شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۰/۰۵/۱۴۰۱
جمعه، 6th نوامبر 2015
8:13 ب.ظ

نظام پرستاری معترض به جهاد دانشگاهی سقز

مدتی است جهاد دانشگاهی شهرستان سقز اقدام به برگزاری دوره های آموزشی یکساله کمک پرستاری با عنوان بهیاری یکساله نموده است که این دوره آموزشی واکنش اعتراضی هیئت مدیره نظام پرستاری سقز وبانه را بدنبال داشته است که رییس هیئت مدیره نظام پرستاری در گفتگویی با شارنیوز دلایل مخالفت این هیئت را با این اقدام اعلام کرد

 رییس هیئت مدیره نظام پرستاری شهرستان سقز و بانه در ابتدا ضمن معرفی رده های پرستاری مربوطه در داخل کشور عنوان کرد : رده های پرستاری داخل کشور مطابق با نظام بهداشت و درمان کشور در قالب کمک بهیار ؛ بهیار و پرستار تعریف شده است . خالد خضری افزود : رده کمک بهیار با تحصیلات دیپلم طی یک دوره مهارتی 3 الی 6 ماهه مدرک خود را دریافت نموده و از وظایف آنان , آماده نمودن تخت بیماران – جابجایی و تغذیه و به طور کلی انجام امور اولیه بیماران تحت بستری است . رده بهیار نیز قبلا” در دبیرستانهای بهیاری طی سه سال بصورت تئوری و عملی آموزش دیده و در حال حاضر این دوره ها بنابه ارتقائ آکادمیک پرستاری متوقف شده و همین بهیاران اکنون درکنار پرستاران مشغول به فعالیت هستند . رده پرستاران نیز هم اکنون دورهای کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری را در دانشگاههای علوم پزشکی گذرانده و به عنوان پرستاران تحصیلکرده در مراکز آموزشی و درمانی سطح کشور در حال ارائه خدمت هستند . 

خضری درادامه در مورد برگزاری این دوره آموزشی توسط جهاد دانشگاهی افزود : در خردادماه سالجاری تفاهم نامه ای مابین جهاد دانشگاهی و معاونت پرستاری وزارت بهداشت و درمان مبنی بر برگزاری دوره آموزشی یکساله کمک پرستار – بهیار منعقد شده که جهاد دانشگاهی وظیفه تربیت افراد داوطلب شرکت در این دوره آموزشی را بر عهده داشته باشد. وی افزود : این رده ایجاد شده و حتی اسم رده و شرح وظایف آنان طی نامه رسمی در تاریخ 94/6/30 یعنی سه ماه پس از امضای تفاهمنامه، به تمامی هیئت مدیره های نظام پرستاری و روسای دانشکده‌های پرستاری سراسر کشور جهت نظر خواهی ارسال شده  و وجود این رده با این اسم و شرح وظایف با مخالفت قاطع تمامی هیئت مدیره های نظام پرستاری سراسر کشور مواجه شده و از اولویتهای شورای عالی دوره چهارم سازمان نظام پرستاری کشور جهت لغو و عدم برگزاری این دوره خواهد بود . که این امر نیز دلیلی بر عدم تعیین تکلیف نهایی این دوره و شرح وظایف شرکت کنندگان در این دوره است . 

 وی گفت : استدلال برگزاری این دوره آموزشی در این رده , بر زمین ماندن انجام امور اولیه بیماران و کمبود کادر پرستاری در مراکز درمانی است که این استدلالها سنخیتی با هم نداشته و سخن گفتن از دو رده شغلی متفاوت است. زیرا برای انجام امور اولیه بیماران یک رده به نام کمک بهیار وجود دارد که بر خلاف رده جدید، هم رده شغلی و هم شرح وظایف انان مشخص و مقبول سازمانهای بیمه بوده و بدلیل خطیر بودن مشاغل مرتبط با بیمار پوشش سازمانهای بیمه ای این مشاغل امری ضروری می باشد . 

وی اضافه کرد : قبلن تعداد زیادی از کمک بهیاران در این رده شغلی توسط هیات مدیره های نظام پرستاری سراسر کشور اموزش دیده و آماده جذب و بکارگیری هستند و هزینه اخذ شده از آنان با وجود رسمیت بیشتر و آموزش توسط یک نهاد صنفی مرتبط با آموزش در زمینه علوم پزشکی و خدمات درمانی یک هفتم هزینه دوره کمک پرستاری جهاد دانشگاهی بوده است . 

وی گفت : طبق گفته معاونت پرستاری وزارت بهداشت , افراد شرکت کننده در این رده آموزشی یکساله نمیتوانند عضو سازمان نظام پرستاری شوند وباید زیر نظر پرستاران انجام وظیفه نموده که این امر نه تنها کمکی به کمبود کادر پرستاری نمی کند بلکه نظارت بر کار آنها به وظایف پرستاران افزوده می شود. خضری اطلاق نام بهیاری به این دوره آموزشی را دارای اشکال دانست و افزود : بهیارانی که از قبل توسط دانشگاههای علوم پزشکی از طریق دبیرستانهای بهیاری آموزش دیده اند ؛ اکنون در سیستم درمانی حضور داشته و عضو سازمان نظام پرستاری هستند و افراد شرکت کننده در دوره آموزشی بهیاری یکساله ,  با این ذهنیت جذب این دوره میشوند درحالیکه جایگاه شغلی و شرح وظایف آنان کاملاً متفاوت خواهد بود 

. وی افزود : حضور یک رده دیگر با نام بهیار با آموزش یکساله و شرح وظایف متفاوت ,  از نظر قانونی دارای اشکال است . وی در همین رابطه گفت : در حال حاضر بهیاران تحت پوشش بیمه مسئولیت حرفه ای از سازمانهای بیمه گر هستند که افراد شرکت کننده دراین آموزش یکساله بدلیل ریسک بالای مسئولیت بیمار و تعریف نشدن خود رده شغلی و شرح وظایف تحت پوشش هیچکدام از سازمانهای بیمه ای قرار نخواهند گرفت . وی گفت : اطلاق بهیار به این افراد شدیدا” مورد اعتراض همکاران بهیار در سراسر کشور قرار گرفته است .

 خضری در مورد آموزش و استخدام و بکار گیری این افراد افزود : از آنجا که آموزش رشته های پزشکی تحت نظر دانشگاه های علوم پزشکی بوده و از آموزش عالی جداست , واگذاری آموزش چنین دوره هایی به غیر از دانشگاههای علوم پزشکی و نهادهای مرتبط را جای سوال دانست وگفت : به دلیل عدم امضای تفاهم نامه مذکور توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت و درمان , مدرک دوره مورد نظر از اعتبار لازم برخوردار نبوده و در آینده جذب و استخدام این افراد با مشکل جدی مواجه خواهد شد . که این مهم را بایستی شرکت کنندگان در چنین دوره هایی حتمن مد نظر داشته باشند . 

وی در پایان اضافه کرد : در حال حاضرحتی با وجود نیاز فراوان، خود پرستاران فارغ التحصیل نیز به دلیل عدم مجوز بکارگیری نیرو تو سط وزارت بهداشت همچنان بصورت شرکتی مشغول به خدمت رسانی در مراکز درمانی سطح کشور هستند و امید است همشهریان گرامی بنا به استدلالهای بی اساس در مورد استخدام و یافتن شغل خود را ملزم به پرداخت هزینه های گزاف شرکت در این دوره ننمایند و جالب است همشهریان محترم بدانند که به  دلیل روشن نشدن تکلیف نهایی این دوره بدون اینکه حتی یک مورد از سرفصلهای این دوره کم شود مبلغ شرکت در این دوره طی دو ماه از پنج میلیون تومان به سه میلیون و اندی کاهش یافت که میتواند چالش جدی و جای سوال باشد.

کد خبر: 16343


۲ دیدگاه

 • وریا
  وریا: 11-7-2015 . 12:44 ب.ظ :

  متاسفانه جهاد دادنشگاهی هم که مدتی ادعای خدمت و کمک به همشهریان را داشت مانند بسیاری از مراکز دیگز جز سرکیسه کردن ملت هدف دیگری را دنبال نمی کند

  پاسخ دهید

  • همشهری
   همشهری: 11-10-2015 . 11:52 ب.ظ :

   متاسفانه جهاد دانشگاهی فقط در استان کردستان در همه شهرها شعبه دارد اگر استان های همجوار همچون اذربایجان غربی و کرمانشاه را بررسی کنید به غیر از مراکز استان در هیچ یک از شهرهای استان جایی به نام جهاد دانشگاهی وجود ندارد و هدف از ایجادجهاددانشگاهی چیزی دیگری است جهاد دانشگاهی یک دانشگاه است نه یک ساختمان با 5 تا کلاس درس که در سطح آموزشگاه های علمی سطح شهر هم نمی باشد.جهاد دانشگاهی سقز به مهد کودک؛ اموزشگاه خیاطی ٰآموزشگاه علمی آزادو…. همه چی شبیه است بجز جهاد دانشگاهی و مردم هم فریب اسمش راخورده اند.باید شخصی به آموزش زبان بپردازد که مسئولش اگر مدرک زبان هم نداشته باشد چیزی از زبان انگلیسی بفهد.یا کسی به پرورش کودکان مشغول باشد که چند واحد تربیتی را پاس کرده باشد.متاسفانه جهاد دانشگاهی سقزدر همه زمینه های دخالت می کند و به هر اموزشی می پردازد بدون داشتن تخصص لازم.و چندین مورد اموزش و پرورش هم از جهاددانشگاه سقزشکایت کرده است اما بدلیل وابسته بودن این افراد به جاهای دیگر شکایت آنها بی فایده بوده است.امیدوارم مردم شهرمان فریب تبلیغات واهی این مرکز رانخورند وهیچ یک از مدارک این مرکز حتی در سطح شهر هم اعتبار ندارد چه برسد به استخدام و افرادی دارند از این مرکز حمایت می کنند که چیزی به آنها می رسد

   پاسخ دهید