شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۴/۰۳/۱۴۰۱
دوشنبه، 2nd نوامبر 2015
9:19 ب.ظ

استاندار ما قول می دهیم که زیرساخت های لازم برای منطقه آزاد ماد فراهم شود

استاندار کردستان با بیان اینکه یکی از دغدغه های مردم در راه اندازی مناطق آزاد، ایجاد زیرساخت ها است گفت: ما قول می دهیم که زیرساخت های لازم فراهم شود و بدون شک خود منطقه آزاد، ما را مجبور به این کار خواهد کرد و تمام تلاش خود را در این راستا بکار می بندیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، عبدالمحمد زاهدی روز دوشنبه در جمع معتمدین، اعضای شورای شهر، روحانیون و اصناف شهرستان بانه با موضوع منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه مریوان در سنندج افزود: در آینده و با راه اندازی منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه – مریوان، حجم تردد در جاده های استان افزایش خواهد یافت بنابراین باید جاده های استان به بزرگراه تبدیل شوند و در این راستا با تمام توان تلاش می کنیم.

وی با بیان اینکه راه سنندج – مریوان و همچنین راه سنندج سقز تا پایان سال 95 به اتمام خواهد رسید گفت: برای مسیر سقز – بانه نیز اعتباری اختصاص یافته که پا به پای منطقه آزاد این مهم نیز انجام خواهد شد.

استاندار کردستان در ادامه اظهار کرد: یکی از کارهای مهم که برای جبران عقب ماندگی خیلی از کشورها صورت گرفته ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی بوده است و کشورهای زیادی در همسایگی ما هستند که جزو کشورهای عقب مانده بودند اما با ایجاد مناطق آزاد، امروز جزو ثروتمندترین کشورها هستند.

وی افزود: با اقدامات و پیگیری هایی که انجام شد دو منطقه بانه و مریوان قابلیت تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری صنعتی را داشتند و این مهم پس از انجام جلسات و پیگیری های لازم در شورای عالی مناطق آزاد به تصویب رسید.

زاهدی با بیان اینکه ما در دو استان دو منطقه آزاد با یک مدیریت واحد خواهیم داشت ادامه داد: لایحه این طرح به مجلس ارائه شده و پس از تصویب نهایی باید تمامی تلاش خود را برای درست اجرایی کردن آن بکار بگیریم.

وی با تاکید بر تلاش برای اجرای درست و صحیح این طرح افزود: بنا داریم با استفاده از نقاط ضعف و قوت سایر مناطق آزاد موجود در کشور این طرح را به بهترین نحو ممکن اجرایی کنیم.

به گفته وی اگر طرح مناطق آزاد تجاری صنعتی بانه مریوان درست انجام نشود این منطقه به دروازه واردات تبدیل خواهد شد و اشتغال کمی ایجاد خواهد شد در حالی که ما در راه اندازی این طرح بحث صادرات، واردات و تولید برای صادرات را داریم.

استاندار کردستان یکی از مزیت های مناطق آزاد را حذف بروکراسی و تشریفات اداری ذکر کرد و گفت: بروکراسی اداری سرعت توسعه را کم می کند و این مناطق از این مساله مبرا هستند.

وی ادامه داد: منطقه آزاد منطقه ای مستقل بوده و سازمان آن جدا از مدیریت استان است و مدیران استان تنها نقش پشتیبانی از آن را بر عهده دارند.

زاهدی با بیان اینکه موفقیت این منطقه بدون همکاری و همفکری مردم امکانپذیر نیست از معمتدین، روحانیون و اعضای شوراهای اسلامی بانه که به عنوان نمایندگان مردم بانه در این جلسه حضور داشتند خواست نهایت همکاری را در این راستا با مسوولان داشته باشند.

وی اظهار کرد: ایجاد و راه اندازی این منطقه نیاز به تملک زمین دارد و وظیفه مردم بانه و مریوان این است که اجازه ندهند اراضی دولتی مورد تصرف قرار گیرد چون در این صورت منطقه آزاد زیر سوال خواهد رفت.

او با بیان اینکه مردم در این راستا باید منافع زودگذر خود را فدای منافع دراز مدت منطقه کنند گفت: اگر کمک و همفکری در اجرای این طرح وجود داشته باشد با وجود طبیعت بسیار زیبای مریوان و بانه، این منطقه یکی از زیباترین مناطق ازاد کشور خواهد بود.

استاندار کردستان در ادامه با بیان اینکه سیاست نظام جمهوری اسلامی ایجاد توسعه متوازن در همه نقاط کشور است اظهار کرد: دولت تلاش دارد عقب ماندگی های موجود در استان هایی همانند کردستان، ایلام، سیستان و بلوچستان و غیره را به نحوی جبران کنند.

وی افزود: نظام در این مناطق اقدامات بسیار مناسبی را انجام داده است اما عقب ماندگی ها به اندازه ای زیاد بوده که نتوانسته جبران کند و خدماتی که جمهوری اسلامی در مناطق کمتر توسعه یافته انجام داده بی سابقه بوده اما نتوانسته جبران مافات کند و این مناطق را در مسیر توسعه قرار دهد.

زاهدی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران به این منطقه نگاه ویژه ای دارد گفت: عمده کسانی که در نظام کار می کنند علاقه خاصی به این استان دارند در دوران جنگ در این منطقه بوده و خود از نزدیک مشکلات را لمس کرده اند.

وی با تاکید بر تلاش برای به فعلیت درآوردن ظرفیت ها اظهار کرد: اگر ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در این استان به فعل در بیاید برای توسعه اقتصاد کشور بسیار موثر است.

کد خبر: 16300