شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
چهارشنبه، 21st اکتبر 2015
12:44 ق.ظ

روایت “شرق” از رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان

روزنامه شرق در شماره امروز خود و در گزارشی با عنوان ‘اجرای اصل ١٥ در دانشگاه کردستان’ به بررسی راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان پرداخته است. این گزارش را فیض اله پیری تهیه کرده است.

«یک مسئله ساده نیست، جشنواره چند روزه، انتشار کتاب یا همایش یک روزه خاص آموزش زبان کردی هم نیست. رویدادِ مهم، آغاز به کار رسمی رشته زبان و ادبیات کردی به صورت رسمی و در قالب رشته دانشگاهی کارشناسی در دانشگاه کردستان است، مسئله این است».

دکتر بختیار سجادی این را می گوید. او مسئول شورای راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان است که از ١١ مهر به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد؛ اقدامی اعتمادساز و مطالبه ای که در اجرای اصل ١٥ قانون اساسی و در دولت تدبیر و امید رنگ اجرائی به خود گرفت و بازتاب فراوانی در رسانه های داخلی و خارجی داشته است.

مهر است و از مهرورزان در محیط مفرح دانشگاه کردستان خبری نیست. حال وهوای دانشگاه کردستان نیز متأثر از آغاز به کار رشته زبان و ادبیات کردی، جنب وجوش و نشاط دوچندان به خود گرفته است. هنگامی که برای تهیه گزارش و حضور در کلاس دانشجویان رشته زبان و ادبیات کردی از دانشگاه کردستان تقاضای همکاری کردیم، دکتر سجادی با اشتیاق پذیرفت. او در ورودی دانشکده زبان های خارجی دانشگاه کردستان، منتظر ما بود و بعد از احوالپرسی، ما را به کلاس درس «رینوس» (نگارش و رسم الخط کردی) برد؛ درسی که آغاز گر فعالیت رشته زبان و ادبیات کردی به شمار می رود. 

دکتر «نجم الدین جباری» و دانشجویان تاریخ ساز رشته زبان و ادبیات کردی، نخستین افرادی هستند که فعالیت این رشته را با درس عمومی سه واحدی رینوس کردی آغاز کردند؛ دانشجویانی که در این رشته ثبت نام کرده اند، عمدتا کردزبان هستند. آنان ٤٢ نفر اند و به تعداد دانشجویان رسمی، افراد مستمع آزاد تقاضای حضور در کلاس را داشته اند که تاکنون امکان پذیر نبوده است. 

اولین دانشجویان چه می گویند؟ 

دانشجویان از رسانه ای شدن موضوع، استقبال کردند و بعد از گرفتن «اولین» عکس ها از «اولین» کلاس های فعالیت این رشته، با ما به گفت وگو نشستند. از آنان خواستیم درباره اجرای اصل ١٥ و نحوه انتخاب رشته زبان و ادبیات کردی، احساس خود را بیان کنند و از ادامه تحصیل در این رشته بگویند. «سمیه کریمی»، دختر بوکانی، آرزو داشت شیوه نوشتن به زبان کردی را بشناسد و بیاموزد. در شهر آنها کلاس های مقدماتی پراکنده آموزش زبان کردی برگزار می شد، اما این خارج از چارچوب دانشگاه بود و او امیدوار بود روزی رشته ای با این نام در دانشگاه های ایران راه اندازی شود تا بتواند در آن رشته تحصیل کند. هنگامی که خبر راه اندازی آن در دانشگاه کردستان در شهر پیچید و او داوطلب کنکور سراسری بود، در فرایند انتخاب رشته، زبان و ادبیات کردی را برگزید. او اکنون به همراه دو همکلاسش «شقایق» و «ئه سرین» با اشتیاق تمام در کلاس های این رشته حاضر می شوند. آنان می گویند از انتخاب این رشته شادمانند و فکر نمی کردند روزی بتوانند در رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه تحصیل کنند. 

اکنون روزهای شنبه تا سه شنبه کلاس های رشته زبان و ادبیات کردی دایر است. اکثریت مطلق دانشجویان این دوره، زبان کردی را در دفترچه کنکور به عنوان گزینه های اول انتخاب کرده اند. بعضی از این دانشجویان پیش تر در کلاس های مقدماتی آموزش زبان کردی حضور داشته اند، اما عمده آنها می گویند از روی علاقه به زبان مادری شان این رشته را انتخاب کرده اند. 

دلنیا گوهرنژاد، از دانشجویان سنندجی این رشته، می گوید به زبان مادری اش علاقه دارد و خوشحال است که این رشته در دانشگاه کردستان راه اندازی شده است. او امیدوار است روزی بتواند به زبان کردی کتاب بنویسد. پرشنگ مصطفی زاده نیز مانند گوهرنژاد به تشویق خانواده و به واسطه علاقه خودش این رشته را انتخاب کرده است. رضایت و اشتیاق او از اجرای اصل ١٥ قانون اساسی از چشمانش مشخص و امیدوار است زمینه استخدام بعد از فارغ التحصیلی نیز برای آنها ممکن شود و او در آینده به زبان کردی بنویسد و ترجمه کند. دیگر همشهری وی «ئه وین برومند»، دیدگاه مشابهی دارد؛ اما تورج خسروی مدتی به زبان کردی در سنندج فعالیت ادبی داشته و در زمینه ترجمه کارهایی انجام داده است. او می گوید: وقتی اطلاع یافتم رشته زبان کردی در دانشگاه کردستان راه اندازی می شود، بی درنگ این رشته را به عنوان انتخاب اول برگزیدم. در چشمان پوریا صادقی و دیگر دانشجویانی که دور ما حلقه زده اند، اشتیاق و هیجان و شادی موج می زند. دانشجویانی که امیدوارند بتوانند در آینده در توسعه زبان مادری خود به شیوه آکادمیک مؤثر واقع شوند. 

شور و حال دانشجویان قابل توصیف نیست

لحظات آخری که دانشجویان رشته زبان و ادبیات کردی منتظر ورود اولین استاد رشته زبان و ادبیات کردی به کلاس بودند، باید لحظات شورآفرین و هیجان انگیزی بوده باشد. دکتر «نجم الدین جباری»، استاد ادبیات دانشگاه کردستان، این افتخار را پیدا کرده اولین استادی باشد که درس زبان کردی را در دانشگاه های ایران در کردستان آغاز می کند. او می گوید: در چهره دانشجویان شادمانی و هیجان خاصی دیده می شد و این نشانه ها در من بیشتر بود؛ چراکه برای اولین بار با مجوز رسمی و قانونی، رشته زبان و ادبیات کردی دایر شده و من کلاس درس را با عنوان «رینوس کردی» (آیین نگارش زبان کردی) آغاز کردم. وی می گوید: شوروحال ما و دانشجویان در آن روز قابل وصف نیست و با واژه نمی توان آن را بیان کرد. بعد از معرفی دانشجویان، دیدم آنان از نقاط مختلف، از مهاباد و بوکان تا سنندج و دالاهو و ثلاث باباجانی آمده اند. 

جباری افزود: در جلسه دوم ١٠ کتاب را به دانشجویان معرفی کردم. نظر ما این است که فصولی از برخی کتب را تکثیر و از میان بقیه نیز جزوه ای انتخاب کنیم و تمریناتی نیز به دانشجویان ارائه کنیم. سپس تأکید می کند: اگرچه تعدادی از دانشجویان این رشته با مقدماتی از زبان کردی آشنایی دارند، اما ما از صفر مطلق آغاز می کنیم و اطمینان می دهیم دانشجویان بعد از گذراندن این درس، به محتوای آن اشراف کامل پیدا کنند. «اسطوره و افسانه شاهنامه کردی»، «چیروک و چیروک نویسی کردی» (داستان و داستان نویسی کردی)، «ادبیات تطبیقی با گرایش کردی»، «ادبیات غنایی با مضامین عاشقانه و عارفانه» و «ادبیات کودک» گرایش هایی هستند که به اعتقاد دکتر جباری می توان آنها را در مقاطع بالاتر رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان تعریف کرد. 

دکتر یادگار کریمی نیز از اولین استادانی است که سر کلاس دانشجویان این رشته حاضر شد. او درس «دستور زبان کردی یک» را به دانشجویان این رشته آموزش می دهد و بنابه تصویب شورای برنامه رشته زبان و ادبیات کردی، این درس با موضوعیت «صرف» در ترم اول تحصیلی به مطالعه ساخت واژه ها مانند اسم، فعل، حرف، پسوند و پیشوند و نشانه های تشخیص صفت می پردازد و در «دستور زبان دو» در ترم دوم موضوعات «نحوی» موردتوجه قرار می گیرد. 

یادگار کریمی از خاطره اولین حضور خود در جمع دانشجویان این رشته می گوید: شادمانی از چهره دانشجویان به خوبی مشخص بود و شادی آنها فراتر از یک دانشجوی ترم اولی بود. این شاید به گفته وی، ناشی از تازگی رشته زبان و ادبیات کردی باشد و باید دید این رشته چه آینده ای خواهد داشت؟ 

الگوی ما تقلید از سلیمانیه و اربیل نیست

مدیرگروه و رئیس شورای راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان می گوید: از آنجا که کنکور به صورت سراسری برگزار شده، طبیعی است که مانند زبان های غیرفارسی، متقاضی غیرکرد هم این رشته را انتخاب کرده باشد و طبیعی است که تعدادی دانشجوی غیرکرد هم در میان آنان دیده می شود. 

به گفته وی، این رشته در قالب ١٣٦ واحد و هشت ترم تحصیلی به پایان می رسد. ٢٠ واحد عمومی مانند سایر رشته های دانشگاهی کارشناسی برای دانشجویان رشته زبان و ادبیات کردی نیز الزامی است و علاوه بر واحدهای عمومی، دانشجویان باید واحدهای پایه ای، اصلی و تخصصی را بگذرانند. 

به این ترتیب، چنان که سجادی تأیید می کند، نخستین بار خارج از فعالیت ادبیات تطبیقی، دیوان شعرای نامدار کرد مانند مولوی، نالی، محوی، سالم، قانع، گوران، احمد خانی و ملای جزیری و پیره میرد در قالب دروس تخصصی به متن دانشگاه می آید و این به یمن راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان است. 

از این به بعد و در قالب رشته تحصیلی زبان و ادبیات کردی دانشجویان باید درس هایی مانند «متون ادبی کرمانج شمال»، «متون ادبی کرمانج جنوب»، «شاهکارهای ادب جهان به زبان کردی»، «سبک های ادبی در ادب کردی»، «تأثیر قرآن و حدیث در ادب کردی»، «ادبیات داستانی در ادبیات کردی»، «پیشینه زبان کردی و لهجه های آن» و «دستور زبان کردی» را بگذرانند و حتی به گفته دکتر سجادی، دو واحد روزنامه نگاری نیز به دانشجویان ارائه می شود. 

هیأت علمی شامل این رشته هفت نفر است و اکنون برای جذب سه نفر در مقطع دکترا در رشته زبان و ادبیات کردی و یک نفر ایران شناس با گرایش کردولوژی در وب سایت وزارت علوم اعلام نیاز کرده ایم و تعدادی نیز برای تدریس در این رشته اعلام آمادگی کرده اند. 

سجادی تأکید می کند راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان، تقلیدی از دانشگاه های سلیمانیه یا اربیل نیست؛ بلکه با توجه به پتانسیل، تخصص و دلسوزی هایی که وجود دارد، یک فعالیت درون زاست و در چند سال آینده می توانیم در قالب همین رشته صادرات فرهنگی داشته باشیم و دانشگاه کردستان می تواند الگو و مرکزی آموزشی برای سایر مراکز جهانی باشد و دستاوردهای آن به مراکز ایران شناسی و کردشناسی جهان صادر شود. وی همچنین خبر داد که براساس تصمیم مسئولان استان، برنامه درسی این زبان، الگو و مرجعی برای تهیه متون دیگر مراکز علمی مانند دانشگاه آزاد است که قرار است زبان کردی را به رشته های خود اضافه کنند. 

راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی؛ تحقق وعده های دولت

رئیس دانشگاه کردستان نیز می گوید: راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در راستای وعده های دولت به مردم است و ما خوشحالیم که توانسته ایم با همکاری نیروهای اجرائی و علمی و حمایت وزارت علوم به این وعده جامه عمل بپوشانیم. 

به گفته دکتر فردین اخلاقیان، دانشگاه کردستان در مرحله اول یک دانشگاه منطقه ای و سپس ملی به شمار می رود و در راستای سیاست های وزارت علوم نیازهای منطقه را در اولویت برنامه هایش قرار داده است. راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی درهمین راستا و براساس تقاضای مردم صورت گرفته است. او سپس می گوید: در مدت چهار سال فاصله زمانی فارغ التحصیلی نخستین گروه این رشته، پیگیر تعریف، تصویب و اخذ مجوز مقاطع بالاتر برای رشته زبان و ادبیات کردی هستیم و این نیازمند حمایت نخبگان و مسئولان است که اجرای آن به جذب نیروی علمی بیشتر و توسعه دانشگاه کردستان می انجامد. 

معاونت آموزشی دانشگاه کردستان می گوید: اکنون که راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در این دانشگاه عملی شده، امکان توسعه آن در دوره تحصیلات تکمیلی وجود دارد. «عادی سی و سه مرده» گفت: کرسی زبان و ادبیات کردی دانشگاه کردستان یک حرکت درون زاست و بعد از چهار سال فارغ التحصیلی اولین گروه از دانشجویان امکان تحصیلات تکمیلی این رشته در مقاطع بالاتر در دستور کار قرار می گیرد. به گفته وی، از آنجا که زبان و ادبیات کردی رشته ای نوپا در این دانشگاه به شمار می رود، منابع تدوین شده برخلاف زبان انگلیسی، عربی و … محدود است و سرفصل ها و تعریف واحد با همت جمعی از استادان بومی و علاقه مند امکان پذیر شده است. وی افزود: با فعال شدن دانشجویان در ترم های آینده و شکل گیری کانون های دانشجویی، انتشار نشریه و دیگر فعالیت های مرتبط با فرهنگ و ادب کردی تسریع می شود. 

دیروز و امروزِ اجرای اصل ١٥ قانون اساسی

اجرای اصل ١٥ قانون اساسی و تدریس زبان کردی در دانشگاه ها و مدارس کردستان با فرازوفرودهایی، دست کم در یک دهه گذشته، همراه بوده و این مطالبه همواره ورد زبان نمایندگان مردم، به ویژه در مجلس ششم، نخبگان و دانشگاهیان، گروه های سیاسی مانند اصلاح طلبان کرد و شاخه های استانی برخی احزاب ملی اصلاح طلب و مطبوعات محلی بوده و هرگونه تغییر و تازگی در رویدادها، خبرنگاران و تحلیلگران رسانه ها را متوجه خود می کرد. این کنجکاوی ها متکی به اصل‏ پانزدهم قانون اساسی است که می گوید: زبان‏ و خط رسمی‏ و مشترک‏ مردم‏ ایران،‏ فارسی‏ است. اسناد و مکاتبات‏ و متون‏ رسمی‏ و کتب‏ درسی‏ باید با این‏ زبان‏ و خط باشد؛ ولی‏ استفاده‏ از زبان های‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات‏ آنها در مدارس، در کنار زبان‏ فارسی‏ آزاد است. خلاصه گزارش ها این بوده که در سال ٨٣ و در ماه های پایانی دولت اصلاحات، رشته زبان و ادبیات کردی با چهار گرایش کلهری، سورانی، اورامی و لری در دفترچه کنکور سراسری قرار گرفت. با روی کار آمدن دولت مهر و عدالت، این کورسوی امید خاموش شد و به ناامیدی تمام تبدیل و طرح از اساس مسکوت گذاشته شد. هفته نامه محلی سیروان در آن زمان گزارشی با عنوان «زبان مادری؛ بدرود تا مهری دیگر» را منتشر کرد. بعد از سال ٨٨، دیگربار و از زبان برخی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، خبر موافقت با تدریس دو واحد اختیاری زبان و ادبیات اقوام ایرانی در رسانه ها، ازجمله در تلویزیون منتشر شد. 

با آغاز تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری یازدهم، دکتر حسن روحانی رئیس جمهور فعلی، تنها کاندیدایی بود که درباره مطالبات اقوام بیانیه منتشر کرد و به صورت رسمی از اجرای اصل ١٥ قانون اساسی و برنامه تدریس زبان اقوام سخن گفت. 

از تدریس زبان کردی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج نیز اخبار امیدبخشی به گوش می رسد. این مسئله را نخستین بار دکتر میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کشور، در نشستی مطبوعاتی در سنندج مطرح کرد و گفت: «درصورتی که دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج ظرفیت های لازم را ایجاد کند ما آمادگی داریم تا در چارچوب قوانین، نسبت به راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی اقدام کنیم. در این زمینه هیچ محدودیتی نداریم و در صورتی که واحد سنندج و سایر واحدهای استان کردستان ظرفیت های لازم را داشته باشند، از آنها حمایت می شود». مدتی بعد «محمد قربان کیانی»، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج، کنفرانسی مطبوعاتی تشکیل داد و به صورت رسمی اعلام کرد: «در سفر هیأت مدیره دانشگاه تدریس زبان کُردی در واحد سنندج به تصویب رسید و منعی برای تدریس این زبان در دانشگاه آزاد سنندج وجود ندارد». 

پیش تر تعدادی از اعضای فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در نشستی نشانه هایی از مخالفت با تدریس زبان اقوام را اعلام کرده بودند. در این نشست محمدعلی موحد، عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی، گفته بود: «دولت باید از مداخله مستقیم در آموزش زبان های محلی و بومی خودداری کند. ما زبان معیاری داریم که زبان رسمی ماست و اگر دولت بخواهد آن را فراموش کند و به حوزه زبان های محلی وارد شود، کار ما زار است». 

سلیم نیساری، عضو دیگر این فرهنگستان، گفت: «عده ای فکر می کنند علاقه به یک قومیت یعنی تحصیل با زبان آن قوم، اما این موضوع بسیار خطرناک است». فتح الله مجتبایی هم گفت موضوع آموزش زبان مادری «امری وارداتی» است و ادامه داد: «شک ندارم این موضوع از خارج به ایران آمده است و از آن بوی توطئه می آید!». دیدگاه حداد عادل نیز در این نشست جالب بود. او گفت: «مواظب باشیم مبادا از کیسه سرمایه های ملی مان همچون زبان فارسی برای پیروزی های موقت و بی حاصل جناحی خرج کنیم».

بعدها قربان کیانی، رئیس دانشگاه آزاد واحد سنندج، گفت: با توجه به موافقت ریاست عالی دانشگاه و فرهنگستان زبان و ادب فارسی [حدادعادل] در آینده ای نزدیک تدریس زبان کردی در این واحد دانشگاهی به صورت اختیاری امکان پذیر می شود. 

ماجرای آموزش زبان کردی در مدارس ابتدایی سقز

وزیر آموزش وپرورش دولت تدبیر و امید، سال گذشته در سفر به سنندج، با وجود سؤالات متعدد خبرنگاران، حاضر به توضیحی نشد و فقط توصیه به صبر کرد. او تلویحا از تدوین برنامه هایی سخن گفت، اما پرده از جزئیات آن برنداشت. پیش از آنکه ماجرای آموزش زبان کردی در مدارس سقز به صورت جدی تبلیغ شود و به رسانه های بزرگ برسد. 

روابط عمومی آموزش وپرورش سقز در گزارشی اعلام کرد: «چند سالی است در کتب فارسی دوره متوسطه اول (راهنمایی) در فصل ششم فصلی با عنوان ادبیات بومی- محلی گنجانده شده که حاوی صفحاتی سفیدرنگ و بدون متن است. در قسمت مقدمه کتاب، از فصل ادبیات بومی به عنوان فرصت بسیار مناسب برای توجه به گنجینه های فرهنگ سرزمینی یاد شده و اختصاص این فصل را به آداب و سنن و فرهنگ بومی -محلی و نیازهای نوجوانان و دیگر ناگفته های کتاب مربوط کرده است». در ادامه این گزارش آمده است: «در سنوات گذشته هرکدام از همکاران محترم بنا به فراخور ذوق و سلیقه خود مطالبی را جهت تدریس، دروس آزاد انتخاب و ارائه می کردند که البته این کار به دلایلی همچون تعدد سلایق، تهیه متون کارشناسی نشد و باعث ناهماهنگی تدریس در مدارس مختلف شد و بعضا مشکلاتی را با توجه به اهداف آموزشی به وجود می آورد؛ بنابراین گروه ادبیات فارسی متوسطه اول شهرستان سقز به منظور جلوگیری از ناهماهنگی های پیش آمده و در راستای جلسات استانی و با توجه به برنامه عملیاتی ارسالی اداره کل، به تدوین محتوای دروس آزاد پایه های هفتم و هشتم با هماهنگی تمام همکاران محترم گروه اقدام کرد. گفتنی است بنا به تصمیم همکاران محترم گروه ادبیات فارسی متوسطه اول، نمره درس آزاد به صورت کمکی و با لحاظ کردن [حضور] دانش آموزان غیربومی لحاظ می شود».

حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های مذهبی و دینی، اواخر خرداد سال جاری به سنندج سفر کرد و ضمن اعلام راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان، گفت: «اینکه زبان کُردی را یک زبان جدا از زبان فارسی بدانیم یک تفکر ضد کُردی است». یونسی پرسید: «چرا از تدریس زبان های انگلیسی و دیگر زبان های خارجی احساس خطر نمی شود؛ ولی از تدریس زبان های کردی و بلوچی و تاتی باید احساس خطر شود؟».

دکتر حسن روحانی نیز در سفر استانی خود به کردستان اعلام کرد در راستای بیانیه شماره سه (بیانیه اقوام) و وعده های انتخاباتی درباره اجرای اصل ١٥ قانون اساسی بخش زبان کردی خبرگزاری ایرنا و رشته زبان و ادبیات کردی به صورت رسمی در دانشگاه کردستان راه اندازی می شود. به این ترتیب مهرماه ١٣٩٤ را باید زمان تحقق مشترک وعده رئیس جمهور و مطالبه و رؤیای کردها و اجرای اصل ١٥ قانون اساسی بعد از ٣٦ سال تلقی کرد.

کد خبر: 16143


یک دیدگاه