شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
دوشنبه، 28th سپتامبر 2015
8:04 ب.ظ

واکاوی علل رکود در ساخت فرودگاه سقز 

سرپرست کارگاه احداث فرودگاه سقز ضمن اظهار نگرانی شدید و هشدار نسبت به احتمال تعطیلی و ادامه رکود حاکم بر ساخت فرودگاه، از مسئولان و دلسوزان درخواست اقدامات اساسی برای به نتیجه رساندن این پروژه اساسی را می نماید.

کردپرس- پروژه فرودگاه سقز یکی از طرح های کلان و راهبردی در شمال غرب کشور و کلید توسعه این منطقه است؛ امکان سرویس دهی حمل و نقل هوایی این فرودگاه به شهرستان های استان های کردستان و آذربایجان غربی از جمله بانه، مریوان و دیواندره، سردشت، بوکان، پیرانشهر، مهاباد و تکاب، نزدیکی به مرز عراق و قابلیت بین المللی شدن این فرودگاه، موقعیت استراتژیک سقز بعنوان پل ارتباطی شمال غرب با جنوب غرب کشور، دوری از مرکز استان، جمعیت بالای منطقه، ظرفیت های قابل اتکای طبیعی و اقتصادی، وجود جاذبه های توریستی و بناهای تاریخی در سقز از جمله قلعه زیویه و غار کرفتو، نقش فرودگاه در توسعه زیرساخت ها برای جذب سرمایه گذاری های کلان، ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و تجاری در این مناطق در آینده ای نزدیک و… از جمله ضرورت ها و مزایای قابل توجیه برای تسریع در ساخت این پروژه ملی می باشد.

از جمله مشکلات عمده این طرح کمبود شدید اعتبار، طولانی شدن زمان اجرای پروژه، عدم جابجایی دکل های فشار قوی در محدوده عملیاتی طرح، عدم احداث جاده جایگزین مسیر سقز– مریوان، برخی ساخت و سازها، عدم تمایل سرمایه گذاران بخش های غیردولتی و خارجی برای سرمایه گذاری در این طرح و … اعلام شده است، آمارهای متناقضی در مورد میزان پیشرفت این پروژه یعنی از 10 تا 40 درصد ارائه می شود.

با توجه به سرریز شدن قرارداد اولیه ساخت، عدم ابلاغ 25% مازاد بر قرارداد توسط راه و شهرسازی و روشن نبودن افق مالی پروژه باعث بلاتکلیفی پیمانکار و به رکود کشیده شدن فعالیت های اجرایی فرودگاه گردیده است؛ لذا برای واکاوی موضوع و بررسی مسائل و چالش ها فراروی آن و ارائه طریق برای حل مشکلات، مصاحبه ای را با مهندس شکارچی رئیس کارگاه ساخت فرودگاه انجام داده ایم که گزارش و آمار دقیقی از روند ساخت و مسائل پروژه ارائه داد. وی در این مصاحبه ضمن اظهار نگرانی شدید و هشدار نسبت به احتمال تعطیلی و ادامه رکود حاکم بر ساخت فرودگاه، از مسئولان و دلسوزان درخواست اقدامات اساسی برای به نتیجه رساندن این پروژه اساسی را می نماید. اهم این مصاحبه به شرح زیر تقدیم حضورتان می گردد:

ـ کردپرس: تاریخچه ای از روند تصویب و اجرایی نمودن پروژه فرودگاه سقز بیان نمائید؟

شکارچی: پروژه فرودگاه سقز، یکی از 99 فرودگاه مصوب طرح جامع حمل و نقل هوایی کشور مصوب سال 1371 می باشد که انجام مطالعات آن به عنوان دومین فرودگاه استان کردستان در سال 1375 از سوی معاونت ساخت و توسعه بنادر و فرودگاه ها، به مهندسان مشاور ایمن راه واگذار گردید. با پیگیری مجدانه مسئولین و مدیران شهرستانی و استانی، زمین ان در سال 1383 و 1384 خریداری و حاصل این مطالعات در سال 1386 به مناقصه گذاشته شد که از میان 9 شرکت صاحب صلاحیت، شرکت ساختمانی و راه سازی هیوا لرد به عنوان پیمانکار منتخب جهت انجام عملیات سیویل عوامل میدان پرواز فرودگاه سقز، شامل: باند پرواز، آپرون (توقفگاه هواپیما)، تاکسیوی و جاده گشت زنی و فنس کشی محدوده فرودگاه انتخاب گردید.

پس از گذشت بیش از دوسال از عملیات اجرایی، ازان جایی که طراحی اولیه فرودگاه سقز در سال 1375 بر اساس هواپیمای طرح «فوکر» 28″ انجام پذیرفته استو با عنایت به تغییرات به وقوع پیوسته در نوع هواپیماهای ناوگان هوایی کشور، دیگر امکان بهره برداری از این هواپیما را میسر نمی نماید، لذا پس از طراحی مجدد مطالعات تکمیل و توسعه فرودگاه سقز توسط مهندسان مشاور ایمن راه انجام و رده فرودگاه به کلاس A100 که امکان بهره برداری از هواپیماهای بزرگتر را فراهم می آورد، ارتقاء یافت.

ـ کردپرس: این طرح به لحاظ جغرافیایی دارای چه اهمیتی می باشد؟

شکارچی: با توجه به در مرکزیت قرار گرفتن شهرستان سقز نسبت به شهرهای بوکان، بانه، مریوان، میاندواب، مهاباد، سردشت، تکاب، دیواندره و شاهین دژ و فاصله کم ان با مرز رسمی باشماق مریوان و بازارچه مرزی سیرانبند بانه، موفعیت ویژه ای به این فرودگاه بخشیده، به طوریکه جمعیتی بالغ بر 2 و نیم میلیون نفر را پوشش می دهد و علاوه بر نقش فوق العاده ای که به عنوان یکی از اصلی ترین زیرساخت های توسعه منطقه دارد، می تواند در ایجاد ارتباط هوایی با کشور های همسایه نظیر عراق و ترکیه نیز بسیار موثر باشد.

ـ کردپرس: فرودگاه سقز قرار است دارای چه مشخصات کلی باشد؟

شکارچی: الف) باند پروازی که در طراحی اولیه 2250 متر طول و 45 متر عرض داشت؛ پس از ارتقای رده فرودگاه، طول ان به 2960 متر و عرض ان به 60 متر افزایش پیدا کرد.

ب) تاکسیوی به طول 130 متر و عرض 33 متر که اپرون (توقفگاه هواپیما) را به باند ارتباط می دهد.

ج) اپرون (توقفگاه هواپیما) به ابعاد 110* 130 متر.

د) جاده گشت زنی به طول 9100 متر که فنس حفاظتی نیز در حاشیه آن به همان طول اجرا می گردد.

ه) استریپ ها که در طرفین باند و به طول باند اجرا می گردد.

و) مبلغ اولیه پیمان 62 میلیارد و 850 میلیون ریال می باشد.

ـ کردپرس: پیشرفت فیزیکی پروژه یکی از نقاط مبهم آن می باشد، با توجه به مسئولیت و شناخت دقیق جنابعالی آمار و ارقامی در این رابطه بیان نمائید؟

شکارچی: پیشرفت فیزیکی پروژه به نسبت موضوع قرارداد (اجرای عملیات سیویل سطوح پروازی) حدود 85% و نسبت به کل عملیات ساخت فرودگاه شامل سطوح پروازی، ترمینال مسافری، تکنیکال بلاک، برج مراقبت و ساختمان های جنبی در حدود 40% است.

ـ کردپرس پروژه در حال حاضر دارای چه وضعیتی می باشد؟ و مشکلات فراروی آن چیست؟

شکارچی: با توجه به آخرین رقم صورت وضعیت تأیید شده پروژه یعنی: حدود 63 میلیارد و 900 میلیون ریال، سقف ریالی پروژه نه تنها پر شده بلکه حدود 110 میلیون تومان نیز سرریز دارد که در این وضعیت کارفرمای پروژه (اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان)، مختار است که برابر قانون تا 25% مازاد بر قرارداد را جهت اجرا به پیمانکار ابلاغ نماید که متاسفانه علی رغم گذشت بیش از 6 ماه از تأیید آخرین کارکرد پیمانکار، هنوز این امر به وقوع نپیوسته است.

عدم ابلاغ 25% مازاد بر قرارداد و روشن نبودن افق مالی پروژه باعث بلاتکلیفی پیمانکار و به رکود کشیده شدن فعالیت های اجرایی فرودگاه گردیده است؛ به طوریکه در فصل کاری جاری، پروژه تا اوایل مرداد ماه در تعطیلی کامل و از آن تاریخ به بعد نیز با حداقل سرعت و امکانات به فعالیت خود ادامه می دهد.

ابلاغ 25% مازاد بر قرارداد نیز خود نیازمند تأمین اعتباری در حدود 1 میلیارد و 700 میلیون تومان جهت پرداخت مطالبات پیمانکار و 4 میلیارد و 300 میلیون تومان جهت پرداخت تعدیل بهای مربوطه می باشد که متاسفانه هیچ اعتباری در سال جاری برای این امر تا این تاریخ محقق نگردیده است و یکی از دلایل عدم ابلاغ 25% نیز همین موضوع است.

ـ کردپرس: مساله انتشار اوراق مشارکت برای پیشبرد این طرح به کجا رسید؟

شکارچی: متاسفانه در طی سالهای گذشته اعتبارات استانی عمدتاً صرف پروژه های کوچک و کم اهمیتی مانند آسفالت مثلاً 300 متر جاده و… گردیده است، هرچند که این نیز به جای خود نیکوست، ولی این پروژه حیاتی نیاز به تخصیص اعتبارات جهشی جهت به انجام رسیدن آن است؛ کما اینکه در سال گذشته 15 میلیارد تومان اعتباری که برای این پروژه از محل فروش اوراق مشارکت در نظر گرفته شده بود در واپسین لحظات با اعمال نفوذ از این پروژه گرفته شد؛ که اگر غیر از این اتفاق می افتاد اکنون این پروژه وضعیت دیگری داشت.

هشدار نسب به تعطیلی پروژه: بنده به عنوان خدمتگذار کوچکی که مدت 7 سال است سرپرستی کارگاه پیمانکار را در این پروژه به عهده دارم، هشدار می دهم چنانچه این پروژه به حرکت در سمت و سویی که اکنون در آن قرار گرفته است، ادامه دهد به زودی شاهد تعطیلی کامل آن خواهیم بود چون با عنایت به اتمام قرارداد پیمانکار عملیات سیویل، کارفرما موظف است یا 25% مازاد بر قرارداد را ابلاغ نماید یا باید با پیمانکار خاتمه پیمان دهد (هرچند که ابلاغ 25% نیز پروژه را به سرانجام نهایی نخواهد رساند)؛ در این صورت چنانچه بلافاصله مناقصه بعدی جهت تکمیل سطوح پروازی و همچنین مناقصه ای جهت ساخت ترمینال، برج مراقبت، ساختمان های جنبی و… برگزار نگردد لاجرم پروژه تعطیل خواهد شد و نگرانی عمده این است که این تعطیلی فرودگاه سقز را به سرنوشت ده ها و صدها پروژه نیمه تمام دیگر در کشور مبتلا کند که یا به فراموشی سپرده شده اند و یا رغبتی برای احیای مجدد آنها نیست.

ـ کردپرس: چاره چیست؟ چکار باید کرد؟

شکارچی: راه چاره اصلی این پروژه نیز مثل همه ی پروژه های دیگر به تأمین اعتبار کافی و وافی و تخصیص یافتن آن بر می گردد. در یک حساب سر انگشتی این پروژه جهت به سرانجام رسیدن به مبالغ زیر نیاز دارد که باید حداکثر طی 3 سال آتی به آن تزریق شود:

1 ـ مبلغ حدود 7 میلیارد تومان جهت جابجایی دکل های برق فشار قوی موجود در انتهای محدوده تطویل باند که مانع پروازی محسوب می گردند؛

2 ـ حدود 10 میلیارد تومان جهت تملک حداقل 50 هکتار از زمین های مجاور فرودگاه به منظور تطویل و تعریض باند پروازی؛

3 ـ مبلغ حدود 15 میلیارد تومان جهت تکمیل عملیات اجرایی سیویل فرودگاه؛

4 ـ مبلغ حدود 50 تا 60 میلیارد تومان جهت احداث ساختمان های ترمینال مسافری، تکنیکال بلاک، برج مراقبت، خرید تجهیزات، ناوبری هوایی و… و همچنین احداث بلوار ورودی فرودگاه از جاره سقز سنندج.

نتیجتاً جمع کل این هزینه ها مبلغی در حدود 90 تا 100 میلیارد تومان است؛ پس لازم است طی حداکثر 3 تا 4 سال آینده هر سال اعتباری بالغ بر 25 میلیارد تومان به این پروژه تخصیص یابد تا در بازه ی زمانی 4 تا 5 سال آینده شاهد بهره برداری از این فرودگاه باشیم، در غیر این صورت، با اعتبارات سالیانه 2 تا 3 میلیارد تومان هرگز این پروژه به سرانجام نخواهد رسید. هم اکنون پیمانکار کار پروژه بالغ بر 3 میلیارد تومان مطالبات معوقه دارد که هنوز محلی برای پرداخت آن معین نشده و متاسفانه حساب پروژه خالی است.

برای به ثمر نشستن این پروژه نیاز به یک عزم همگانی و ملی است، این کار نیاز به پیگیری مجدانه و فشار از بالا توسط مدیران محلی و استانی، نخبگان و رسانه ها و تبدیل آن به یک خواست همگانی در بین شهروندان دارد.

هرچند که پیمانکار پروژه به واسطه محلی بودن و عرق خاصی که مدیران و پرسنل شرکت علی الخصوص پرسنل کارگاه فرودگاه سقز نسبت به این پروژه دارند، باعث گردیده علیرغم افت و خیزهای فراوان و با وجود تمام کاستی ها و کمبود ها تا این لحظه با جدیت تمام از این پروژه دفاع کرده و از تعطیلی کامل آن جلوگیری نموده اند؛ ولی چنانچه این خواسته به یک مطالبه عمومی بدل نگردد و مسئولان استانی و کشوری توجه ویژه ای به آن ننمایند و راهکارهای ویژه ای برای اختصاص اعتبارات و جذب سرمایه لازم برای آن فراهم نگردد، بدون شک در آینده ای نه چندان دور شاهد تعطیلی کامل آن خواهیم بود.

در صورت توجه خاص و تأمین به موقع اعتبارات و بهره برداری از فرودگاه سقز، بستر توسعه همه جانبه منطقه فراهم و جهش های عظیمی در ابعاد اقتصادی، تجاری، توریستی، علمی و فرهنگی و… اتفاق خواهد افتاد.

ـ کردپرس: با سپاس از شرکت جنابعالی در این مصاحبه.

ـ شکارچی: جا دارد از توجه ویژه خبرگزاری کردپرس و سایر رسانه ها به این پروژه خطیر منطقه و تهیه چندین گزارش خبری مهم و جامع در این رابطه تشکر کنم. به نظر بنده وظیفه ای همگانی است که نگذاریم این پروژه که با خون جگر به این مرحله رسیده، متوقف گردد و با طرح مستمر موضوع و پیگیری آن موجب جلب حمایت عمومی مردم و توجه بیشتر مسئولان از تسریع در ساخت فرودگاه سقز فراهم آوریم.

 هر یک از مسئولان اعم از فرمانداران فعلی و سابق، نمایندگان مجلس، راه و شهرسازی، استانداری زحمات و پیگیری هایی برای این طرح انجام داده اند اما لازمست این پیگیری ها بیشتر و بیشتر گردد تا شاهد تحولی در پیشرفت پروژه فرودگاه سقز باشیم.

ـ مردم منطقه امیدوارند مسئولین با رفع کمبود اعتبارات، برنامه ریزی مناسب برای هماهنگی و تسریع در روند تخصیص اعتبارات، جلب همکاری و سرمایه گذاری شرکت های بین المللی و تسریع در امورات اداری، جذب فاینانس و… زمینه اتمام پروژه و بهره برداری از آن را برای مردم منطقه فراهم نمایند.

ـ گفتنی است مهندس عزیز شکارچی دارای مدرک کارشناسی ارشد سازه بوده و دارای سابقه فعالیت در پروژه های عمرانی نظیر احداث نیروگاه های ترکیبی کازرون و قم، نیروگاه قیلسون سقز، بازارچه سیف بانه، اجرای خط انتقال آب به زمین های کشاورزی صاحب و … می باشد و از سال 88 نیز تاکنون در سمت رئیس کارگاه شرکت هیوالرد، پیمانکار عملیات سیویل پروژه احداث سطوح پروازی فرودگاه سقز، مشغول فعالیت است.

 

کد خبر: 15902


۲ دیدگاه

 • كارگران کردستان
  كارگران کردستان: 9-30-2015 . 12:11 ب.ظ :

  متأسفانه دولتها هيچ توجهي به کردستان و سقز ندارند و حاضر نيستند براي اين فرودگاه40 ميليارد اختصاص بدن. تبعيض تا کي…؟!

  پاسخ دهید

  • بژی کوردستان
   بژی کوردستان: 10-1-2015 . 2:15 ب.ظ :

   جاي تأسف داره که چرا اين همه تبعیض قايل ميشن واسه سقز و کردستان.
   اگه اين پروژه واسه خودشون بود، سالها قبل درست شده بود که هيچ،حتي بين الملليش ميکردن.
   افسوس از اين همه تبعیض….

   پاسخ دهید