شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
جمعه، 11th سپتامبر 2015
9:40 ب.ظ

سد چراغ ویس سقز تا پایان امسال آبگیری می شود

معاون طرح توسعه آب منطقه ای از آغاز آبگیری سد چراغ ویس تا پایان امسال خبر داد و گفت: تامین آب شرب شهرستان سقز در دراز مدت از طریق سد چراغ ویس انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، جبار خالق پناه در جریان بازدید خبرنگاران استان از سد چراغ ویس سقز با اشاره به اینکه سدهای زیادی در دست مطالعه و اجرا است گفت: سد چراغ ویس سقز تنها سد اجرایی حوزه دریاچه ارومیه است که عملیات اجرایی آن متوقف نشده است.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات نقش مهمی در طرح ها آبی ایفا می کند و تحصیص اعتبارات به پیشرفت عملیات اجرایی پروژه کمک می کند، اظهار کرد: تاکنون برای سد چراغ ویس اعتباری اختصاص نیافته است امید است در هفته های آتی اعتبار قابل توجهی به سد چراغ ویس اختصاص یابد.

خالق پناه ادامه داد: مجموعا حدود 75 میلیارد تومان برای اتمام عملیات اجرایی سد چراغ ویس سقز مورد نیاز است، اگر امسال 60 میلیارد تومان به این سد اختصاص یابد بحران مالی سد چراغ ویس حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود 80 میلیارد تومان برای سد چراغ ویس هزینه شود تا عملیات اجرایی به اتمام برسد، افزود: اگر در هفته های آتی اعتباراتی به دریاچه ارومیه اختصاص یابد عملیات اجرایی سد با شتاب بیشتر به پیش می رود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون پروژه سد چراغ ویس به طور متوسط 83 درصد پیشرفت برخوردار است، اظهار کرد: پتانسیل دریاچه ارومیه هفت میلیارد متر مکعب است که سهم شهرستان سقز از آن 1.5 متر مکعب است.

وی میانگین تولید آب سالانه آب در این حوزه را حدود 1.5 میلیارد متر مکعب عنوان کرد و گفت: سهم شهرستان سقز از این دریاچه 550 متر مکعب برآورد شده است.

و میانگین تولید آب دریاچه ارومیه در سال های گذشته هفت میلیارد متر مکعب بوده است.

خالق پناه یادآورشد: بر اساس مصوبات دولت قبلی سهم برداشت شهرستان سقز از آب دریاچه ارومیه 580 میلیون متر مکعب است و از این میزان حدود 360 میلیون مترمکعب سهم طرح های توسعه ای بوده است.

وی با اشاره به اینکه در نقطه خروجی دریاچه ارومیه حدود 100 میلیون متر مکعب آب ذخیره می شود، گفت: سهم شهرستان سقز از آب دریاچه ارومیه حدود 90 تا 100 میلیون متر مکعب است.

وی با بیان اینکه قرار است از دریاچه بوکان به سد سقز آب انتقال دهیم، ادامه داد: هم اکنون حدود 200 متر آب در شرایط فعلی از سد بوکان پمپاژ می شود.

وی افزود: سد چراغ ویس تنها طرح ساخت سدی است که در دولت تدبیر و امید عملیات اجرایی آن متوقف نشده و در حوزه استان کردستان قرار دارد اما عملیات اجرایی سدها در سایر استان ها متوقف شده است.

وی با اشاره به اینکه ابرسانی به سقز از مصوبات سفر رهبری در سال 88 است گفت: سال گذشته 13 میلیارد تومان برای طرح ابرسانی اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه پروژه تصفیه خانه بیش از 30 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است، افزود: هم اکنون سد چراغ ویس به تصفیه خانه سقز وصل شده است وکیفیت مطمئن آب شرب مهم ترین مزیت آن است.

وی ادامه داد:پروژه تصفیه خانه و پروژه آبرسانی از 60 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

وی همچنین افزود: پروژه جاده سقز نیز در شش ماه اخیر 35 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که 17 میلیارد تومان برای اتمام جاده مورد نیاز است.

خالق پناه با اشاره به اینکه در زمان اجرای طرح های توسعه ای از هر پنج هزار هکتار، دو هزار و 500 شغل ایجاد می شود گفت: در شرایط عادی به طور متوسط 400 کارگر و پیمانکار مشاور مشغول به کار می شوند.

وی تامین آب شرب شهرستان سقز را اولویت اصلی اجرای سد چراغ ویس بیان کرد و گفت: انتظار می رود از این سد در بخش های صنعت و کشاورزی مورد بهره برداری قرار گیرد.

تامین آب شرب مورد نیاز شهرستان سقز که سالانه 33 میلیون متر مکعب است، تامین آب مورد نیاز کشاورزی منطقه به میزان پنج هزار و 575 هکتار و توسعه اقتصادی و اشتغالزایی از اهداف این طرح است.

سد چراغ ویس بر روی رودخانه چم در 17 کیلومتری جنوب غربی سقز اجرا می شود. عملیات اجرایی این طرح از سال 83 آغاز شده است. از سال 87 اولین بار اعتباری نزدیک به 12 میلیارد تومان به آن اختصاص یافت.

هم اکنون 10 سد حوزه دریاچه ارومیه در دست مطالعه و اجراست که مهم ترین آن سد چراغ ویس سقز است

کد خبر: 15727