شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۶/۰۹/۱۴۰۰
جمعه، 9th اکتبر 2015
6:24 ب.ظ

نگاهی به آنچه که سقوط پهباد نامیده شد از زاویه ای دیگر

چند روز از سقوط اشیائی پرنده در دو نقطه نزدیک به هم در شهرهای سقز و تکاب می گذرد و فرمانداران این دو شهر نیز در گفتگو با رسانه ها تایید کرده اند که چنین اتفاقی روی داده است. فرماندار سقز در گفتگو با کردپرس این اتفاق را سقوط پهباد خودی اعلام کرد و فرماندار تکاب در گفتگو با ایرنا آن را شی ء پرنده ای دانست که هنوز به طور دقیق نمی توان گفت چه بوده است. 

بعد از  این ماجرا، خبر حمله موشکی روسیه از مبدا دریای خزر نیز منتشر شد که بخش عمده ای از مسافت موشک ها تا رسیدن به اهدافی در داخل سوریه، از خاک ایران می گذرد. بعد از یک روز وزارت دفاع آمریکا خبر داد که چند موشک از مجموعه موشک های شلیک شده روسیه، در داخل ایران سقوط کرده است و همین کنار هم قرار دادن این وقایع موجب شد در شبکه های اجتماعی سقوط اشیاء ناشناس در شهرهای تکاب و سقز ،به حملات موشکی روسیه نسبت داده شود و بازتاب گسترده ای بیابد. 

شارنیوز با درکنار هم قرار دادن داده هایی که از سوی وزارت دفاع روسیه منتشر شده و بررسی وضعیت سقوط ها در شهرهای سقز و تکاب این فرضیه را مطرح می کند که ممکن است روز چهارشنبه موشک های روسی در حریم این شهرستان ها سقوط کرده باشند و شاید از اقبال بلند مردم این دوشهر بوده که محل سقوط در داخل شهر یا روستا ها نبوده است.

1 – سایت بی بی سی انگلیسی خبر حمله موشکی روسیه از دریای خزر را صبح روز چهارشنبه منتشر کرد و با استناد به نقشه منتشر شده از سوی وزارت دفاع روسیه، مسیر حرکت موشک ها از دریای خزر تا خاک سوریه را نشان داده می شود. این نقشه آشکار می کند که موشک ها در دو مسیر از خاک ایران عبور می کند که در نزدیکی های مرز ایران و عراق از حریم شهرهای سنندج و سقز نیز می گذرند. با استفاده از نقشه گوگل می توان دو روستای “طومار قامیش” و “قزقاپان” که محل سقوط اشیای پرنده بودند را می توان یافت که با دقتی اندک و لحاظ کردن چند درصد خطای محاسباتی می توان حدس زد که مسیر موشک های روسی و محل سقوط اشیاء پرنده یکی بوده است.(لینک خبر بی بی سی)

 

bbcenglish (1)

tomarqamish

 

2- ویدیوی زیر در ارتباط با حمله موشکی روسیه از سوی دولت این کشور منتشر شده و نشان می دهد اوایل بامداد چندین موشک از ناوگان دریایی روسیه مستقر در دریای خزر شلیک می شوند و بعد با ترسیم نقشه، مسیر حرکت موشک ها به سمت اهداف را نشان می دهد. (نقشه همان است که در بالا به آن اشاره شد قدری کامل تر) در این ویدیو می توان ساعت شلیک موشک با ساعت سقوط اشیاء پرنده را مطابقت داد که هر دو در اوایل صبح اتفاق افتاده است. در ضمن شاهدان محلی به منابع رسمی گفته اند که چند شیء دیگر را هم در آسمان دیده اند که یکی از آنها سقوط کرده است. در ویدیو هم مشخص است که چند موشک همزمان شلیک می شوند. (اظهارات اهالی روستاهای مورد اشاره در خبرگزاری های محلی منتشر شده است.)

 

3 – خبرگزاری جمهوری اسلامی در خبر خود در این مورد خبر از شکستن شیشه ها و جراحت سطحی اهالی روستای “قزقاپان” تکاب بر اثر سقوط این شیء پرنده را داده است. می توان از این خبر نتیجه گرفت که شیء مورد نظر دارای قدرت انفجاری بالا بوده است که علی رغم اینکه در حوالی روستا سقوط کرده موجب به بارآمدن خسارت شده است.(خبر ایرنا را اینجا بخوایند) . تقریبا کسی شکی در این ندارد که اشیای پرنده سقوط کرده پهباد نبوده اند و شاید فرماندار سقز قدری در اطلاع رسانی در این مورد عجله کرده است. چرا باید پهباد یا هر هواپیمایی تجسسی دیگری در این منطقه به عملیات بپردازد در حالی که نه به لحاظ نظامی نه به لحاظ استراتژیکی این مناطق حائز اهمیت ویژه ای نیستند و از مناطق آرام به شمار می روند. بازدید از محل سقوط و سنجش میزان تخریب محیط می تواند ابعاد مسئله را بیشتر روشن کند که این امر هنوز برای شارنیوز میسر نبوده است.

تمام موارد مطرح شده قطعیت ندارد و ممکن است به طور اتفاقی کنار هم قرار گرفته باشند که توضیح منابع رسمی می تواند شبهات را برطرف کند.

کد خبر: 16101