شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 24th اکتبر 2015
2:22 ق.ظ

تصویب 550 میلیارد ریال اعتبار برای بهره برداری کامل سد چراغ سقز

معاون فنی و عمرانی فرماندار سقز با بیان اینکه افزون بر 700 میلیارد ریال برای ساخت سد چراغ ویس هزینه شده است گفت: بهره برداری کامل این سد نیازمند 550 میلیارد اعتبار است که با همت دولت تصویب شده و در سال جاری تخصیص می یابد.

به گزارش ایرنا، صابر زارعی روز دوشنبه در جریان بازدید از قسمت های مختلف سد چراغ ویس با بیان اینکه با ابگیری این سد حدود 9 کیلومتر از جاده سقز – بانه زیر آب خواهد رفت افزود: حدود دو کیلومتر از جاده جایگزین آسفالت شده و بقیه نیز از پیشرفت فیزیکی 85 درصد برخوردار است که در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی، اتمام آن در سال جاری امکان پذیر خواهد بود.

وی اضافه کرد: پل دسترسی به برج آبگیر و تاج سد نیز در مرحله انجام و سرریز سد نیز از پیشرفت 90 درصدی برخوردار است و همچنین خط انتقال آب سد به تصفیه خانه شهر نیز به اتمام رسیده و تصفیه خانه از پیشرفت 40 درصد برخوردار است.

او با بیان اینکه به دلیل اجرای این سد روستای ‘بله جر’ در مخزن سد قرار خواهد گرفت، اظهار کرد: سایتی برای جایگزینی مردم این روستا در نزدیکی روستای قبلی در نظر گرفته شده که عملیات تسطیح و خاکبرداری آن به اتمام رسیده و عملیات اجرای شبکه آب و فاضلاب و سایر تاسیسات زیربنایی و روبنایی سایت نیز باید در دستور کار آب منطقه ای استان قرار گیرد.

معاون فرماندار سقز یادآورشد: عملیات اجرایی سد چراغ ویس از سال 83 آغاز شده و حجم کل مخزن سد 88 میلیون متر مکعب است که با احتساب 687 میلیمتر متوسط بارندگی شهرستان، متوسط آورد سالانه رودخانه به این سد به 157 میلیون متر مکعب خواهد رسید.

کد خبر: 16165