شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 18th سپتامبر 2015
11:34 ب.ظ
طی هفته گذشته

قصور و خطای پزشکی بر وضعیت سلامت سقز سایه انداخت

در روزهای اخیر مرگ جوانی 34ساله در اورژانس بیمارستان امام خمینی بر اثر ایست قلبی و عمل کورتاژ رحمی توسط یک ماما درسطح شهر بازتاب گسترده ای داشته و انتقاد شهروندان را نسبت به نظارت در این حوزه برانگیخته است. قصور پزشکی در مورد اول و خطای پزشکی درمورد دوم باعث شد شارنیوز طی تماسی با سازمان نظام پزشکی و مرکز بهداشت شهرستان، چگونگی رخدادها و پیگیریهای به عمل آمده را مورد کنکاش قرار دهد.

 دکتر غوثی رییس مرکز بهداشت سقز ضمن تایید قصور پزشکی در مورد مرگ ناگهانی مرد جوان اظهار داشت که وی ظهر همان روز بادرد قفسه سینه به متخصص قلب و عروق مراجعه نموده و متخصص مربوطه ضمن گرفتن شرح حال بیمار با تجویز چند دارو به بیمار خواهد گفت درصورت عدم کاهش درد توسط این داروها سریعا” جهت بستری به اورژانس مراجعه نماید . لذا پزشک معالج از دستور مستقیم بستری خودداری نموده است و این درحالیست که بیمار متوفی در شرح حال خود به دو مورد ناراحتی قلبی درخانواده خود اشاره داشته که احتمال موروثی بودن بیماری دراین خانواده بسیار محتمل بوده و عدم دستور بستری قصور پزشکی محسوب خواهد شد . بیمار درهمان روز باهمان علایم به اورژانس مراجعت نموده که پزشک اول باتوجه به شرح حال بیمارو گرفتن نوار قلب سریعا” دستور بستری بیمار راداد . پزشک دوم که در ساختمان پایینی اورژانس مستقر بوده با نظرپزشکی شخصا” با بستری شدن بیمار مخالفت کرده و بیمار بیمارستان را ترک می کند و متاسفانه در منزل جان خود را از دست می دهد.

دکتر غوثی درادامه اظهاراتش احتمال موروثی بودن بیماری رو از نکات حائز اهمیت موضوع دانست  اما وی مجددا  قصور پزشکی بوجود آمده را تایید نموده و بیان داشت که باوجود کمبود شدید پزشک سریعا” با پزشک مربوطه لغو قراددادشده و موضوع در کمیته های تخصصی مرگ ومیر و کمیته تخصصی خطاهای پزشکی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. 

عمل سقط جنینی هم که طی چند روز گذشته توسط یک کارشناس مامایی صورت گرفته بود، موجب سوراخ شدن رحم و روده بیمار شده و کار را به بستری شدن در آی سی یو بیمارستان می کشاند. دکتر غوثی با اشاره به دفاعیات کارشناس مامایی اظهار داشت:بیمار بصورت مستمر تحت مراقبت ماما بوده و بجز داروهای سفالکسین و ویتامینها تجویز دیگری برای بیمار نداشته است اما فرد بیمار با خرید قرص سقط جنین از بازار موازی اقدام به سقط نموده است، وی اضافه کرد: در صورت عمل جراحی و  کورتاژرحم توسط ماما، این عمل  غیرقانونی بوده و  نظریه پزشک قانونی دراین زمینه راهگشا خواهد بود . وی ادامه داد: درصورت استفاده از قرصهای سقط جنین ؛ رحم به دلیل انقباضات صورت گرفته اقدام به کندن جنین از دیواره رحم خواهند نمود که در هفته های اول بارداری چون جنین بصورت لخته خونی است، جنین بصورت خونریزی خارج شده ودر ماههای بعدی به دلیل گوشتی شدن جنین، احتمال سوراخ شدن دیواره رحمی محتمل خواهد بود که این هم نیاز به نظریه پزشکی قانونی است که عمل کورتاژانجام گرفته یا بصورت خود درمانی بوده است.

رییس مرکز بهداشت انجام اعمال زیر زمینی ومخفیانه سقط جنین را جزو اولین مواردی ندانست که  از دید ناظران بر درمان مخفی مانده است. وی گفت: هر چند که نظارتهای ما بیشتر شده اما همه مسایل تحت نظر ما نبوده  و بالا رفتن  آگاهی و فرهنگ مردم دراین گونه زمینه ها بهترین راه حل خواهد بود.  چون انجام چنین عملهایی عواقب وخیمی برای بیمار خواهد داشت.

 وی از تبدیل وضعیت وخیم بیمار به وضعیت ثابت خبرداد که این امر نتیجه فعالیت مداوم کادر درمانی منجمله ویزیت متخصصان عفونی – زنان زایمان – داخلی – قلب و عروق و جراح عمومی است و افزود که تا بهبود وضعیت بیمار بصورت مستمر پیگیر وضعیت خواهیم بود و قطعن این مورد هم در کمیته های مربوطه مورد بررسی قرار خواهند گرفت . وی در پایان با اشاره به تعلیق مجوز کارشناس مامایی اضافه کرد گرچه خانواده بیمار بر انجام گرفتن عمل کورتاژ تاکید دارند اما قطع به یقین انجام عمل سقط توسط ماما بصورت مخفیانه و با رضایت طرفین انجام شده است . 

 رسیدگی  به تخلفات پزشکی هم زیر نظر سازمان نظام پزشکی است که دکتر فرجی رییس سازمان نظام پزشکی سقز ؛ شکایات خانواده های بیمار و متوفی را مورد تایید قرار داد که معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی هم ازموضوع مطلع بوده وسازمان نظر نهایی خود را بعداز رسیدگی به احتمال تخلفات انجام شده متعاقبا” اعلام خواهد کرد.

کد خبر: 15842


۱۴ دیدگاه

 • دکتر غوثی
  دکتر غوثی: 9-19-2015 . 10:07 ق.ظ :

  با سلام و احترام ….توضیح اینکه بیمار بعد از بستری در اورزانس ترخیص و به منزل مراجعه مینمایند متاسفانه دچار حمله قلبی و مرحوم میشوند

  پاسخ دهید

 • علی
  علی: 9-19-2015 . 12:54 ب.ظ :

  سلام
  موضوع اون بنده خدایی که ایست قلبی کرده یه کم تحریف شده به نفع دکتر. موضوع این بوده که مریض بعد از مراجعه به اورژانس و بستری شدن توسط دکتر اول، توسط دکتر دوم درحالی که بخاطر داروی آرامبخش بی حال شده بود با لحن نه چندان مناسبی از تخت بلندش میکنن و ترخیص میشه و به منزلشون بر میگردن و بعد که حالشون دوباره بد میشه مراجعه میکنن به بیمارستان و متاسفانه این اتفاق ناگوار می افته. خدا به خانوادش صبر بده

  پاسخ دهید

  • شقایق
   شقایق: 9-19-2015 . 1:15 ب.ظ :

   نامبرده مرد جوانی که بر اثر سکته قلبی جان خود را از دست داد(مرحوم کاوه گندمی )دایی عزیز من بودن که به دلیل اهمال کادر پزشکی بیمارستان امام خمینی جان خود را از دست داد قضیه به این شکل بود که دایی من وقتی بستری شد با توجه به این که حال مساعدی نداشت همان دکتر اورژانس (دکتر عباس پور)با توجه به اینکه اطرافیان بیمار خواستار بستری شدن مریض (باتوجه به سابقه ناراحتی قلبی در خانواده)بودند دایی م را ترخیص کرده و اعلام نموده که شما مشکلی نداشته اید و فقط تخت بیمارستان را اشغال کرده اید.ومرحوم در بیمارستان فوت نشد کادر 115 شاهد هستند که مرحوم در منزل جان خود را از دست داد.(چرا واقعیت را بیان نمی کنید دایی من بر اثر قصور پزشکی جان خود را از دست داد)

   پاسخ دهید

   • منم سقزي هستم
    منم سقزي هستم: 9-20-2015 . 9:46 ق.ظ :

    انالله و انااليه راجعون…تسليت بنده از فوت نابهنگام :
    (( كاك كاوه گندمي ))
    خدمتتان عرض مينماييم.
    صبر و شكيبايي و طول عمر با عزت را از خداوند عزوجل برايتان خواهانيم. مرگ عزيز از دست رفته مان كاك كاوه براي همگان داغي و دردي فراموش ناشدني است.

    پاسخ دهید

   • همراه سقز
    همراه سقز: 9-19-2015 . 2:14 ب.ظ :

    باعرض سلام وخسته نباش خدمت تمام دلسوزان واقعی کادر بهداشت ودرمان سقز وخود اقای غوثی باید عرض کنم که این مشکلات ناشی از سوء مدیریت وناکارآمدی رئیس بیمارستان سقز می باشد بنده روزی شاهد یک مورد در اورژانس بودم که جوانی ازدرد کلیه می نالید واز حال می رفت کادر بیچاره اورژانس فقط مسکن می دادند و گه گاهی به هم نگاهی می کردنددهمراه بیمار هم التماس دتکتر کلیه را می کرد اما می گفتند سقز دودکتر داشته یکی شان رفته ودیگری نمی دانیم کجاست چون می ترسیدند آدرسش را بدهند تاناچار از جایی دیگر معلوم کردند که حضرت عالی رئیس شده خلاصه همراهان بیمار به ناچار رفتند پیش اقا (رضایی) که به منشی گفته به وجه جواب ارباب رجوع مریض را ندهد تااینکه همراه مریض به منشی بیچاره می گوید داروننویسد ولی به عنوان ریس بیمارستان چاره ای بیاندیشد اما باکمال بی ادبی می گوید اگر بیرون نمی روند آنهارا با اردنگی بیرون کن تازه این آقا یک تابلوی بزرگ زیبا همبا یک صندوق تکریم ارباب رجوع نسب کرده است .آقی غوثی این نوع فکر می تواند به داد مردم برسد بلکه خودت با استغاثه از خداوند به فریاد مردم برسید.

    پاسخ دهید

   • وریا
    وریا: 9-19-2015 . 2:40 ب.ظ :

    واقعا رسیدگی در بیمارستان امام وجود ندارد و از دکترهای خیلی ضعیف برای معالجه بیماران استفاده میکنند

    پاسخ دهید

    • شهروندسقزي
     شهروندسقزي: 9-19-2015 . 9:13 ب.ظ :

     باسلام چرابايدشهرپرجمعيتي چون سقزهميشه باكمبودپزشك متخصص خصوصاقلب مواجه باشداگرهم پزشكي بوده ياصفركيلومتراست يا مدركش جعلي بوده.درواقع سقزبصورت آزمايشگاه درآمده . حال سئوال اينجاست چرادولت اين پزشكان راكه بابودجه ي ملت تامدارج بالاراطي ميكندملزم به خدمت درمناطق محروم نميكند؟ چرا بايدبهترين پزشكان سقزي درتهران باشندپس اين قسم كه درزمان فارغالتحصيلي ميخورندچيست گيرم اعتقادات مذهبي ندارندوجدان و انسانيت كه بايد داشته باشند.يا منظورازآن فقط تحصيل پول و ثروت است؟اين همه پول راكه خودشان هم حسابش رانميدانند ميخواهندچكار.شمارابخدابس كنيد كمي هم بفكرجان اين انسانهاي محروم كه اگربموقع به آنهارسيدگي شودحتماازمرگ ميرهندباشيدپول خوب است وهمه چيزدرآن خلاصه نميشود.باميدروزبيداري وجدانهاي خفته.

     پاسخ دهید

     • منم سقزي هستم
      منم سقزي هستم: 9-20-2015 . 9:41 ق.ظ :

      چه گل گفتي شهروند گراميم…چه گل گفتي
      عالم بي عمل به زنبور بي عسل ماند و ويززززززززززززززز
      ويزززززززززززز…….

      پاسخ دهید

     • شهروند سقزی2
      شهروند سقزی2: 9-20-2015 . 8:07 ب.ظ :

      فوت ناگهانی کاک کاوه گندمی واقعا بر اثر کوتاهی کادر بیمارستان سقز بود. اصلاٌ ساده ترین برخورد با بیمار و خانواده وی را بلد نیستند. از حمایت روانی چیزی نمی دانند و در تخصص خودشان هم مشکل دارند. بعد میرن به پخش سریال ” در حاشیه” هم اعتراض می کنند.

      پاسخ دهید

      • نا شناس
       نا شناس: 9-20-2015 . 8:14 ب.ظ :

       دکتر … دوره سربازی خود را اینجا می گذراند و جان آدمها را به خطر می اندازد. ایشان که اهل ارومیه هستند چرا به مناطق محروم میایند و روی مردم بدبخت سقز تمرین می کنند و بعد به ارومیه بر می گردند دکتری خوب برای شهر خود می شود. چرا همیشه دکترهای بی تجربه به سقز می آیند اینجا خود را ماهر می کنند و به شهر خود بر می گردند. امیدوارم خدا عزیزترین کس دکتر را به همین درد ازش بگیره

       پاسخ دهید

       • رضا
        رضا: 9-27-2015 . 6:02 ب.ظ :

        متاسفانه دکترهای اورژانس خیلی با بی حوصلگی برخورد می کنند من همسرم دچار حمله قلبی ضعیف شد و نفسش بند آمده بود با ماساژ جناح سینه و بعضی از کارهای دیگه کمی بهبود یافت وسریع اورا به اورژانس بیمارستان امام رساندیم ودکتر کشیک خیلی بی حوصله با آبروهای خواب آلودش گفت ببرید اون اتاق ما هم اشتباهی به اتاق بغلش بردیم بعد ناراحت شد وگفت بیاریدش این اتاق بیچاره نای راه رفتن نداشت این اتق به اون اتاقش می کردیم بعد نبظش وفشار خونش را گرفت وگفت ببریدش بالا درمانگاه من گفتم نمی تواند گفت هیچ چیزش نیست الکی این کار میکنه بردیمش بالا دکتر بالا گفت سریع ببریدش اورژانس نوار قلب بگیرید دوباره با اون وضعیت آوردیمش پایین نوار قلب گرفتیم و در طی مسیر چندین بار شدید سرفه کرد وعاقبت چند آمپول تقویتی برایش نوشتند ولی عجیب این بود که قبل از تزریق داروها حال عمومیش خوب شد وبعد فهمیدم که در اثر سرفه ها قلبش تحریک شده و روال طبیعی را پیدا کرده بود اگر وضع بدتر بود نمی دانم چی روی می داد……

        پاسخ دهید

        • یک سقزی
         یک سقزی: 10-2-2015 . 10:41 ق.ظ :

         باسلام دردناکتراین است که اکثرپزشکانی که درسقزخدمت می کنندتخصص که چه عرض کنم تعهدهم نداردنمی دانم اینها دردانشگاه بهشون چی یادمیدن بهشون بجای درس های چگونگی رفتاربابیمارودرس های انسان دوستی وکمک به هم نوع وخادم شدن درقبال مردمٰ واحدهای حسابداری وچگونگی خالی کردن جیب مردم رویادمیدن .من ازنزدیک شاهدبرخوردهای زشت عوامل اوِرژانس بیمارستان امام خمینی ویک دکتربنام …که بویی ازادب واحترام نبرده بوده ام .آقای دکترغوثی ازشمااستدعاداریم پرسنل پزشکی بیمارستان رااصلاح نماییدودکترهای خوبی به آن بیفزایید

         پاسخ دهید