شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۳/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 5th اکتبر 2015
7:28 ب.ظ

وضعیت این روزهای هوای سقز؛ خطرناک

رییس اداره امور آزمایشگاه های اداره کل حفاظت از محیط زیست کردستان گفت: هوای شهر سنندج هم اکنون در وضعیت بسیار ناسالم و هوای سقز نیز در وضعیت خطرناک قرار گرفته است.DSC06185

ماهان رحیمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وضعیت آلودگی هوا از اواخر روز جمعه آغاز شده است و در برخی از روزها و ساعات، هوا وضعیت عادی پیدا می کند و در برخی اوقات نیز آلودگی افزایش می یابد.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه تنها در دو شهر سنندج و سقز ایستگاه سنجش آلودگی هوا وجود دارد تنها می توان از این شهرها آمار دقیقی ارائه کرد اما با این حال، گرد و خاک در سایر شهرهای استان نیز وجود دارد.

رحیمی ادامه داد: با توجه به اینکه آنالیزر ریزگردهای PM 2.5 یا ذرات ریز با قطر 2.5 میکروگرم بر مترمکعب و کوچکتر غیرفعال است امکان ارائه اطلاعاتی در این زمینه وجود ندارد.

حد مجاز ذرات موجود گرد و خاک در هوا 150 میکروگرم بر متر مکعب است که اگر از آن فراتر رود آثار منفی آن عموم مردم را در بر می گیرد.

از ابتدای سال تا کنون دستگاه های آنالیزر ذرات ریز با قطر 2.5 میکروگرم در استان غیرفعال است و مشخص نیست که به چه دلیل کار سرویس و تعمیر آنها به انجام نرسیده است.

انتظار می رود اداره حفاظت از محیط زیست استان کردستان به محض افزایش میزان آلایندگی در هوای استان، وضعیت را از طریق رسانه ها اعلام کند و یا با هماهنگی با دستگاه های دیگر در صورت لزوم به تعطیلی مدارس اقدام کند، اما محیط زیست در این حوزه سهل انگاری می کند.

کد خبر: 16060