شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۳/۱۴۰۱
شنبه، 31st اکتبر 2015
10:46 ب.ظ

سنگ تمام شورای شهر سقز برای ایام محرم

دهه اول محرم تمام شد و دسته های سینه زنی در خیابان های سقز به راه افتادند و چندین شب هم خیابان امام حدفاصل میدان “هه لو” تا “به ر گاراج” شب ها مسدود شد تا میهمانان اهل تشیع بتوانند در بهترین شرایط سنت ها مربوط به ایام شهادت امام حسین را انجام دهند. این در حالی بود که بسیاری از سقزی ها هم طبق سنتی قدیمی در این روز نذری پخش کردند یا در کنار دسته ها حضور یافتند تا به این روزها ادای احترام کنند.

چنان که خبرنگاران شارنیوز از سطح شهر گزارش می دهند نمود دیگری که ایام محرم در شهر دارد در بنر های تبلیغاتی بزرگی خود را نمایان می کند که شورای شهر سقز در جای جای این شهر نصب کرده و حال و هوای عاشورایی به شهر داده است. شهروندان از هر خیابان شهر که عبور کنند می توانند این بنرهای بزرگ را ببینند و مشخص است که شورای شهر سقز برای محرم سنگ تمام گذاشته است. کار بسیار پسندیده است و نهادی مانند شورای شهر باید چنین کاری کند و مراسم های مذهبی و قابل احترام برای مردم را گرامی بدارد و اتفاقا سقزی ها همواره در حرمت نهادن به این ایام زبان زد بوده اند.

دوباره تاکید می کنیم که باید قداست این ایام پاس داشته شود و شورا کار خود را در این زمینه خوب انجام داده و در احسان عزاداری عاشورا بدون شک سهیم خواهند شد. اما یادمان نمی آید برای هیچ مناسبت ویژه اهل سنت(نه اعیاد مشترک) چنین ابتکارهایی از شورای شهر سر زده باشد. تاریخ ولادت یا وفات خلفای راشدین چه تاریخی است و چرا شورا نه بنر، بلکه در حد یک کاغذ معمولی چیزی در این باره چاپ نکرده است؟ سهم 99 درصد ساکنان اهل سنت سقز از هزینه های سالانه تبریک و تسلیت ها نمایندگانمان در شورا چقدر است؟ و آیا توانستند عدالت را در این زمینه رعایت کنند؟ جواب آشکار است.

با در کنار هم قرار دادن این سطور می توانیم به این نتیجه برسیم که ممکن است هدف اساسا نه تبریک و تسلیت به مناسبت های مختلف، که جلب نظر برخی نهاد های خاص باشد که گاهی در قالب بنر یا پیام های مختلف خود را نشان می دهد گاهی نیز حاضر خواهند شد سپرده های میلیاردی شهرداری ناشی از فروش اوراق مشارکت 22 درصدی را به راحتی در بانکی با 19 و نیم درصد سپرده گذاری کنند و حاضر باشند دو و نیم درصد ضرر کنند چون فلان مسئول توصیه کرده این وجوه در این بانک بماند.

حیف است نام عاشورای حسینی با این انگیزه ها در هم آمیخته شود و ای کاش عملکرد شورای شهر در تمامی ایام چنان بود که  شیعه و سنی ذهنشان به سوی مواردی دیگر منحرف نمی شد. 

کد خبر: 16267