شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
چهارشنبه، 28th اکتبر 2015
11:25 ب.ظ

فرودگاه سقز پشتوانه منطقه آزاد مریوان-بانه

تصویب منطقه آزاد تجاری – صنعتی مشترک بانه – مریوان با مدیریت واحد خبر مهم این روزهای استان است. مصوبه ای که در سفر رئیس جمهور به کردستان تبدیل به خواستی عمومی شد و از تریبون های مختلف به اطلاع دولتمردان رسید. عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان امروز میزبان خبرنگاران برای ارائه توضیحاتی دراین زمینه بود که شارنیوز نیز با طرح دو سوال در این نشست حضور یافت. 

شارنیوز سوال اول خود را این گونه مطرح کرد که با ایجاد منطقه آزاد بانه – مریوان، مردم شهرهای اطراف بخصوص شهرستان سقز انتظار چه تحولات مثبتی را باید داشته باشند؟  که استاندار در پاسخ به این پرسش گفت : قطعا آثار مثبتی برای شهرها بخصوص شهرهای اطراف خواهد داشت . منطقه آزاد خود محصور شده منطقه آزاد را دربرخواهد گرفت اما درنهایت بخشی از مردم پیرامونی منطقه آزاد، شاغل خواهند شد و سرمایه گذاری خواهند کرد . وی گفت : دادو ستدهایی بین منطقه آزاد و مناطق پیرامونی وجود دارد که سبب رونق خواهد شد. وی به سفر اخیر خود به شهر چابهار اشاره کرد و این شهر را نمونه ای از شهرهای پیرامونی منطقه آزاد عنوان کرد که تحولات زیادی از همجوار شدن با منطقه آزاد به خود دیده است. وی این تحولات را ناشی از دادو ستدهای این شهر با منطقه آزاد دانست . استاندار کردستان گفت:  صنایع تبدیلی مثالی جهت رونق اشتغال در مناطق اطراف منطقه آزاد هستند که با وجود این نوع صنایع که نیازمند مواد اولیه خواهند بود , مزارع کشاورزی اطراف رونق خواهند گرفت.

شارنیوز پرسش دیگری مطرح کرد که با توجه به این اتفاق آیا تکمیل پروژه های اساسی همچون فرودگاه سقزمی تواند در رونق منطقه آزاد موثر باشد و ایا در این مورد شاهد اتفاق خوبی خواهیم بود؟ مدیر اول استان دراین زمینه گفت: تکمیل فرودگاه سقز را از قبل مطرح کرده ایم و با این مصوبه با قدرت بیشتری نسبت به اتمام آن اقدام خواهیم کرد . وی افزود : یکی از توجیهات منطقه ازاد بانه , فرودگاه سقز بود که قدرت دفاع ما را بالا برد و قطعا” پشتوانه خوبی هم برای آن خواهد بود . وی مسافت کم بین دو شهر بانه و سقز را از مزایای استفاده از فرودگاه سقز برشمرد .

سایر مباحث مطرح شده در این نشست مطبوعاتی را در گزارش زیر از ایرنا بخوانید:

استاندار کردستان بعد از تصویب روز دوشنبه لایحه پیشنهادی ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه – مریوان در شورای عالی مناطق آزاد کشور امروز چهارشنبه کنفرانسی مطبوعاتی تشکیل داد و جزییات و پیامدهای مثبت این مصوبه را از طریق رسانه ها به مردم کردستان اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا عبدالمحمد زاهدی در این کنفرانس خبری که با استقبال خبرنگاران رسانه های استان روبرو شد از تحقق تدریجی وعده های دکتر روحانی به مردم کردستان خبر داد و افزود: ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی بانه – مریوان یکی از وعده های دولت در بحث تامین و تقویت زیرساخت های اقتصادی کردستان بود.

او با بیان اینکه دولت نگاه ویژه ای به توسعه کردستان دارد گفت: این لایحه بعد از تصویب در دولت، به مجلس ارسال می شود و مطمئن هستم با توجه به نگاه ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی بانه – مریوان در مجلس نیز تصویب خواهد شد.

او با بیان اینکه زمان تصویب این مصوبه در دولت و ارسال آن به مجلس را نمی دانم اظهار امیدواری کرد دولت و مجلس زمان را در نظر بگیرند و در اسرع وقت این لایحه تصویب شود. 

استاندار کردستان ایجاد این منطقه را دارای پیامدهای خوبی برای استان و منطقه دانست و گفت: تجربه مناطق مختلف دنیا و کشورمان نشان داده ایجاد مناطق آزاد منجر به ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی شده است.

زاهدی اعتقاد خود در مورد توسعه کردستان را این گونه بیان کرد که برای ارتقای شاخص های توسعه ای استان شیوه های عادی و سیاست های اقتصادی معمولی، جوابگو نیست بلکه حرکت های جهشی در این منطقه باید اتفاق بیافتد و دولت ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی را یکی از این شیوه های جهشی می داند. 

او اظهار کرد: ایجاد منطقه آزاد تجاری در کردستان 12سال پیش مطالعه شد اما به دلیل تغییرات مدیریتی هیچ کاری انجام نشد و مسکوت ماند تا اینکه در دولت تدبیر و امید این پروژه دوباره مطرح شد.

وی با اعلام اینکه دو منطقه آزاد تجاری – صنعتی در بانه و مریوان با یک مدیریت واحد شکل می گیرد، مشابه این منطقه را در کشور، منطقه آزاد تجاری ارس دانست و گفت: نقطه قوت ما استفاده از تجارب منطقه آزاد ارس است.

استاندار کردستان تصویب این منطقه را تازه آغاز کار برای فعالیت در استان دانست و تاکید کرد ایجاد منطقه آزاد نیاز به همکاری و همراهی مردم و مدیران دارد.

زاهدی در ادامه با بیان اینکه مخاطرات زیست محیطی در تعیین محدوده این منطقه به صورت جدی لحاظ خواهد شد گفت: دریاچه زریوار، پوشش جنگلی و مرتعی منطقه و همچنین منطقه حفاظت شده حیات وحش در داخل منطقه ازاد قرار نمی گیرد.

او تاکید کرد در استان منتظر تصویب مصوبه نمی مانیم چرا که معتقدیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی قطعا آن را تصویب می کنند چون دلیلی برای رد آن وجود ندارد و از این رو جلسات خود را برای آغاز اجرایی کردن این مصوبه شروع کرده ایم.

او گفت: با توجه به جاذبه های طبیعی و پوشش جنگلی و مرتعی مریوان و بانه، منطقه آزاد تجاری بانه – مریوان بسیار زیبا خواهد بود. 

استاندار کردستان در ادامه تشریح جزییات ایجاد منطقه آزاد تجاری اظهار کرد: این منطقه تنها صرف تجاری نیست بلکه صنعتی تجاری است و تاکید بر تولید و صادرات کالا دارد و تنها کار وارداتی در آن انجام نمی شود.

او با بیان اینکه مدیریت منطقه آزاد تجاری کردستان کاملا مستقل و از میان مدیران استان تنها استاندار در حوزه مدیریتی آن حضور دارد گفت: تشکیلات منطقه آزاد مانند یک سازمان به صورت مستقل اداره می شود و مدیرعامل آن را نیز دکتر ترکان منصوب می کند. 

زاهدی افزود: کاری که ما دنبال می کنیم رایزنی با کشورهای تولید کننده است تا مونتاژ کالاهای خود را در منطقه آزاد تجاری بانه – مریوان انجام دهند و بخشی از این کالاها را در داخل مصرف کنیم و بخشی را نیز صادر نماییم.

او از سرمایه گذاران کُرد خواست سرمایه های خود را در این منطقه سرمایه گذاری کنند و تاکید کرد دولت صادقانه تلاش کرده زمینه ای را برای تسهیل در امر سرمایه گذاری در کردستان ایجاد کند و منطقه آزاد تجاری یکی از این اقدامات است.

او همچنین به تلاش دولت برای تقویت و توسعه راه های کردستان نیز اشاره کرد و این حوزه را یکی از مهمترین موانع کردستان دانست و گفت: جاده سنندج – مریوان اکنون در دست احداث است و تا پایان سال مالی 95 به بهره برداری می رسد.

به گفته استاندار کردستان راه سنندج تا سقز نیز از محل پروژه کرمانشاه – میاندوآب در حال احداث است و این پروژه نیز تا پایان سال مالی 95به بهره برداری می رسد و مسیر سقز- بانه را نیز از محل اعتبارات ماده 180 توسعه می دهیم.

او گفت: همزمان با شکل گیری منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه – مریوان ، جاده های منتهی به این منطقه نیز توسعه می یابد. 

زاهدی ساماندهی مبادلات مرزی و قانونی کردن آن را از دیگر پیامدهای مثبت ایجاد منطقه آزاد تجاری در کردستان دانست و گفت: با ایجاد این منطقه، قاچاق از بین می رود و افرادی که به صورت غیر رسمی کار تجارت می کنند دیگر خود را برای تامین معیشت به زحمت نمی اندازند و فعالیت های خود را در منطقه آزاد به شکل قانونی ادامه می دهند. 

استاندار کردستان در بخش پایانی سخنانش، هدف خود و تیم مدیریتی استان را حذف نگاه امنیتی به کردستان در خارج از استان دانست و گفت: برای حذف این نگاه از طریق رسانه ها تلاش می کنم و معتقدم این نگاه امروز به نسبت گذشته بسیار تغییر کرده و مردم سایر نقاط کشور کردستان را به عنوان استانی فرهنگی می شناسند.

پیشنهاد لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه ـ مریوان عصر دوشنبه چهارم آبان با دفاع و تلاش عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان، در نشست شورای عالی مناطق آزاد که به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد، به تصویب رسید

کد خبر: 16235


۷ دیدگاه

 • سقزی
  سقزی: 10-31-2015 . 1:24 ق.ظ :

  اميدواريم اين بار فرودگاه سقز ساخته بشه و بيش از اين بهمون دروغ نگن. بايد ببينيم در عمل چه اتفاقي ميفته!؟!

  پاسخ دهید

  • مامه خه مه
   مامه خه مه: 10-31-2015 . 7:37 ب.ظ :

   کدام دروغ ؟!
   مگر این بنده های والامقام تابحال دروغی هم گفته اند؟!
   برادرجان شوخی با دروغ یکی نیست و ظاهرا” این آقایون قصد شوخی و شوخی بازی دارند!!!
   بالاخره توی این اوضاع مرگبار اگر اینان جوک نفرمایند و شوخی نکنند پس ما چطوری بخندیم؟!

   پاسخ دهید

   • قندیل
    قندیل: 10-31-2015 . 8:38 ب.ظ :

    حرف تا عمل خيييييليه…!
    بايد در عمل ثابت کنن که بدنبال رفع تبعیض از کردستان و سقز هستند. اميدوارم هرچه زودتر فرودگاه سقز و کمربندي دوم ( از بانه به طرف سنندج) هم ساخته بشه .
    ولي ميترسم همه اين وعده ها بخاطر انتخابات مجلس باشه و بس!؟!

    پاسخ دهید

    • کارگران کردستان
     کارگران کردستان: 11-1-2015 . 12:35 ق.ظ :

     گوشمون از اين دروغها پره. هر وقت فرودگاه سقز و ساختيد ، ميگيم راست گفتيد.

     پاسخ دهید

     • غفور: 11-1-2015 . 11:27 ق.ظ :

      جناب اقاى مهندس زاهدى وكليه مسو لين از زحمات شماو هيت دولت سباسكزاريم سد جراغ ويس وفرودكاه لطفا تمام كنيد تا بيش ازاين نما يندكان نكويندابتكار ما بود درحاليكه دولت با جنك دندان بودجه فراهم مى نمايد واى براين دو بر وژه جندين نفر را راهى مجلس كرد ايا دولت يادش رفته است متاسفم ًًًً،،،،،،،،،،،،،

      پاسخ دهید

      • لقمان حسني
       لقمان حسني: 11-4-2015 . 9:04 ب.ظ :

       دو شهر منفصل از هم رو با هم ميخواهند منطقه آزاد كنند و زير ساخت هاش هم در سقز عادت كرديم مسافران خريدهاشون رو در بانه بكنند و ……. در سقز . بأتشكر فراوان از مسؤلين دلسوز
       در اين ارتباط پيشنهاد دكتر أرسطو ياري حصار بسيار بجاست كه با پشتيباني ما قابل تحقق خواهد بود
       http://kurdpress.com/Fa/NSite/FullStory/News/?Id=93935#Title=EF7BG%20“2’/%20%20(‘FG-E1%CCH’F%20H%20,’%CC%20.’D%CC%203B2

       پاسخ دهید

       • ناشناس
        ناشناس: 11-7-2015 . 3:36 ب.ظ :

        لطفا رنگ بندی و تنظیمات قسمت نطرات رو عوض کنید دو کلمه خوندم چشمام درد گرفت

        پاسخ دهید