شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 26th اکتبر 2015
9:36 ب.ظ
کاش این وطن دوباره وطن شود

موج مهاجرت سقزی ها را هم با خود می برد

این روزها همه از مهاجرت صحبت می کنند. صفحه اصلی تمام رسانه های مهم دنیا نشانی از این حجم عظیم مهاجرت به اروپا دارد و سران کشورها چند روز یک بار دور هم جمع می شوند تا فکری به حال این مردم کوچ کرده از شهر و دیارشان بکنند. هر از چند گاهی اتفاقی تاثر برانگیز نیز می افتد تا ابعاد مسئله رنگ و بوی دیگری یابد. این موج مهاجرت بر سقزی ها هم بی تاثیر نبوده و مهاجرت ده ها جوان سقزی و پیوستن به مهاجران دیگری که از خاورمیانه عزم اروپا کرده اند، صحبت این روزهای محافل این شهر است.

با پرس و جویی ساده می توان دریافت که تعداد جوانانی که طی چند ماه گذشته به قصد پناهنده شدن از سقز خارج شده اند قابل توجه است.  تحقیقات شارنیوز نشان می دهد که در مقطع زمانی کنونی که به واسطه آوراگان سوری و عراقی امکان مهاجرت به اروپا تسهیل شده و محدودیت های معمول کاهش یافته است،  با حدود 12 میلیون تومان برای هر نفر و چند روز تحمل زحمت می توان از مسیر معروف ترکیه – یونان و سپس اروپا به مقصدهای مورد نظر رسید. کاری که سابق بر این با هزینه بسیار بیشتر و خطرهای جانی و مالی بزرگ تر همراه بود.

چنان که گفته شد بسیاری مهاجرت کرده و عده ای هم در رویای رفتن هستند و بدون تردید در روزهای آینده بر تعداد مهاجرت کنندگان افزوده می شود اما چرا جوانان سقزی تا این اندازه از فرصت های مهاجرت استقبال کرده و جلای وطن می کنند. نظراتی در مورد مهاجران سقزی در بین شهروندان وجود که شارنیوز آنها را در چند بند دسته بندی کرده است:

1 – مقاطعی در چند دهه اخیر وجود داشته که شرایط مهاجرت را با توجه به وضعیت خاص تاریخی فراهم نموده است. آخرین مورد آن سال 88 است که تعداد زیادی از سقزی ها – اغلب با سابقه سیاسی – از نگاه متفاوت غرب به رویداد های ایران استفاده کرده و مهاجرت کردند. اما این بار تحت تاثیر وقایع سوریه و عراق تصمیم جوانان به مهاجرت سیاسی نبوده و برای دست یابی به فرصت های بهتر اقتصادی – اجتماعی دست به این کار می زنند. تعدادی از این جوانان که همگی تحصیل کرده و دارای جایگاه اجتماعی مناسب هستند اتفاقا از وضعیت اقتصادی مناسبی نیز برخوردار بودند و تنها به دنبال زندگی در جامعه ای به زعم آنها متعادل تر راهی غرب می شوند بنابراین تغییر الگویی در مهاجرت ها به وجود آمده و از سیاسی و لزوما اقتصادی به اجتماعی تغییر یافته است. 

2 – پیوند های ملی-میهنی و تا حدی خانوادگی کاهش یافته است و دیگر زندگی بر خاک رس این دیار بر چمنزار آن سوی مرزها ترجیح ندارد و کسی -چون سابق- دور و بر “چه م سقز” را بر چشم انداز های پاریس و لندن ترجیح نمی دهد. جوانان به دنبال سطح جدیدی از زندگی هستند که در رسانه های دنیا شاهد آن اند و صبر کافی برای اینکه زادگاهشان مسیر طولانی و ناهموار رسیدن به آن ایده آل ها را بپیماید، ندارند و چاره را در رفتن می بینند. ارتباط های مجازی نیز چنان کرده که گاهی خبرگرفتن از دوستانی در آن سر دنیا، راحت تر از کسی باشد که چند کوچه آن طرف تر زندگی می کند. پس دلتنگی برای خانواده – اگر وجود داشته باشد- به طرق مختلف قابل حل است مانعی بر عزم به مهاجرت نیست.

3 – نگاهی به وضعیت اسف بار مردم سوریه و عراق این بحث را در بین سقزی ایجاد کرده است که آیا مهاجرت جوانان ما در این مقطع زمانی کاری غیراخلاقی نیست؟ آیا سوری ها و عراقی ها برای استفاده از این مجال اندک به وجود آمده، مستحق تر نیستند؟ آنان که جانشان در خطر است و اگر نروند باید با زندگی وداع کنند. آیا موج مهاجرت اخیر در سقز از سر سیری و راحت طلبی نیست؟ اگرچه منشور حقوق بشر انتخاب محل زندگی را فارغ از مرزهای جغرافیایی حق طبیعی انسان ها دانسته است و نمی توان کسی را به خاطر تصمیم به مهاجرت سرزنش کرد.

4 – نگاهی به افرادی که در چند ماه گذشته از سقز کوچ کرده اند نشان می دهند که بخشی از سرمایه های انسانی این شهر از دست رفته است، در میانشان ورزشکاران تراز اول، فارغ التحصیلان دانشگاهی، کارآفرینان و … به چشم می خورد که اگر می ماندند هم برای خود و هم برای جامعه سقز می توانستند منشا خیر باشند. باید برای جامعه ای که نمی تواند جوانانش را به خود دلبسته کند افسوس خورد.

کد خبر: 16203


۲ دیدگاه

 • شهروندسقزي
  شهروندسقزي: 10-28-2015 . 7:41 ب.ظ :

  وقتي همه چيز درگرو رابطه است وكسي پابندضوابط نيست وهيچكس درجاي خودبراساس شايستگي قرارنميگيردوجذبشدن طايفه اي وقبيله اي شده نبايدانتطاري جزاين داشت چراكه جوان باهزاران اميدوآرزومراحل تحضيلي راتابالاترين سطج باخون دل خوردن طي ميكندوباكوله باري ازعلم وقتي ميخواهدآماده ي خدمت به ملك وملت شوددراولين قدم باكم لطفي مسئولان كه درحرف جوان رابه اوج ودر عمل به حضيض رسانده اند روبروشده درهمانجا تازه پي ميبردكه بهترين سالهاي عمرش به هدر رفته وبراي بقيه عمربراي جبران مافات ريسك رفتن به سرزمين روءياهايش درآنسوي آبهاراكه حداقل جايگاه اجتماعي وانسانيش درامان خواهد بودرابه جان ودل ميپذيرد.

  پاسخ دهید

  • مامه خه مه
   مامه خه مه: 10-31-2015 . 5:55 ق.ظ :

   افسوس ، افسوس ، افسوس و … !
   ..
   .
   پارچه پارچه ی له شی چه ن پارچه ی ئه من
   هه ر یه که و بؤ دوژمنان ده رد و خه من
   هه ر چه ن ئاسایش و خوشیمان که من
   هه لؤم مه یدان چؤن به جئ دئ لم ئه من

   پاسخ دهید