شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۸/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 28th سپتامبر 2015
8:58 ب.ظ
19 امین سالمرگ ژیلا حسینی

راز ماندگاری ژیلا در گفتگو با “هه ژان بابامیری”

نوزده سال از سانحه تصادفی که در آن یکی از نامدارترین شاعران کردستان جان خود را از دست داد می گذرد با این وجود همواره بحث پیرامون ژیلا حسینی و تاثیر وی بر ادبیات کردی در محافل مختلف در جریان بوده است. هه ژان بابامیری شاعر سقزی در گفتگوی کوتاهی با شارنیوز،به برخی از دلایل اهمیت شعر و فعالیت های اجتماعی ژیلا اشاره می کند.بابامیری تا کنون مقالات متعددی را در مورد شعر ژیلا حسینی به رشته تحریر در آورده است.hajanbv

بابامیری مهمترین ویژگی ژیلا حسینی را زبان شعری او می داند که فصلی نو در شعر کردستان روژهه لات ایجاد کرد.وی میگوید: برای اولین بار شاهد هستم که غم و اندوه زنان و گلایه های آنها از زندگی با زبانی زنانه بیان می شود به شکلی که اگر شعر ژیلا را بدون امضایش بخوانیم فورا متوجه می شویم که این شعر را زنی شاعرسروده است . بابامیری می افزاید: این مسئله از این رو اهمیت دارد که ژیلا توانست خود را از سیطره زبان کاملا مردانه شعر کلاسیک و نو کردی خارج کرده امکانی جدید به شعر کردی کردستان روژهه لات اضافه کند که تاثیر این دست آورد در آثار شاعران بعد از  وی به خوبی مشخص است.

هه ژان بابامیری با اشاره به خاستگاه خاص خانوادگی ژیلا می گوید: حضور پررنگ او در عرصه های اجتماعی و محافل ادبی و همچنین بی پروای خاص وی در بیان احساسات زنانه اش زمانی اهمیت دوچندان می باید که بدانیم خانواده وی از جمله خانواده های به نام مذهبی منطقه بودند (شیخ ها ی دوزه غه ره) اما ژیلا توانست از این پوسته سخت خارج شده و دست به ساختارشکنی بزند اگرچه هزینه های سنگینی برای جسارت خود پرداخت و درنهایت زندگی شخصی اش هم تحت تاثیر قرار گرفت. بابامیری اضافه میکند: حضور مداوم و پرنگ وی در محافل ادبی و فرهنگی کردستان به عنوان یک زن پیشگام چندان هم با استقبال جامعه مواجه نشد که جامعه به این خاطر باید از او دلجویی کند.

حضور مداوم ژیلا حسینی در محافل فرهنگی مختلف و ارتباط گستره وی با قلم بدستان کرد در نقاط مختلف موجب شد جمعی از زنان جسارت تجربه کردن فعالیت های اجتماعی رابه خود بدهند که به زعم بابامیری وجود ژیلا نقش کاتالیزور را برای حضور زنان در عرصه فرهنگ بازی کرد. بابامیری در این باره می گوید: حضور پر صلابت وی موجب شد زنان دیگری هم وارد حوزه فعالیت های اجتماعی شوند که در این میان حلقه ای از ادبیان زن گرد ژیلا جمع شدند که امروز هرکدام جزء شاعران و نویسندگان نام دار کرد هستند که از جمله آنها می توان به ناهید حسینی، فاطمه حسین پناهی، کلثوم عثمان پور، سیمین چایچی، بیان علیرمایی، شیلا گیلانی زاده و… اشاره کرد که همگی تحت تاثیر ژیلا بودند.

از بابامیری در مورد کیفیت اشعار این شاعره سقزی در قیاس با دیگر شاعران به نام معاصر می پرسیم که وی می گوید: اشعار جدی و پرمایه او در اواخر عمر کوتاهش سروده شد و ما شاهد سیر تکاملی شاعر و رسیدن به نقطه مطلوب بودیم که اگر عمرش تا به این اندازه کوتاه نمی بود بدون تردید آثاری در حد شاهکارهای ادب کردی خلق می کرد. بابامیری می افزاید: باید به این نکته توجه داشت که شعر جزء تفکیک ناپذیری از زندگی ژیلا بود و برای سرگرمی شعر نمی گفت به شکلی در اواخر عمر نگاه حرفه ای هم به این مقوله پیدا کرده بود ذکر این نکته هم ضروری است که جایگاه وی در شعر کردی به اندازه ای است که شاعران زن بعد از او نتوانستند ژیلا را پشت سر بگذارند والبته شاید دلیل آن به نوعی به کسادی بازار ادب که همه فعالان این عرصه را فرا گرفته بی ارتباط هم نباشد.

بابامیری در پایان با اشاره به تاثیر فروغ فرخزاد بر شعر ژیلا می افزاید: ژیلا بسیار از فروغ تاثیر گرفت و جالب اینکه هر دو زندگی و مرگ تقریبا مشابهی را تجربه کردند.

کد خبر: 15922


یک دیدگاه

 • ناشناس
  ناشناس: 10-4-2015 . 11:26 ق.ظ :

  زور گه لی جار ئال و گور میژوو مه به ستی ژن بووه
  تا وه کوو تیکی بشکینی ده رکی ئه م زیندانه ژن

  براستی جای ناسف است از دست دادن چنینین شیر زنانی
  مرگ آنان باریخ را سوگوار مکند یادشان گرامی

  پاسخ دهید