شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
چهارشنبه، 9th سپتامبر 2015
10:36 ب.ظ

بازخوانی کمپین کمک رسانی به شنگال

نویسنده ی مقاله
مهدی رضائی

یک سال از فاجعۀ نسل کشی کوردهای یزیدی در شهر شنگال میگذرد یا بهتر است بگوییم یک سال از تکرار یک فاجعۀ دردناک دیگر بر کوردها سپری شده است. به میمنت وجود گستردۀ رسانه ها نحوۀ بازنمایی و انعکاس آن در رسانه های جهانی شکلی متمایز با فجایع قبلی پیش آمده داشت و به همین دلیل نوع واکنش به این موضوع، خصوصاً از سوی کوردها، شاید متفاوتتر از فجایع انسانی گذشته بود. به همین لحاظ بازخوانی آن رویداد تلخ و واکنشهای برانگیخته امری قابل توجه و ضروری است. 

از جمله واکنشهای مثبت در این عرصه، تشکیل کمپین کمک رسانی به آورگان شنگال در اغلب شهرهای کوردستان و از جمله سقز بود که به لحاظ گستردگی، قوّت و عمق، رویدادی بی نظیر و به یادماندی است. رویدادی که از عناصر مادی و غیرمادی آن  باید به عنوان یک سرمایه یاد کرد. اینکه این کمپین سراسری از کجا و توسط چه کسانی اختصاصاً آغاز شد مشخص نیست اما آنچه مهم است شکل این کمپین، سازماندهی آن، تعاملات درون گروهی و برون گروهی فعالان، و از همه مهمتر نتایج اجتماعی و فرهنگی آن است. به لحاظ شکل، انواعی از فعالیت کمک رسانی دیده می‏شد. در یک سر طیف، در شهر سردشت جوانانی با واکس زدن کفش عابران و اهدای مزد کارشان به این کمپین به شکلی نمادین و شاید واقعی در این فعالیت مدنی کمک رسانی شرکت نمودند، و  در آن سوی طیف افرادی بودند که کمکهای چند میلیون تومانی نقدی و جنسی به این کمپین کردند.

در شهر سقز به نظر میرسد این کمپین رنگ و بویی بسیار متفاوت از سایر شهرها داشت. در سقز، این فعالان نهادهای مدنی ـ با مشارکت بسیار تأثیرگذار شماری از فرهنگیان ـ بودند که هلال احمر و سایر نهادها را نیز به میدان آوردند و با کار شبانه روزی و روحیه ای بالا به سازماندهی و مدیریت این کمپین عظیم در سطح شهر پرداختند؛ مدیریت و سازماندهیی که تا به زمان تحویل کمکها در شهر سلیمانی همچنان ادامه داشت و این نشان از تعاملات منسجم و مملو از اعتماد فعالان این کمپین داشت. اینکه چگونه این فعالان توانستند نفس کمپین را در اذهان عمومی جای داده و به شکلی منطقی ضرورت آن را توجیه نموده و از همه مهمتر اعتماد بسیاری از افراد سرمایه دار بازاری را جلب نمایند به عنوان یک حرکت موفق جای بسی تأمل و مطالعه است. لازم است که سالانه در کنار سالیاد آن فاجعه، به بازخوانی مجدد و به روز آن کمپین نیز پرداخته شود تا نه حافظۀ عمومی آن را فراموش کند و نه سرمایۀ آن از دست برود.

بطور کلی این کمپین از چند جهت حائز اهمیت بوده و هست: 

1) همبستگی انسانی ساکنان این شهرها با همنوعان خود در آن سوی مرزها را نشان داد و اینکه انسانیت و همنوعی، بویژه اگر با عناصر فرهنگی و تاریخی نیز همراه باشد، حد و مرز نمیشناسد.

2) این کمپین تجلی سرمایۀ اجتماعی (اعتماد، اطمینان، همکاری و تعامل سالم) فعالان مدنی در این شهرستان بود. فعالان مدنی مذکور توانستند یک بار دیگر قدرت سرمایۀ اجتماعی خود (یعنی خودباوری، اعتماد، اطمینان، اعتبار و روحیۀ همکاری و همدلی) را در یک حرکت خودجوش نمایان سازند. حضور در میدان فعالیتها و مشاهدۀ همکاری شهروندان عادی به ویژه دانش آموزان و دانشجویان با سایر فعالان مدنی کمپین و هلال احمر، به خوبی گویای قدرت این سرمایۀ اجتماعی و تأثیرات آن در میان قشرهای مختلف مردم بود. این امر بویژه در جلب اعتماد بازاریان و سرمایه داران نامطمئن از سرانجام کمکهای مالی و جنسی، بسی قابل توجه است. 

3) همکاری بی نظیر نهادهای امنیتی، انتظامی و هلال احمر با این حرکت خودجوش مسالمت آمیز و انسان دوستانه از دیگر مواردی است که نمیتوان از آن چشم پوشی کرد. نتیجۀ این کمپینِ بی حاشیه برای مسئولین امنیتی و انتظامی شهر این بود که آنان را به این باور رسانید که سپردن اموراتی از این قبیل به افراد و گروههای خوش فکر و دارای اعتبار اجتماعی، میتواند دارای کمترین هزینۀ مالی و انسانی و امنیتی باشد و در مقابل بیشترین نتیجۀ اقتصادی و اجتماعی و اخلاقی را نیز به همراه داشته باشد.

4) این کمپین سرمایۀ اجتماعی فعالان مدنی را به شدت بالا برد. این کمپین دقیقاً به معنای سپردن داراییهای یک شهر به جمعی معدود از شهروندان بود تنها با این استدلال که به آنها و گفته هایشان «اعتماد» دارند. این اعتماد تا آخرین مراحل یعنی تحویل امانات مردم در مقصد ادامه داشت.

5) این کمپین نشان داده که اگر سازمانهای مردم نهاد و گروههای خودجوش به دور از وابستگیهای جناحی فعالیت کنند و نهادهای دولتی صرفاً وظیفۀ هماهنگی و تأمین امنیت را بر عهده بگیرند بدون شک فعالیتهای بسیار موفقی از آب در خواهند آمد.

6) این حرکت مردمی و انساندوستانه نتیجۀ اندوخته های بلندمدت دست اندرکاران حوزۀ فرهنگ و اجتماع و آموزش بوده است و نشان از این دارد که فرایند آموزش بالاخره زمانی ثمربخش خواهد بود. 

7) نهایتاً  اینکه لازم است از این سرمایۀ اجتماعی و تجربه این کمپین، در سایر فعالیتهای جمعی همچون فعالیتهای زیست محیطی استفاده شود. و شاید از همه مهمتر تحریر رویدادهای آن کمپین، تجارب حاصل از آن، کاستیها، و نقاط قوت آن از سوی افراد دست اندرکار باشد.

 

کد خبر: 15681


۵ دیدگاه

 • مسعود حسن نژاد
  مسعود حسن نژاد: 9-10-2015 . 9:36 ق.ظ :

  سلام، از دست اندرکاران عزیز شارنیوز خواهش می کنم در ضبط و نشر اسامی از ساخت درست کلمه استفاده کنند همچنانکه از تغییر ونوشتاری کرد به کورد سپاسگزارم تقاضا دارم واژه کورد یزیدی را به کورد ایزدی ساخت درست آن اصلاح فرمایید

  پاسخ دهید

  • حسه‌ین محه‌ممه‌دی
   حسه‌ین محه‌ممه‌دی: 9-11-2015 . 1:21 ق.ظ :

   ده‌ستتان خۆش بێت بێت وا به جوانی و دروستی بارودۆخی ئه‌و هه‌سته پاكه‌ی خه‌ڵكی شاره‌كه‌مان و لێبڕانی خه‌باتكارانه‌ی ئه‌ندامانی كه‌مپه‌ینتان بۆ یارمه‌تی‌گه‌یاندن به‌ لێقه‌وماوانی شنگال، نیشان دا و ئاماژه‌شتان كرد كه ده‌كرێ و ده‌بێ له‌م سه‌رمایه‌ كۆمه‌ڵایه‌تییه بۆ كارگه‌لی دیكه كه‌ڵك وه‌ربگیردرێ و ئه‌م ئه‌موونه پته‌وتر و په‌ره‌سه‌ندووتر بكرێت. دیسان سپاس

   پاسخ دهید

   • صدیق مجدجانی
    صدیق مجدجانی: 9-15-2015 . 1:54 ق.ظ :

    با سپاس از این تحلیل علمی و دقیق. از این کمپین می توان به عنوان نقطه ی عطفی در تاریخ سقز یاد کرد. کمپینی که همه را به صحنه آورده بود. نقش فرهنگیان, دانشجویان, دانش آموزان و بازاریان غیر قابل انکار بود. همه و همه دست به دست هم داده بودند. ” مگر می توانستی در چنین بی خودی عظمایی به سی خود باشی.”

    پاسخ دهید

    • منم سقزي هستم
     منم سقزي هستم: 9-20-2015 . 12:51 ب.ظ :

     احسن
     احسن
     احسن
     به همچين گروههايي…..
     بسيار بسيار مشعوف كننده ميباشد
     ئافه رين ئافه رين هه زار ئافه رين ….
     نيشتمانه بي هاو تا كه م —
     چنانچه فعاليتهاي اجتماعي را گروههايي با هم انديشي و آزمون وار تجربه نمايند نتيجه اش رضايت بخش ميشود.همكاري اعتماد هم انديشي همدلي همدردي همدردي همدردي ……. و اميد
     اين است نهايت اشراف انسانها بر موجودات ديگر
     مقدس است زماني كه انسانها به اتحاد و همدلي دست يافتند ….براي كمك به ستمديدگان :چه كورد بيت
     چه عه ره ب باشد…
     چه ترك و اروپايي ………و آمريكايي و آفريقايي و…..سرانجام تلاش بشر بر روي اين كره خاكي را تمامي افراد بشر از هر قوميت و مذهب و ديني كه دارند ،،، تعيين ميكنند ….
     (( بازخوانی کمپین کمک رسانی به شنگال ))
     اي كاش اين مقوله بر روي كاغذ چاپ و در شهر توزيع و پخش ميشد

     پاسخ دهید

    • اسعدی
     اسعدی: 9-18-2015 . 10:51 ق.ظ :

     جای تقدیروتشکر وخوشحالی دارد

     پاسخ دهید