شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۳/۰۷/۱۴۰۱
Friday، 6th November 2015
8:20 pm

بهارستانی ها به نام محله خود معترض اند

عده ای از اهالی محله بهارستان طی نامه ای از اعضای شورای شهر خواسته اند تا “با توجه به ثقیل بودن” کلمه “بهارستان” نام دیگری را برای این محله انتخاب کنند.

به گزارش شارنیوز به گفته‌ی کارشناسان با شنیدن اسامی کوچه و محله و کوی و برزن می توان به فرهنگ و شاخصه های فرهنگی جامعه پی برد، یا با شنیدن این اسامی می توان با فرهنگ خاص آن جامعه آشنا شد، اسامی تداعی کننده‌ی تحولات اجتماعی -فرهنگی هستند و یک نوع معرف فرهنگی نیز محسوب می شود و شاید بدیهی ترین دلیل برای اهمیت نامگذاری معابر و محله ها هم همین باشد. 

اگر اطلاعی از اسامی محله های قدیمی سقز داشته باشید قطعا کاظم خان، ناوقه‌لا و سه‌رچنار را شنیده اید، قدیمی ترها برای این اسامی و دلیل نامگذاری این محله ها داستانها شنیده اند، در واقع میتوان گفت که هر منطقه ای داستانی برای نامگذاریش دارد. سقز که از سالهای ۶۰ به بعد با گسترش و ازدیاد جمعیت روبه رو شد و حاشیه نشینی نیز آغاز شد. یکی از این محله ها که در آن زمان و بر اثر حاشیه نشینی به وجود آمد،” حه‌مال ئاوا ” است که در دهه‌ی هشتاد به بهارستان تغییر اسم داد اما هنوز هم بعد از ده سال نتوانسته جایگزین “حه‌مال ئاوا” شود.

 این نوع از واکنش به تغییر اسم را می توان در توده ی مردم بهارستان جستجو کرد که حاضر به پذیرش این اسم نشده اند اما همین اسمی که امروزه نیز نتوانسته متداول شود خبرساز شده و عده ای از اهالی بهارستان در نامه ای خطاب به شورا و شهرداری خواستار تغییر اسم بهارستان شده اند.

شرح نامه را بدون کم کاست در ادامه بخوانید

احتراما اینجانبان مردم بهارستان پایین و بالا و وسط که در این محله زندگی می کنیم با توجه به ثقیل بودن کلمه ی بهارستان و فارسی بودن این کلمه و اینکه یک محله را با سه شماره ( بهارستان بالا و وسط و پایین) خیلی جالب نیست و راحت هم تلفظ نمی شود و نوشتن آن روی ماشینهای عمومی هم مقداری مرا سردرگم نموده است و با توجه به اینکه محله ی ما هم مثل سایر محلات راحت تلفظ شود و برای امور اداری و حمل و نقل هم آسان و یرای شخصیت دادن به محله هم که شده در راستای عوض کردن این نام سنگین و فارسی که متناسب این بخش شهر نمی باشد لذا خواهشمند و خواستاریم که هر چه زودتر این نام را عوض نموده و یک نام ساده و کردی را برای هر سه نقطه انتخاب نمایید و تابلوی آنها را هم لطفا با همکاری شهرداری تعویض نمایید.

namehhamalava

کد خبر: 16374


نظرات:

 1. بیشتر از این تعلل جایز نیست و شورا، شهرداری و سایر ارگانهای مرتبط باید به خواسته مردم این محله احترام بگذارند و هرچه زودتر اقدام به تغییر اسم این محلات کنند. درضمن تا جایی که من خبر دارم امضاء های جمع آوری شده بیشتر بودن و در دو صفحه بوده.

 2. متاسفانه بعضی از اسامی در خور وشایسته مردم نیست از جمله حه مال ئاوا،بنده یک پیشنهاد دارم تا این کلمه به باد فراموشی سپرده شودو اگر این محله را تغییر نام دهیم باز مردم از واژه حه مال ئاوا استفاده میکنند پیشنهاد بنده این است که برای هر قسمت (بالا ،پایین،وسط)یک نام جداگانه انتخاب شود مانند محله بهارستان،محله گلستان و محله گلشهر بجای بلا و پایین و وسط

 3. واتە تەنیا گرفت و کێشەی ئەم خەڵکە ناوی کۆڵانە؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  آنها به کجا منگرند و ما به کجا
  عقلی به ما عطا فرما خدا

 4. خو برا گشتی بو به جلالی و جلالیان
  لا په ره که تان برداییت بو ئه وبه ر شه قامه که یش
  بمان زانیایی که ئه و به رویش هه ر وا بیر و رایانه

 5. اسم در حد خود منطقه هست نیازیم به تعویض نداره خدا این مردم چقد بیکارن و چند نفر جمع شدن امضا کردن کسی ندونه انگاری لایحه و قرارداد ترکمن چای نوشتن

 6. کوره کوچه وکولانکان دروس کن ناوی محله عوض کردن فداتان

 7. بهارستان چه ایرادی داره؟
  بالا و پایینش رو بردارن تمام.
  نگاهی به امضا کنندگان نامه بفرمایید، اکثرا با هم خویشاوند هستند. این قضیه خپاست مردمی اش رو میبره زیر سوال. انگار به سلیقه ی یک نفر خوش نیامده

 8. نام های کردی

 9. بهترین نامی که تاکنون این محله بین مردم گاه گاهی ردو بدل مشود به نام ّپاریس کوچولو مشناسند

 10. متاسفم برای تفکرت. اگر یه کمی به فرهنگ اهمیت می دادی این حرف را نمی زدی.

 11. میشه بفرمایید شما به کجا می نگرید که وسعت تفکرتون در این حده؟
  صرف نظر از اینکه خواسته ساکنین این محله تا چه حد وارد است یا نه ولی چطور به خودتون اجازه دادید از این الفاظ استفاده کنید؟