شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
شنبه، 5th سپتامبر 2015
8:05 ب.ظ
سقزی ها بدون میوه

اعتصاب یک روزه کسبه میدان میوه و تره بار

کسبه میدان میوه و تره بار سقز در اعتراض به طرح شهرداری مبنی بر گسترش این بازار امروز اعتصاب کرده و از توزیع و فروش میوه و سبزیجات خودداری کردند.

یکی از کسبه معترض در گفتگو با شارنیوز ضمن اشاره به وضعیت نامناسب فروش این روزهای بازار میوه و تره بار، احداث مغازه های جدید را موجب بدتر شدن کسب و کار این بازار دانست که به شدت وضعیت اقتصادی کسبه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

نمایندگان بازاریان امروز با فرماندار نیز دیدار کردند و قرار شد وی روز دوشنیه موضوع را در کمیسیون ویژه بررسی کرده و مشکل را حل کند. براساس گفته یکی از کسبه، جلسه با فرماندار مفید بوده و آنها راضی شده اند از فردا روال عادی امور را از سر بگیرند و منتظر پیگیری های فرماندار باشند.

tarehbar

بنر نصب شده در ورودی بازار

حدود یک ماه و نیم قبل هم بازاریان میدان میوه و تره بار راه را بر ماشین آلات پیمانکار بخش خصوصی که قصد آغاز عملیات احداث قسمت جدید این بازار را داشت، سد کردند.

میدان تره بار کنونی از اوایل دهه هفتاد در مکان کنونی دایر است. میدان تره بار اصلی ترین شبکه توزیع محصولات کشاورزی و میوه و سبزیجات در سطح شهرستان است که حتی از شهرهای اطراف نیز جهت تهیه و توزیع میوه و سبزیجات و محصولات کشاورزی به آنجا مراجعه می کنند.

 میدانهای تره بار در همه ی شهرهای ایران زیر نظر شهرداریها هستند و طبق گفته ی کارشناسان این میادین نقشی مهم در تنظیم بازار ایفا می کنند درواقع می توان گفت که شهرداریها نیز در نحوه ی بهتر ارائه ی خدمات توسط میدان تره  بار دخیل هستند و به هرمیزان که خدمات ارائه شده توسط شهرداری بهتر باشد تسهیل در شبکه تهیه و توزیع میوه و سبزیجات توسط میدان تره و بار راحت تر انجام می گیرد.

کد خبر: 15607


۱۲ دیدگاه

 • احمد
  احمد: 9-6-2015 . 12:01 ق.ظ :

  دفاع از صنوف وظيفه اتحاديه واتاق اصناف مى.باشد ولى خدايى ما هيجكو نه دفا عى از اتاق اصناف نديديم فقط دريافت پول غير قانونى ماليات هزار برابر شده وقتى دلسوز نبا شد أقدام نشود بخاطر محافظه كارى شاهد هزارها ناملا يات ديكر خواهيم بود بيايد اكاهانه انتخاب كنيم

  پاسخ دهید

  • قندیل
   قندیل: 9-6-2015 . 12:09 ق.ظ :

   شهرداری بهترین کارو ممکن رو انجام داد چون میوه فروشهای تره بار واقعا گرانفروشند. میوه هارو یک سوم قیمت از کشاورز میخرند و 3 4 برابر قیمت میفروشن. بعدشم ، این کار خییییییییییلی نامردیه چون تو این بحران بیکاری میشه واسه 100 تا 150 نفر دیگه شغل درست کرد. از شهرداری میخوایم که جرات و قاطعیت داشته باشه و تسلیم این گرون فروشها نشه…

   پاسخ دهید

   • شهروندسقزي
    شهروندسقزي: 9-6-2015 . 6:50 ق.ظ :

    به راستي معلوم نيست كه چه كسي تصيم گيرنده اصلي است.باتوجه به اينكه اين ميدان براي سه دهه پيش است توسعه آن براساس نيازهاي امروزوشيوه ي مصرف امري اكيد است .ولازم است كه ازانحصار خارج شوددرصورتيكه دراختياركساني قرارگيردكه هيچگونه كسب وكاري ندارندبازنشستگان ادارات؛مغازه داران كه بعضي ازآنهادرسطح شهر چندين شعبه دارندوميدان باريهاي فعلي نبايد اجازه ي گرفتن امتياز را داشته باشند.درضمن اگركساني بعدازتحويل گرفتن امتيازخواستند آن راباچندبرابرقيمت بفروشد مانعش شوندوباهمان قيمت اوليه در اختيارداوطلب ديگري قرارداده شود.چون تجربه نشان داده عده اي رانت خواربوسيله عواملي كه در نهادهاي مختلف دارندهركجاازاين خبرهاباشداولين كساني هستند كه حتي قبل ازپخش آگهي مزايده و بدون هيچ مانعي امتيازگرفته واز اين طريق ثروت هنگفتي به جيب ميزننددرمقابل كساني كه مستحق گرفتن امتيازهستندبه دلايل نامعلوم حذف ميشوند.چرابايدمثلايك تاكسي كه متعلق به عموم است چون وسيله اي خصوصي درانحصارعده اي باشدوقيمت آن سربه فلك بزند.سايرامتيازات همينطوروسيله اي شده اندبربوجوجودآمدن بازارسيا ودلال بازي كه مسئولان اگر بخواهندبه راحتي ميتوانندجلوش رابگيرندوحق رابه حق داربرسانند.باميدآنروز

    پاسخ دهید

    • سردار اردلان
     سردار اردلان: 9-6-2015 . 9:27 ق.ظ :

     شاید بد نباشد که شهرداری در محلی دیگر اقدام به تاسیس میدان میوه و تره بار کند که هم کاسبکاران کنونی متضرر نشوند و هم تعادل لازم برقرار گردد .

     از عمر میدان کنونی چیزی حدود 25 سال میگذرد و در این مدت جمعیت سقز افرایش چشمگیری داشته و قطعا میدان کنونی نمی تواند جوابگوی خواستهای مردم باشد.
     از سویی با ایجاد میدان جدید مشروط بر عدم واگذاری آن به کاسبکاران میدان کنونی ، میتواند سبب ایجاد رقابت در قیمت و کیفیت عرضه محصولات گردد.

     ایجاد واحدهای جدید در جوار این میدان مشکلاتی را سبب خواهد شد ؛
     ایجاد ترافیک و شلوغی بیشتر محل ، ضربه زدن به کسب و کار کاسبکاران قدیمی ، ایجاد تمرکز در یک محل و در دسترس نبودن محل برای اهالی قسمت های دیگر شهر.

     پاسخ دهید

     • کارگران کردستان
      کارگران کردستان: 9-6-2015 . 10:23 ق.ظ :

      انصافا اين ميوه فروشهاي تره بار خيييييلي گرانفروشند. فقط به فکر پر کردن جيبشون هستن. ميوه رو چندين برابر قيمت خريدش ميفروشن…

      پاسخ دهید

      • فرزاد
       فرزاد: 9-6-2015 . 11:36 ق.ظ :

       اقدامات غیر قانونی شهرداری حتما چنین بازتابهای خواهد داشت

       پاسخ دهید

       • ناشناس
        ناشناس: 9-6-2015 . 1:33 ب.ظ :

        مافیای میوه !?!?

        پاسخ دهید

        • ناصر
         ناصر: 9-6-2015 . 1:35 ب.ظ :

         این شیوه درستی نیست برای اعتراض
         کیفیت خدمات و قیمت را کمتر کنند

         پاسخ دهید

         • غفور
          غفور: 9-7-2015 . 7:31 ق.ظ :

          اكر اصناف و بازار داراى مسولين باشهامت بودند در انجيو هاى خودشان نه ماليات افزايش هزار برابرى مى شد ونه امروز شا هد تحصن وورود مستفيم بازاريان در مشكلا ت خودشان بوديم بازاريان بايد اكاه باشند مسولين اكر درخصوص مشكلا ت مردم درست توجيهه شوند دوست دارند در رفع مشكلا ت مردم تلا ش نمايند دلسوز مى خواهيم

          پاسخ دهید

          • یاوه ر
           یاوه ر: 9-7-2015 . 12:28 ب.ظ :

           ئه ی خوا به رداری ئه وه یه دووکانی ته ه ره بار بچیته نزیک به 500 میلیون تا یک میلیارد تمه ن.
           خو به ئیشتیای خویان میوه ئه فروشن
           خه لکیش چاوی …
           من ئه وه ئه لیم ئه و کاره به رامبه ر ئه م کاره ئاساییه.

           پاسخ دهید

           • Azad
            Azad: 9-9-2015 . 10:42 ق.ظ :

            با سلام
            سوالی که با دیدن و شنیدن تصمیم های شهرداری و شورای شهر به ذهن من همشهری می رسد این است که : وظیفه اصلی این دو نهاد چیست؟ سوالی که بدون درگیر شدن در واژگان علمی پاسخ آن خدمت رسانی و افزایش رفاه شهر و شهروندان است!
            عملی که در کردار و اعمال این دو نهاد محترم خیلی کم به چشم می خورد!!
            بیشتر اقدامات جناب شهردار و شرای محترم جنبه تجارت دارد تا خدمت رسانی!!
            به راستی بدا به حال شهردار و شورای شهر بعدی !! چون با این روند سریع و شتابانی که مجموعه حاضر در پیش گرفته اند به نظر نمی رسد برای مجموعه آتی مکانی، محلی یا… برای سرمایه گزاری باقی بگذارند!!
            جای تاسف و تامل دارد واقعا!!

            پاسخ دهید

            • مهران
             مهران: 9-9-2015 . 8:45 ب.ظ :

             بزارید ملت از بیکاری در بیان . همتون ملیارد ر شدید بست نیست خدا ازتون نگذره تره بارها حاجی شده با پول ربا بانک

             پاسخ دهید