شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 5th اکتبر 2015
10:14 ب.ظ
خواننده موسیقی رپ سقزی اثری جدید منتشر کرد

“خشونت” در زیرزمین سقز

جامعه ما با ابعاد مختلف خشونت دست به گریبان است و طبیعی است که این وضعیت داد هنرمندان را درآورد و نمودی در آثارشان داشته باشد، به ویژه کسانی که سوژه های خود را از بطن اجتماع می گیرند. بابک عبداللهی معروف یه “بی ای” -فعالترین رپر و هنرمند موسیقی زیرزمینی سقز- از این نوع هنرمندان است که آخرین کارش به نام “خشونت” واکنشی است به آنچه در پیرامونش می گذرد.

آخرین کارش را بشنوید:(برای پخش آهنگ چند لحظه صبر کنید)

بیش از یک سال از گفتگوی شارنیوز با بابک می گذرد و طی این مدت او با انگیزه مضاعف کار خود را در زیرزمین موسیقی سقز ادامه داده و بر پیچیده گی های کارش افزوده است. او تجربه کافی در کارش اندوخته و الان این موقعیت را پیدا کرده است که با استفاده از بیت های(bits) اختصاصی خود و همکاری با آهنگسازان و بیت سازان کار بلد، آثاری با استاندارد بالاتر تولید کند. هرازگاهی می توان صدا و آهنگ های او را از سیستم های صوتی خودرو ها شنید بدون آنکه شنوندگان حتی نام او را بلد باشند.

babak abdolahi

مصاحبه پیشین شارنیوز با بابک را اینجا بخوانید: آغاز عصرموسیقی زیر زمینی در سقز

  او در مورد تغییراتی که در یک سال گذشته در کارش به وجود آمده به ما می گوید: مهمترین تغییری که در کارهایم به وجود آمده آشنایی با بیت ساز  با استعدادی به نام “آرام نوربخش” بود که از جمله کسانی است که در این حرفه حرفی برای گفتن دارند در ضمن نگاه خودم هم به جامعه تغییر کرده و به شکلی رشد پیدا کرده و بیشتر در باره مشکلات و معضلات جامعه می خوانم، تحقیق می کنم و در آثارم بروز می دهم.”

“بی ای”در مورد آهنگ “خشونت” و جرقه اولیه به وجود آمدن آن می گوید: اشکال مختلف خشونت در جامعه را روزانه و در پرسه زدن های گاه و بیگاه می بینم، از افزایش شرارت گرفته تا خشونت های کلامی و امثالهم. اما روزی در جمعی از دوستان بودم عده ای مشغول نگاه کردن فیلمی در موبایل بودند و ناگهان شروع به قهقهه زدن کردند. از سرکنجکاوی دلیل این خوشحالی را جویا شدم متوجه شدم در حال تماشای یکی از فجیع ترین اعدام های گروه داعش هستند و با تمام وجود از این فیلم لذت می برند در حالی که واکنش متناسب باید افسوس و تاسف در این موارد باشد.”

وی ادامه می دهد:” خشونت چنان عادی شده که کسی از آن متعجب نمی شود و وجدان عمومی در حال بی توجه شدن نسبت آن است. از این ترس دارم که هر کدام از این ادم ها در موقعیت خشونت ورزیدن قرار بگیرند ابایی از اعمال آن نداشته باشند و نگاه انسانی به همدیگر جایش را اعمال خشونت داده باشد.”

از بابک در باره وضعیت رپ در سقز می پرسیم و اینکه آیا شرایط کار بهتر شده است یا نه؟ می گوید:”اوضاع موسقی رپ در سقز علی رغم پیشرفت هایی چندان خوب نیست و هنوز از سوی جامعه ای که عمدتا به صورت سنتی به موسیقی نگاه می کنند این نوع موسیقی پذیرفته نشده است. طعنه و زخم زبان ها هم  که همچنان ادامه دارد اما برای من این موارد ذره ای اهمیت ندارند و راهی را که فکر می کنم درست است ادامه می دهم. اما خبر داریم که افراد جدید وارد کار شده اند و در حال ضبط آهنگ هستند که جای خوشحالی است.”

 

کد خبر: 16050
    مطالب مرتبط:


یک دیدگاه

  • کارگران کردستان
    کارگران کردستان: 10-5-2015 . 10:34 ب.ظ :

    افرين،قشنگ بود ولي کاش کردي ميخوند. اگه کردي بخونه ، بهتر جا ميفته بين مردم و طرفداران بيشتری پيدا ميکنه. از طرف ديگه،به زبان کردي هم خدمت ميکنه.

    پاسخ دهید