شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۳/۰۴/۱۴۰۱
چهارشنبه، 9th سپتامبر 2015
2:11 ب.ظ

دومین روز جشنواره؛ متنوع و منظم

دومین روز از برگزاری جشنواره متفاوت تر و متنوع تر از روز اول بود و تاخیرها هم به همان اندازه کمتر و تقریبا میتوان گفت که منظم تر برگزار شد! ” بالنده کانی گه رمیان” در بخش مسابقه به کارگردانی حسن ترقی از سنندج، “نوکه ری دوو ئه رباب” در بخش ویژه به کارگردانی رکن الدین جون از دیاربکر و “چریکه واران” در بخش مسابقه به کارگردانی نیلوفر قلعه شاخانی از کرمانشاه اجراهای روز دوم بود.

جدای از تئاترها دو برنامه ی رونمایی از کتاب و شبی با ادبیات شفاهی نیز برگزار شد که هرکدام از این برنامه ها نیز همانند تئاترها با استقبال همشهریان مواجه شد.

در برنامه ی نخست که به رونمایی کتاب ” روژژمیری شاریک” اختصاص داشت، مدیرکل فرهنگ و ارشاد رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سنندج و رئیس مرکز کردشناسی دانشگاه آزاد نیز حضور داشتند.

jashnvareh12hom

کتاب روژژمیری شاریک که مجموعه نمایشنامه هایی به زبان کوردی است به همت مرکز کوردشناسی دانشگاه آزاد سنندج و توسط انتشاراتی گوتار سقز چاپ گردیده که حاوی 9 نمایشنامه به قلم 9 نفر از نمایشنامه نویسانی چون: طریفه کریمیان، عبید رستمی، علیرضا اسماعیلی، قطب الدین صادقی، صابردلبینا، صابر نیکبخت، بهاره لطافتیان، خسرو سینا و رحمان هوشیاری می باشد. در این نشست جعفری مدیر کل ارشاد 500 نسخه از این کتاب را تهیه نمود تا در بین اداره های ارشاد استان توزیع نماید همچنین دکتر ورزنده از مرکز کوردشناسی دانشگاه آزاد نیز قول داد که دو نمایشنامه برتر جشنواره تئاتر کوردی را در چاپهای بعدی این کتاب بگنجاند. 

دومین برنامه ی روز دوم جشنواره ” شبی با ادبیات شفاهی کوردی” بود.در این برنامه خدر قادر(خله ده رزی) و سید علی رحیم پور( سید علی سردشتی) با به یت و حه یران به هنرنمایی پرداختند.

کد خبر: 15659