.

هم اکنون بعد از گذشت 16 ماه از آغاز پروژه اما و اگرها حول پروژه ادامه دارد و هرچند تا کنون دوبار افتتاح شده اما خبری از حل گره ترافیک ” به ر گاراژ” نیست.

بعد از افتتاح چند بارۀ پروژه عابرین پیاده هنوز جهت عبور و مرور از وسط میدان و یا خیابان های منتهی به آن استفاده می کنند و شهرداری به نصب نرده های سابق اکتفا کرده است و البته با توضیحاتی که عضو شورای شهر سقز در این رابطه ارائه کرد مشخص شد که عملا امکان نرده گذاری بیشتر وجود نخواهد داشت.

سردار دوغی دیگر عضو شورای شهر در این باره به شارنیوز گفت: هرچند در ابتدا طرح توجیهی بر این قرار بود که با کشیدن حصار، عابر پیاده در عرض میدان و خیابان ها حرکت نکند اما وجود دو پروژه ” پارکینگ طبقاتی” و خیابان جدیدالاحداث ” دکتر جلیل وثوقی” مانع از این کار می شود.

به گفتۀ سردار دوغی صرف اینکه ایجاد یک تقاطع دیگر به اسم خیابان دکتر وثوقی در نزدیکی یک میدان درست است یا خیر، اما با وجود پارکینگ طبقاتی و بازگشایی خیابان دکتر جلیل وثوقی نباید این قسمت از خیابان آزادی حصارکشی شود چراکه در این صورت عابر پیاده ناخودآگاه از عرض خیابان آزادی که به دلیل وجود بانک ملی که مسیر آن شلوغ ترین خیابان منتهی به میدان نیز هست عبور خواهد کرد که عملاً اجرای پروژه را با مشکل مواجه می کند.

مجتمع تجاری زیرگذر بسیار زیبا طراحی و آماده شده است و سرمایه گذار کار خود را به خوبی انجام داده است اما این پروژه که زمانی با شعار حل مشکل ترافیک از طریق سوق دادن عابران به عبور از زیر زمین به جای روی زمین اجرا شد اکنون با چالش کارکردی جدی روبرو است و چیزی که می توانست افتخاری برای شهرداری باشد اگر نتواند پرسش های معطوف با ماهیت اجرای پروژه را جواب دهد به نقطه ای برای انتقاد از شهرداری تبدیل خواهد شد.

شارنیوز آماده انتشار نظرات شهرداری است

کد خبر: 15575


۷ دیدگاه

 • شهروندسقزي
  شهروندسقزي: 9-5-2015 . 8:23 ب.ظ :

  خسته نباشيداگراين هزينه صرف احداث يك پل ارچهارراه آزادي به طرف كناررودخانه منتهي به پل حاجي ساله ميشدبسيارگره گشابود البته نقاط ديگري هم درسقز به دلنل موقعيت منحصربفردش براي ساخت اينگونه پلهامناسب است.چقدرمركزتجاري؟ اصلانيازهاي سقزساخت مراگز تجاري نيست وهيچ كمكي به معضل بيكاري نميكندمعضلي كه كمرجوانان وبه تبع آن خانواده ها را شكسته است پس بهتراست مسئولان محترم درپي پروژه هايي باشندچون اگرپنجاه جوان هم جمع شوندنميتوانندپول يك مغازه ده متري راجوركنند

  پاسخ دهید

  • باغبانی
   باغبانی: 9-6-2015 . 7:36 ق.ظ :

   سلام و ادب
   چنین پلی بالغ بر ده میلیارد تومان خرج دارد و این از توان شهرداری خارج است. لازم به یاآوری ست که شهرداری بجز زمین و هزینه جواز هیچ هزینه ای در احداث زیرگذر تجاری آزادی نداشته است.

   پاسخ دهید

   • Yas
    Yas: 9-9-2015 . 8:47 ب.ظ :

    اقاي باغباني،پس چطور شهرداري شهر همجوار يعني بوکان پلي را با هزينه11 ميلياردي شروع به ساخت ميکنه !؟. چرا شهرداري برتر ( ؟ ! ) سقز نميتونه از اين پلها بسازه؟! پول مردم سقز کجا ميره؟!
    پس 3 پل روگذر ، هتل 10 طبقه، پارکينگ 7 طبقه ، بلوار45 متري ،انتقال ترمينال به بيرون شهر ،م تجاري- اداري بلوار و … چي شد؟! همش حرف بود… !

    پاسخ دهید

    • باغبانی
     باغبانی: 9-14-2015 . 1:25 ب.ظ :

     اگر کسی قولی داده حتما باید عمل کند.
     حق با حضرتعالی است .پل بوکان هم کار خوب این دوره شوراست که شش میلیارد تومان هزینه داشته و ششصد میلیون تومان از اعتبارات دولتی استفاده کردند. هرچند مثل اینکه مقاومت لازم را ندارد و عبور کامیون و ماشین سنگین از روی آن ممنوع شده.
     ما هم پلی جلو ترمینال بوکان در نظر داریم که در سال ۹۵ شروع خواهد شد.
     بااحترام فراوان
     محمد باغبانی

     پاسخ دهید

  • شاهو
   شاهو: 9-6-2015 . 11:13 ق.ظ :

   – پس آن اول شروع کار آغای شهردار و ریس شورا مرتب به بازار و کسبه میآمدن و می گفتند که ما این کار را برای حل ترافیک و عبور و مرور مردم میکنیم و این کار صددرصد صحیح است و اینکار توسط یک تیم مهندسان و مشاوران خیلی وارد بررسی شده است وکار میکنند و همین تنها راه چاره تشخیص داده شده است . الان معلوم شد همه اینها فقط عوام فریبی بود پس آن همه مهندس و مشاور متخصص قوی همه حرفشان الکی بود و فقط پولشان را گرفتندو دیگر نباید کسی بگوید چرا از اول غلط فکر کردید و برای چی اینهمه ضرر و زیان شد و چه کسی باید برای اصرار بر صحیح بودن این کار که غلط بود مواخذه و جریمه شود.ولا شورا هابه ما گفتن سه چهار ماه طول نمی کشدمسیر را برایتان باز میکنیم یکسال گذشت هنوز مسیر بسته است. چه کسی جواب ضرر و زیان کاسبی ما را میدهد . آخر وقتی از چیزی سر در نمی آورید چرا وعده دروغ به مردم می دهید . برق پول همتان را کور کرده است و نمی بینید مردم دیگر به شما و وعده ها تان اعتبار ندارند.

   پاسخ دهید

   • کارگران کردستان
    کارگران کردستان: 9-9-2015 . 8:36 ب.ظ :

    به نظرم پروژه خوبي بود و تنها مشکلش عدم تعريض خيابان هستش که اين مورد ،خود مشکل بسيار بزرگي در اينده خواهد بود.
    بعدشم ، انصافا ما در اين 2 سال چيزي جز دروغ و وعده پوچ از شهردار و شورا نديديم و همه افتخارشون شده اين مجموعه ازادي که آن هم با پول بخش خصوصي احداث شده. پس 3 پل روگذر،هتل10 طبقه،پارکينگ7 طبقه،مجتمع تجاري-اداري بلوار، بلوار45 متري، انتقال ترمينال به بيرون شهر ،محل دائمي نمايشگا و … چي شد؟!؟
    از شهردار یا شورا خواهش ميکنیم جواب اين سوالات و ابهامات رو بدن…

    پاسخ دهید

    • آزاد
     آزاد: 9-10-2015 . 1:57 ب.ظ :

     سلام. خيلي مطلب جالبي بود. ممنونم كه بهش اشاره كرديد.
     بنده از همون اول با كاهش بار ترافيكي كه وعده داده شده بود مشكل داشتم. اصلا امكانش نيست با زيرگذر احداثي ترافيك و عبور و مرور مردم رو كنترل كرد. با دوتا پل هوائي برقي در عرض ميدان مي شد مردم رو بدون عبور و مرور از خيابان به دو سمت هدايت كرد. اين پروژه صرف سودي كه براي شهرداري حاصل ميشه هيچ ارزش ديگه اي نداره.

     پاسخ دهید