شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۶/۰۹/۱۴۰۰
سه‌شنبه، 3rd نوامبر 2015
10:33 ب.ظ

حسین فیروزی: تصویب منطقه آزاد، نمادی از عزم دولت برای توسعه کردستان

توسعه از مباحثی است که بعد از حضور استاندار دولت تدبیر و امید در کردستان به یکی از دغدغه های فعالان استان تبدیل شده و اغلب مسوولان نیز در برنامه های خود از آن سخن می گویند و معتقدند گفتمان توسعه باید به گفتمان غالب مردم تبدیل شود تا استان به توسعه برسد.

ضعف نظام تدبیر مانع توسعه کردستان؛ شعارهای دولت در حال تحقق است

به گزارش خبرنگار ایرنا مجموعه مدیریتی استان کردستان نیز در حدود دو سال اخیر در قالب برنامه های آموزشی، نشست های تخصصی و خبری به تبیین مبحث توسعه پرداخته اند و تلاش کرده اند گفتمان توسعه را به میان توده مردم نیز بکشانند و آنان را نیز با این گفتمان همراه و همگام کنند. 

ایرنا برای تبیین مبحث توسعه و میزان موفقیت مسوولان استان در جهت نهادینه کردن این مبحث در جامعه از حسین فیروزی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی و همچنین سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کردستان دعوت کرد تا این موارد را برای افکار عمومی تشریخ کند.

در این گفت و گو که در ایرنا انجام شد علاوه بر مبحث توسعه مباحث دیگری از جمله تاثیر منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان در زندگی مردم، هماهنگی تیم مدیریتی استان برای توسعه کردستان، وضعیت ساختار اداری استان و مسایل و مشکلات مختلف استان مطرح شد. 

**عقلانیت سازمانی در دو دولت قبل در کردستان ضعیف بود

معاون استاندار کردستان در تبیین مبحث توسعه در کردستان معتقد است که برای رسیدن به توسعه نیاز به هماهنگی تمام اجزا است و در ساختار مدیریتی نیز باید مدیران و بدنه سازمان ها با روند توسعه همراهی داشته باشند و در قالب کاری تیمی، تلاش کنند تا توسعه تحقق پیدا کند. 

حسین فیروزی بر این اعتقاد است اگر باهوش ترین و عاقل ترین مدیران را در راس سازمان های اداری بگذاریم اما هماهنگی و کار تیمی نکنند توسعه حاصل نمی شود.

او بر شکل گیری خرد جمعی و عقلانیت سازمانی در جهت رسیدن به توسعه تاکید دارد و به این سوال پاسخ می دهد که چرا در هشت سال دولت احمدی نژاد کردستان به توسعه نرسید و در جواب آن می گوید: کردستان در هشت سال دولت احمدی نژاد نتوانست از فرصت ها استفاده کند به دلیل اینکه عقلانیت سازمانی در این استان فوق العاده ضعیف بود، در آن زمان وضعیت درآمدهای کشور در وضعیت خوبی بود و نفت بشکه ای 140 دلار به فروش می رفت اما اولویت دارترین نیازهای کردستان که توسعه زیرساخت های حمل ونقل جاده ای و ریلی بود، انجام نشد.

معاون استاندار کردستان بر این باور است توسعه راه ارتباطی کرمانشاه – میاندوآب و همدان – سنندج و تبدیل این دو به بزرگراه در سال های 81 و 80 تصویب شد و قرار شد در طول چهار یا پنج سال به اتمام برسد اما با گذشت 13سال این دو پروژه هنوز به اتمام نرسیده است. 

فیروزی معتقد است دولت های نهم و دهم با وجود اینکه می توانست برای اولویت دارترین مسایل این استان در زمانی که درآمدهای کشور خوب بود، بودجه می گذاشت اما متاسفانه از ملموس ترین جنبه های توسعه مغفول ماند و تلاشی برای توسعه نشد.

او در ادامه این بحث خود دلیل بی توجهی به مبحث توسعه در کردستان در دو دولت احمدی نژاد را این گونه بیان کرد: نه اینکه مدیران سازمان ها و ادارات استان کردستان در آن دو دولت باهوش و کارکشته نبودند بلکه به عنوان قطعاتی از یک پازل به درستی در کنار هم قرار نگرفتند و به عبارتی عقلانیت سازمانی و جمعی برای اداره استان کردستان حاکم نبود و این مساله موجب شد که کردستان از روند توسعه عقب بماند و توسعه ای شکل نگیرد. 

معاون استاندار کردستان رسانه ها را در جهت نهادینه کردن عقلانیت جمعی در استان به کمک طلبید و اظهار امیدواری کرد با تغییر رویکردهایی که بعد از استقرار دولت تدبیر و امید به وجود آمده رسانه ها نیز کمک کنند تا این عقلانیت جمعی نهادینه شود.

فیروزی همچنین اذعان داشت سازمان های دولتی ما به تنهایی دوست دارند کار کنند اما وقتی کار تیمی می شود چون عقلانیت جمعی در جامعه ما ضعیف است با مشکل مواجه می شوند و کار سخت می شود.

او برای نهادینه کردن کار جمعی پیشنهاد می کند رسانه ها، تشکل های غیر دولتی، نخبگان و اساتید دانشگاهی با تشکیل اتاق های فکر و نشست های تخصصی در این راستا تلاش کنند. 

**تصویب منطقه آزاد، نمادی از عزم دولت برای توسعه کردستان

معاون استاندار کردستان در بخش دیگری از سخنان خود تصویب منطقه آزاد تجاری – صنعتی بانه و مریوان را به مردم کردستان تبریک گفت و اظهار کرد: این مصوبه نمادی است که عزم و اراده دولت تدبیر و امید را برای توسعه همه جانبه کردستان نشان می دهد.

فیروزی با بیان اینکه این طرح در سال های 81 و 82 در دستور کار مدیریت استان بود گفت: به دلایل متعددی این طرح به سرانجام نرسید و با معرفی استاندار دولت تدبیر و امید ، عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان آن را در دستور کار قرار داد.

او با اشاره به اینکه اکنون در آن طرف مرزهای ما شاهد حضور گروه های تکفیری و تروریستی هستیم و منطقه در ناامنی به سر می برد، گفت: ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی در مرزهای استان کردستان بیانگر اقتدار و صلابت جمهوری اسلامی ایران است و این اقدام نشان می دهد که در کشور ما ثبات و امنیت پایدار متکی بر مشارکت جدی مردم مناطق مرزی وجود دارد.

او به 227 کیلومتر مرز مشترک استان کردستان با کشور عراق اشاره کرد و با بیان اینکه کشور عراق بازار بزرگی برای صادرات کالاهای ایرانی است افزود: در کنار این مزیت، دسترسی از طریق مرز کردستان به عراق و سوریه تا بندر لازقیه به عنوان مسیر ارتباطی بین ایران و اروپا از دیگر مزیت های ایجاد منطقه آزاد تجاری در استان کردستان است که باید قبلتر به آن توجه می شد.

او جذب سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد تجاری – صنعتی بانه مریوان را از دیگر مزیت های ایجاد این منطقه دانست و گفت: معافیت مالیاتی 15ساله و ورود مواد اولیه با کمترین تشریفات و تسهیل در صادرات کالاها از دیگر مزیت های منطقه آزاد تجاری است. 

او توجه دولت به کردستان را ویژه دانست و با بیان اینکه تصویب منطقه آزاد در کردستان انرژی زیادی را از آقای زاهدی استاندار کردستان گرفت گفت: با توجه به اینکه عزم دولت برای توسعه کردستان راسخ است این طرح در دولت تصویب می شود و امیدوارم سریعتر به مجلس برود و در آن نیز تصویب شود.

او اظهار امیدواری کرد به زودی مشکلات امنیتی عراق و سوریه حل شود و دسترسی آسان، ارزان و سهل الوصول از مرزهای ما به بازارهای عراق و سوریه فراهم شود چرا که منطقه آزاد بانه و مریوان این ظرفیت را دارند تا سرمایه گذاران خارجی مخصوصا کردهای دنیا سرمایه های خود را بیاورند و در زمینه توسعه صنعتی سرمایه گذاری کنند. 

او معتقد است سرمایه گذاری در منطقه آزاد کردستان منجر به ایجاد اشتغال و ارزش افزوده شود و کالاهایی که در این منطقه آزاد تولید می شود را می توان باتوجه به اینکه امتیازهایی برای تولید و صادرات کالا در این مناطق در نظر گرفته شده است، صادر کرد. 

**کردستان سکوی صادرات ایران

معاون استاندار کردستان در ادامه سخنان خود معتقد است کردستان شرایط و ظرفیت تبدیل به یکی از سکوهای صادرات کالاهای تولیدی ایران برای بازارهای هدف را دارد و ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی نیز این روند را تسهیل می بخشد. 

فیروزی به ابلاغ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه از سوی رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: در طول این برنامه نرخ رشد اقتصادی کشور باید به هشت درصد برسد و تحقق آن کار بزرگی است و از این رو رهبر معظم انقلاب نیز برای تحقق این نرخ به تبدیل شدن ایران به قطب صاداراتی در منطقه جنوب غرب آسیا تاکید فرموده اند. 

او ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی را یکی از راهکارهای تحقق نرخ رشد هشت درصدی و همچنین تبدیل شدن کشور به قطب صادراتی دانست و گفت: کردستان می تواند بیش از گذشته و بسیار پررنگتر در توسعه اقتصادی کشور در حوزه تولید و صادرات محصولات نقش آفرینی داشته باشد.

او همچنین تاکید کرد هرجا که آبادان تر می شود امنیت آن بیشتر است و ایجاد منطقه آزاد خود تضمین کننده امنیت بیشتر و با ثبات تر برای کل کشور و استان کردستان است چرا که امنیت زیرساخت هر توسعه ای است.

**توسعه همه جانبه کردستان در دستور کار دولت

معاونه استاندار کردستان در بخش دیگری از سخنان خود توسعه همه جانبه کردستان را در دستور کار دولت تدبیر و امید دانست و گفت: این توسعه بخش های مختلفی را از جمله زیر ساخت ها، حوزه فرهنگ و توسعه اجتماعی و سایر بخش ها را شامل می شود.

در سفر رئیس جمهوری و دکتر جهانگیری به کردستان دو موضوع که جزو نیازهای اصلی و اساسی استان بود پررنگ دیده شد یکی توسعه زیر ساخت های حمل و نقل جاده ای و هوایی که اعتبار ویژه برای جاده ها در نظر گرفته شد و ان شالله تا پایان سال مالی 95 تکمیل می شود و می تواند برای منطقه آزاد کمکی باشد. 

فیروزی همچنین مهار و استفاده از آب های استان کردستان را از دیگر بخش هایی دانست که در این دو سفر پررنگ دیده شده و افزود: یکی از محورهای اصلی توسعه کردستان منابع آبی است که دولت برای مهار آب های سطحی و تکمیل سدهای در دست اجرا و سدهای در دست احداث و مطالعه، اعتبارات ویژه ای گذاشته است و بهره برداری از این سدها می تواند به توسعه و رونق صنعت گردشگری در استان نیز کمک کند.

او به اجرای شبکه آبیاری پایاب سدها که می تواند سطح وسیعی از اراضی کشاورزی را زیر آبیاری مدرن می برد به عنوان بخشی از برنامه های دولت در توسعه کردستان نام برد و گفت: در سفر رئیس جمهوری و معاون اول، اجرای طرح پایاب سدها در سطح 60هزار هکتار پیش بینی شد که از طرف آقای استاندار درخواست افزایش این رقم به 180هکتار داده شد که این افزایش سطح هکتار باعث افزایش تولید، اشتغال و ثروت آفرینی می شود.

** فرهنگ در کردستان مورد توجه ویژه دولت است

معاون استاندار کردستان در ادامه سخنان خود به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در ارتباط با فرهنگ مردم کردستان اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در سفر تاریخی خود در اردیبهشت سال 88 از فرهنگ و زبان کُردی به عنوان یکی از سرمایه های ایران نام بردند و کردستان را استانی فرهنگی نام نهادند که این فرمایشات معظم له نقطه عطفی در تاریخ کردستان بود.

فیروزی با اعلام اینکه دولت تدبیر و امید نیز در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب توجه ویژه ای به فرهنگ مردم کردستان دارد، افزود: وزارتخانه های آموزش و پرورش و علوم در آموزش زبان مادری و اجرایی کردن اصل 15 قانون اساسی توجه دارند و راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان یکی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید است و امیدواریم آموزش زبان مادری در آموزش و پرورش نیز مورد توجه قرار گیرد.

او افزایش رشته های دانشگاهی متناسب با بازار منطقه و فرامنطقه ای در دانشگاه های استان کردستان را نیز جزو برنامه های دولت تدبیر و امید دانست.

**تشکیل کارگروه پیگیری مصوبات سفر رئیس جمهوری

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به تشکیل کارگروهی برای پیگیری مصوبات سفر رئیس جمهوری در استان به دستور استاندار اشاره کرد و گفت: این کارگروه هر هفته تشکیل جلسه می دهد و جزئیات تمام مصوبات را پیگیری می کند و خوشبختانه در نتیجه این پیگیری ها اعتبارات مناسب با تخصیص فوق العاده برای اجرایی کردن مصوبات سفر ابلاغ شده است.

فیروزی اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از طرح ها و پروژه های این مصوبات، مردم بتوانند از ثمرات آن منتفع و بهره مند شوند. 

** اصلاح نظام تدبیر در دستور کار استان

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار کردستان بروکراسی اداری را یکی از مشکلات سیستم اداری کشور دانست و با اعلام اینکه این موضوع متاسفانه در کردستان نیز وجود دارد به ساز و کارهایی در جهت اصلاح ساختار اداری در استان اشاره کرد و گفت: توجه به توسعه خرد جمعی و سازمانی در استان کردستان در برنامه آقای استاندار است و آقای زاهدی معتقد است نظام تدبیر در استان باید کارآمدتر عمل کند و نظام تدبیر گذشته برای توسعه استان کارساز نبوده است. 

توجه به احیای جلسات هم اندیشی و کارگروه ها و جلسات تخصصیی سیستم اداری از شورای برنامه ریزی و اداری گرفته تا دیگر جلسات، کارآمدی نظام تدبیر مورد توجه قرار گرفته است و با احیای این جلسات و با کارآمدتر کردن و اثر بخشی این جلسات، توجه شده است.

فیروزی گفت: تشکیل به موقع جلسات، تعیین دستور کارهای درست، اصولی و اولویت دار با پشتوانه کارشناسی در جهت رفع مشکلات و مسایل استان در دستور کار قرار گرفته که ما آن را اصلاح ساز و کارهای توسعه خرد جمعی و سازمانی نام نهادیم و امیدواریم هرچه سریعتر بتوانیم نظام تدبیر را در کردستان برای کمک به توسعه استان اصلاح کنیم. 

وی همچنین برگزاری دوره های آموزشی تخصصیی و فنی برای مدیران و کارشناسان استان را از دیگر برنامه ها در راستای اصلاح نظام تدبیر در کردستان دانست و گفت: تعداد و کیفیت برنامه های آموزشی در استان تغییرات محسوسی کرده و در حوزه آموزش اعتقاد بر این است که ارتقای دانش و مهارت های فنی و ادراکی مدیران و کارشناسان استان، می تواند به اصلاح ساختار اداری استان کمک کند. 

وی همچنین استفاده از توان کارشناسی، علمی و فکری بخش خصوصی و غیردولتی برای کمک به نظام تدبیر استان را از دیگر برنامه های تیم مدیریتی استان دانست و گفت: در این راستا مرکز هم اندیشی توسعه استان کردستان راه اندازی شده و با حضور نخبگان در طول یکسال اخیر جلسات مستمری با دستور کارهای مشخص با اولویت ارایه راهکارهای اجرایی برای توسعه استان کردستان برگزار شده است. 

** انتصاب مدیران فارغ از گرایشات سیاسی بوده است

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار کردستان در بخش دیگری از سخنان خود معتقد است انتصاب مدیران در استان کردستان فارغ از گرایش های فکری و سیاسی انجام شده و تاکید کرد استاندار کردستان تلاش کرده انتصابات را بخصوص در حوزه غیر سیاسی بدون توجه به گرایشات فکری و سیاسی انجام دهد که این تلاش و طرز تفکر آقای زاهدی قابل تقدیر است.

فیروزی افزود: در کار نباید گرایشات فکری و سیاسی غالب شود چون آنچه مهم است توان فنی مدیریتی و مهارت های مدیران است که بتواند به توسعه استان کمک کند و در مقایسه با دوره های مدیریتی گذشته می توانیم نمره قابل قبولی به این انتصابات بدهیم.

** نظام اداری ناکارآمد است

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار کردستان در ادامه سخنان خود ناکارآمدی نظام اداری را یکی از آفت های کشور دانست و گفت: این موضوع بارها از سوی مسوولان ارشد نظام مطرح شده اما متاسفانه روند اصلاح آن کند است و دولت تدبیر و امید به صورت جدی در پی اصلاح این ساختار است.

فیروزی ارزیابی در مورد مدیران در استان کردستان را اینگونه بیان کرد که مدیران استان کردستان در مجموع به صورت فردی مدیرانی توانمند و باهوش هستند و برای اداره کردن سازمان خود قابلیت ها و شایستگی های لازم را دارند اما این سازمان ها قرار نیست جزیره باشند بلکه باید در تعامل و همکاری با هم در راستای توسعه استان تلاش کنند. 

برخی از سازمان های ما به دلیل یک روند تاریخی که داشته ایم متاسفانه خود را مثل جزیره ای می دانند اگرچه در سازمان خود کارایی هم دارند اما چون کار آن سازمان باید در کنار کار دیگر سازمان ها باشد تا اثر بخشی نشان دهد، این تعامل و همکاری وجود ندارد و در نتیجه مردم از خدمات مطلوب این هماهنگی ها بهره نمی برند. 

او به تلاش استاندار کردستان برای ایجاد هماهنگی و تعامل بین مدیران و دستگاه های اجرایی اشاره کرد و گفت: باوجود تلاش های ارزشمند آقای استاندار، اما هنوز به وضعیت مطلوب نرسیده ایم برخی از مدیران همچنان کارآیی درون سازمانی خودشان برایشان ارجح است و هماهنگ بودن با بقیه بخش ها و کار تیمی و اثر بخشی سیستم اداری هنوز گمشده آنها است و توجه کافی نشده است.

فیروزی ارتقای عقلانیت و خرد جمعی سازمانی را یکی از راهکارهای رفع این مشکل در کردستان دانست و گفت: تیم مدیریتی استان به قوت و جدیت این موضوع را از طریق برگزاری دوره های آموزشی، نشست های تخصصی و کارگروه های علمی تخصصی با حضور مسوولان، نخبگان و اندیشمندان جامعه دانشگاهی و صاحبان فکر و نظر پیگیری می کند و در صدد نهادینه کردن کار تیمی و جمعی در میان دستگاه های اجرایی استان به منظور تسریع در رسیدن به توسعه همه جانبه هستیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار کردستان به نقش تاثیرگذار رسانه های جمعی در کمک به توسعه استان نیز اشاره کرد و گفت: تهیه خبر و گزارش از موانع و مشکلات پیش روی توسعه استان و برنامه های دولت برای توسعه همه جانبه استان می تواند فرهنگ توسعه را در استان نهادینه کند.

او توسعه استان کردستان را در گرو مشارکت جدی تمام اقشار مردم دانست و گفت: تا توسعه به مطالبه مردم تبدیل نشود شکل نمی گیرد و از این رو انتظار داریم همه مردم استان خود را با گفتمان توسعه همراه کنند تا با سرعت به سمت توسعه حرکت کنیم و از بار مشکلات استان بکاهیم

کد خبر: 16323