شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۳/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 3rd اکتبر 2015
8:42 ب.ظ

چرا فرماندار نسبت به بهداشت و سلامت شهروندان کم توجه است؟

کمتر از یک ماه دیگر، ورمقانی، جشن یک سالگی اش را در رسیدن به منصب فرمانداری سقز برگزار می کند و زمان آن است که به بررسی کارنامه یک ساله او پرداخته شود و رسانه ها و فعالین حوزه های مختلف باید پرسشگری و توضیح خواهی را آغاز کرده و چنان نکنند که با فرمانداران پیش از این کردند و بی تفاوت از کنارشان رد شدند. یک سالگی ورمقانی فرصت خوبی برای سنجش میزان پاسخگویی و انتقاد پذیری او نیز هست.

فرماندار سقز در حوزه هایی بدون تردید خوب عمل کرده است و می توان در این باره قلم ها زد، مثلا حوزه فرهنگ که ارتباط مداومی میان اهالی فرهنگ با مجموعه مدیریتی سقز ایجاد کرده و در بدعتی تازه جلسات هفتگی با انجمن ها و فعالین هنری و فرهنگی برپا کرد که بدون تردید گام بلندی در اعتمادسازی میان هنرمندان و حاکمیت به شمار می رود. اما نقطه منفی که می توان در مورد عملکرد وی اشاره کرد، بی توجهی، مماشات، کم کاری (و …) در حوزه بهداشت و سلامت است. حوزه ای مهم که هیچ معامله سیاسی یا شخصی را تاب نمی آورد چرا که به طور مستقیم بر زندگی شهروندان موثر است. برای فرضیه خود چند مثال می آوریم:

1 ) چند هفته ای از رسوایی استخر سالن کاوه می گذرد، مکانی که به یکی از اصلی ترین کانون های عمومی تولید آلودگی در شهر تبدیل شده بود، کارشناسان مرکز بهداشت بعد از چندین مورد آزمایش به این نتیجه می رسند که آب استخر آلوده است و بر اساس شاخص های موجود در سیستم بهداشتی به درستی دستور پلمپ آن را از مرجع قضایی اخذ می کنند. سوال این است که چرا فرماندار سقز نظر تخصصی یک مجموعه ناظر را نادیده گرفته و ابعاد مسئله ای به این اهمیت را کوچک جلوه می دهد و با پادرمیانی پلمپ استخر را باطل می کند، موضوعی که تنها در یک مورد، یک دختر سال سوم دبیرستان طالقانی که از استخر استفاده کرده بود را روانه بیمارستان می کند و نمی تواند در امتحانات پایان ترم هم شرکت کند. فرماندار بعد از ملغی کردن پلمپ استخر کارشناسان مرکز بهداشت را به فرمانداری فرا می خواند و آنها را بابت پلمپ استخر مواخذه می کند. دفاع او از یک مجموعه غیربهداشتی از چه منطقی برخوردار است؟ چند نفر دیگر باید به بیمارستان بروند تا او به این نتیجه برسد که استخر آلوده است و نباید از آن استفاده کرد؟ این سلامت شهروندان است که مورد معامله قرار می گیرد. ذکر این نکته هم ضروری است که او بعد از این ماجراها دستوارت لازم برای رفع نقص و ارتقاء سطح بهداشت استخر صادر می کند و بازگشایی آن را منوط به جلب نظر کارشناسان مرکز بهداشت می کند.

2 ) جمعه بازار محله صالح آباد از آن دسته بازار های خودجوشی است که تقریبا هیچ نظارتی برآن وجود ندارد و هر جمعه جمع کثیری از فروشندگان دوره گرد و مردم komehbazar-321را دور هم جمع می کند. در این بازار که همه چیز در آن یافت می شود، عده ای هم گوشت و ماهی و محصولات غذایی می فروشند. می دانیم که ذبح و فروش انواع گوشت قرمز تابع ضوابط خاصی است که تنها با نظر مرجع نظارت کننده (دامپزشکی) می تواند از رعایت این ضوابط اطمینان حاصل کرد. شارنیوز مطلع شده است که کارشناسان دامپزشکی در چند مورد اقدام به محدود کردن فروش این قبیل کالاها کرده اند اما چون در این مورد همکاری نیروی انتظامی لازم است نتوانسته اند کاری از پیش ببرند لذا از فرمانداری خواسته اند در این مورد هماهنگی لازم را به عمل آورد. بعد از چند بار درخواست مکرر اتفاقی در این حوزه نیفتاده و هنوز فروش محصولات گوشتی در این بازار ادامه دارد. بیش از 700 بیماری مشترک بین انسان و حیوان وجود دارد و برای همین است که سیستم عریض و طویلی به نام دامپزشکی برای نظارت بر سلامت این نوع محصولات ایجاد شده و دیگر روش های سنتی جوابگوی زندگی امروزی نیست. اما چرا فرمانداری به راحتی از کنار این موضوع گذشته و اقدامی نکرده است؟

می توان به موارد دیگری نیز اشاره کرد که شارنیوز به فقط کلیدواژه های آن اشاره می کند. مراکز تهیه مرغ قطعه قطعه شده و موضوع تاریخ مصرف های بی اعتبار و فروش سنگدان چرخ شده به کبابی ها و … و اینها مثال هایی هستند که از منابع مختلف به شارنیوز رسیده است و احتمالا موارد دیگری هم وجود دارد که از حیطه آگاهی ما خارج است.

حوزه بهداشت و سلامت مهمترین حوزه از سلسله وظایف دولت ها است که می توان آن را هم تراز یا حتی مهم تر از مباحث امنیتی نیز قلمداد کرد. چرا فرمانداری چنین به این حوزه بی توجه بوده و اهمیت آن را درک نکرده است؟

 

کد خبر: 16018


۱۸ دیدگاه

 • هه لو
  هه لو: 10-3-2015 . 9:34 ب.ظ :

  جا داره از مدير محترم سايت تشکري داشته باشم هم بخاطره انتقاد درست و بجا از فرماندار ( فرمانداري که ميگفت دست به دست هم دهيم به مهر ، سقز خویش را کنيم اباد :… و هم بخاطر ادامه ندادن پستهاي نچندان جذاب قبلي. اميدوارم که از اين به بعد بيشتر روي سقز و مسولين پر ادعا تمرکز کنيد.
  رفع پلمپ هم خيانتي بود به سقز و مردمش…

  پاسخ دهید

  • غفور
   غفور: 10-3-2015 . 11:18 ب.ظ :

   وقت انتخابات است همه بايد درفكر تثبيت خودما ن باشيم از قديم الا يام باب بوده ما سقزيها هميشه ضرركرديم تبديل به احسن را نداريم امسال تاسف براى سال قبل راداشتيم

   پاسخ دهید

   • سامی
    • احمد محمدی
     احمد محمدی: 10-4-2015 . 3:59 ب.ظ :

     با تشکر از شارنیوز ، هشدار این نوشته در مورد استخر کاوه ( تنها استخر سرپوشیده ی شهر ) کاملا” بجا و منطقی و در عین حال جدی و قابل تامل است . جناب فرماندار در خصوص دستور رفع پلمپ استخر آنهم برخلاف نظر بهداشت ، باید توضیح قانع کننده ای ارائه دهند . .

     پاسخ دهید

     • سمکۆ
      سمکۆ: 10-4-2015 . 4:49 ب.ظ :

      دست مریزاد. بسیار زیبا و به جا نوشته بودید.

      پاسخ دهید

      • Samira
       Samira: 10-4-2015 . 10:42 ب.ظ :

       تنها چيزي که واسه اقايون مهم نيست،سلامتي مردم هستش. اقاي ورمقاني در مراسم معارفش گفت “دست به دست هم دهيم به مهر ،سقز خويش را کنيم اباد” ولي الان معلوم شد فقط حرف بود و بس. که براي دلخوش کردن مردم و ساير اهداف زده شد. متأسفانه فرماندار،نماينده،اعضاي شورا و شهردار سقز با مردم صادق و روراست نيستند.
       تشکر از مسول سايت براي پوشش اين مشکل مهم.

       پاسخ دهید

       • همشهری
        همشهری: 10-5-2015 . 9:05 ق.ظ :

        اگر استخر الوده است وثابت شده چرا عوامل ان را مجازات نمیکنید وراست راست میگردنند

        پاسخ دهید

        • رحمان
         رحمان: 10-5-2015 . 1:56 ب.ظ :

         بسی جای تشکر و شکر گذاری است که سایت شارنیوز به جای معتمدین شهر که بایستی این تذکرات را می دادند و اکنون سکوت را اختیار کرده اند و نسبت به همه مشکلات شهر در ابعاد اجتماعی ، اقتصادی و سلامت و بهداشت بی تفاوت هستند ، این رسالت را بر عهده گرفته اید ممنونیم . ترجیح منافع آقایی که پیکانکار استخر است وبه نماینده نزدیک است بر منافع مردم سقز خیانت است .و خداوند خیانت کاران را به سزای اعمالشان می رساند . اینها هنوز درک نکرده اند که مسئولیت و پست اشغال کردن باید روز قیامت در قبال اعمال شون پاسخگو باشند .

         پاسخ دهید

        • راستگو
         راستگو: 10-5-2015 . 2:39 ب.ظ :

         سلام بله هر مسئولی که با مردم صادق نباشد جایی در بین مردم ندارد وباید روز قیامت جوابگو باشد

         پاسخ دهید

         • سمایل
          سمایل: 10-5-2015 . 4:43 ب.ظ :

          لطفاً به لحاظ حقوقی بررسی کنید آیا کسی که عضو شورای شهر یا کارمند فرمانداری است می‌تواند استخر را اجاره کند.

          پاسخ دهید

          • امید
           امید: 10-5-2015 . 7:11 ب.ظ :

           دورد بر جرات شانیوز

           پاسخ دهید

           • غفور
            غفور: 10-6-2015 . 7:07 ق.ظ :

            افرين برسايت شارنيوز خدايى وقرانى به اندازه صدهانماينده وشوراى شهر وساير كسانيكه خود خوانده خودرا نماينده محسوب مى نمايند درددل مردم رابه كوش مسو لين مى رسانند حتى توقع ندارند برايشان بوق وكرنا بزنند وبلا كارد وبنر نصب كنند اميدواريم در هفتم اسفندماه مردم باحضور درباى صندوقهاى راى نماينده اى راانتخاب نمايند كه فقط درفكر رفع مشكلات مردم با شد هرجند مواردى كه در بنرها مى نويسند دردستور كار خود دولت ومسولين بوده است اما حا لا عده اى قصد تبليغات را دارند ولى مردم خوب سر ه ازناسر ه را تشخيص مى دهند اينها درسى باشد براى نماينده بعدى

            پاسخ دهید

            • قاضی
             قاضی: 10-6-2015 . 2:24 ب.ظ :

             يکي از چيزهايي که تو اين مملکت مهم نيست،سلامتي مردم هستش. متأسفانه مسولين فقط حرف ميزنن و ادعا ميکنن!
             در سقز هم متأسفانه چند نفر غير بومي شدن مسول و اصلا به حال سقز دل نميسوزونن …

             پاسخ دهید

             • وریا
              وریا: 10-6-2015 . 6:09 ب.ظ :

              با عرض سلام
              با شپاس وتشکر از همه مسولانی که با احساس همدردی در شهر ما کار می کنند
              لطفا عمل کرد شهردار وشهرداری را هم مورد نقد بررسی
              قرار دهید که فقط دربعضی جاها که مورد توجه است کار می کنند مثلا خیابان شبا هنگ پشت مغازه های اوقاف که سال ها است خاکی باقی مانده است ولی هرسال به بهانه ای مردم آن خاک می خورند

              پاسخ دهید

              • قاضی
               قاضی: 10-6-2015 . 9:15 ب.ظ :

               خوهشا نظرات رو دست کاري نکنيد،اين کار خيييييلي زشته. بزاريد مستقيم اسم ببريم تا خودشون بدونن که مردم ميفهمند و بيدارن.
               لطفا در نظرات دست نبريد. بنده بارها در سايت زريان بوکان نظرات خييييلي تندتر و رک دادم و مديرش تأييد کرده،بدونه هيچ تغييري.
               تشکر دوست گرامي

               پاسخ دهید

               • مامه خه مه
                مامه خه مه: 10-7-2015 . 12:56 ق.ظ :

                درود بر شارنیوز

                پاسخ دهید

                • حیران
                 حیران: 10-7-2015 . 8:39 ب.ظ :

                 دوستان عزیز گرچه آقای فرماندار انسان خوش نیت وبا انصافی است که لااقل نظرات رامی شنود.باور بفرمایید در حوزه فرهنگ هم فقط درد دل هنرمندان را شنیده وبس وهمان راه فرماندبلی را طی نموده از نظر همه مسئولین هنر وفرهنگ فقط در تأتر خلاصه شده.
                 واما درزمینه بهداشت ظاهراً ایشان سیاست آسته بیا ، آسته برو رو درپیش گرفته.خوب می دونیم استخر کاوه در اجاره کدام فرد محترم بوده،مگر این شهروند عزیز منتخب خود شهروندان وسرگل اون ها نیست؟
                 پس لطفاً تمام تقصیر ها رو متوجه آقای ورمقانی نکنید.ازکوزه همان طراود که دراوست.
                 یعنی معتقد هستید فرماندار با منتخب مردم ودر فلان نهاد برخورد بد بکنه.استغفرالله واتوب الیه

                 پاسخ دهید