شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۸/۰۵/۱۴۰۱
شنبه، 24th اکتبر 2015
12:31 ق.ظ

علاقمندان به سقز چشم انتظار “فیلم سقز”

مجموعه مستندی درباره سقز مراحل تولید خود را می گذارند و قرار است تا پایان سال 95 برای پخش آماده شود.

به گزارش شارنیوز این پروژه بزرگ توسط رامین نوری، عکاس و مستندساز جوان سقزی سرپرستی می شود و طی آن 5 فیلم مستند درباره تاریخ، فرهنگ، هنر، filmsaqqezورزش و مذهب هرکدام به مدت یک ساعت ساخته شده و در قالب مجموعه سقز  عرضه خواهد شد. 

نوری از سال 91 شروع به ساخت فیلم کرد و بعد از دوندگی های طولانی برای کسب مجوز، مراحل پیش تولید آن – مانند تحقیق، دکوپاژ و متن فیلم نامه – را در سال 92 آغاز و در همان سال نیز کار ضبط آغاز شد. توضیحات مختصری درباره هر کدام از مستند ها را در زیر بخوانید:

 مستند تاریخ : این مستند شامل سکانسهای متعددی از قدمت تاریخی و مرفولوژی و اکولوژی شهر سقز بوده که با بهره گیری از  تصاویر هوایی از سقز با دوربین های پیشرفته ی هلی شات تکمیل شده است. معرفی آثار باستانی، اماکن تاریخی، غارها، کوهها رودخانه ها مناطق حفاظت شده و سدها سقز در این بخش گنجانده شده است.

 مستند فرهنگ: در این بخش به معرفی کامل و بازسازی مراسم عروسی،معرفی کامل رقص کردی و پوشش لباسهایی بومی منطقه، سنت های مربوط به بچه داری، بازی های کودکان، جشن ها و اعیاد مذهبی پرداخته شده است که با کمک گرفتن از گروهی از بازیگران حرفه ای با لوکیشن ها و بافت قدیمی در روستاها حومه ی سقز بازسازی برخی مولفه های فرهنگی اتفاق افتاده است.

مستند هنر: تولیدکننده گان این مستند در این بخش مروری داشته اند بر پایه گذاران و چهره های شاخص رشته های هنری در شهرستان سقز ( طراحی، خوشنویسی، موسیقی، تئاتر ، شعر و داستان) و آثار آنان، در ضمن پلان هایی به یاد ماندنی از آرشیو هنرمندان نیز در لابه لای مستند گنجانده شده است . 

مستند ورزش : شناخت بنیانگذاران رشته های ورزشی و معرفی مربیان و پیشکسوت و قهرمانان و معرفی کامل اماکن ورزشی شهرستان سقز از جمله مواردی است که در این فیلم به آن اشاره شده است.

filmsaqqez1

مستند مذهب: در این مستند مروری بر تاریخ اعزام فرقه های شافعی ( قادری و نقشبندی )، تاریخچه ی تکیه ها و خانقاهای سقز،  معرفی آرامگاه های داخل و حومه سقز ، معرفی مساجد و بافت قدیمی آن مورد توجه بوده است.

قرار است فیلم نامه به صورت کتابی به زبان کردی در پایان کار منتشر شده و عکس های متعددی که در حین تهیه فیلم تهیه یا گردآوری شده نیز به صورت آلبومی انتشار یابد.

کد خبر: 16130


۳ دیدگاه