شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۰/۰۵/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 12th نوامبر 2015
6:10 ب.ظ

مشکلات واحد های صنعتی در سقز بررسی شد

غفلت از ظرفیت های حمایتی، از مشکلات واحدهای صنعتی سقز است

 آشنا نبودن با ظرفیت های قانونی حمایتی رونق اقتصادی و نبود اعتبارلازم برای پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش از مهمترین مشکلات واحدهای صنعتی سقز است.

به گزارش ایرنا نشست رفع مشکلات واحدهای صنعتی فعال در شهرک صنعتی سقز واقع در روستای قهرآباد در مسیر بوکان، روز چهارشنبه با حضور صاحبان واحدهای فعال اقتصادی در فرمانداری این شهر برگزار شد.

یکی از فعالان اقتصادی شهرستان سقز در این نشست گفت: آشنا نبودن با ظرفیت های قانونی رونق اقتصادی از جمله بخشودگی های بیمه و مالیات و نبود تسهیلات ارزان قیمت از مشکلات واحدهای صنعتی سقز است.

شاپور حسن نژاد با بیان اینکه شهرک صنعتی سقز جزو بهترین شهرک های صنعتی کردستان است اضافه کرد: سرمایه گذاران مستقر در این شهرک با داشتن تجربه ومهارت مناسب، گاهی به دلیل مطلع نبودن از این ظرفیت ها دچار خسارت می شوند که باید مسئولان، قانون ها را زودتر به آنان ابلاغ کنند و در اختیارشان قرار دهند.

وی با بیان اینکه از 90 واحد مستقر در شهرک صنعتی 60 تا 70 واحد فعال است خواستار اعطای تسهیلات ارزان قیمت در قالب سرمایه در گردش به صاحبان واحدهای صنعتی شد و تاکید کرد: تسهیلات با سود زیاد جوابگوی رفع مشکلات واحدهای صنعتی نیست.

او که به نمایندگی از واحدهای صنعتی این شهرستان صحبت می کرد تصریح کرد: استقبال برای سرمایه گذاری در شهرک صنعتی سقز بسیار مناسب است اما باید برای ارتقای زیرساخت های این شهرک و توسعه آن تلاش جدی تری انجام داد.

** اختصاص 24 میلیارد ریال اعتبار به شهرک های صنعتی استان

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کردستان هم در این نشست با بیان اینکه کمبود اعتبار از اصلی ترین مشکلات شهرک های صنعتی استان است گفت: برای 27 ناحیه و شهرک صنعتی استان در سال جاری 24 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

محمود قادر مرزی پیرامون شهرک صنعتی سقز هم بیان کرد: بخشی از زیرساخت های این شهرک از جمله اتمام ساخت تصفیه خانه، آسفالت فاز 2، ارتقای زیرساخت های مخابراتی و تامین ایجاد روشنایی خیابان های آن نیازمند اعتبار است.

او عنوان کرد: در راستای رونق هر چه بیشتر شهرک و ناحیه های صنعتی به صاحبان واحدهای صنعتی که بدهی معوقه به بانک نداشته و بدحساب نباشند تسهیلات با سود 15 تا 16 درصد توسط بانک صنعت، معدن و تجارت واگذار خواهد شد.

**اشتغال موجود شهرک صنعتی سقز حفظ شود

معاون برنامه ریزی، اداری و مالی فرماندار ویژه سقز هم با بیان اینکه ایجاد اشتغال از مهم ترین دغدغه های شهرستان است تاکید کرد: باید ضمن حفظ اشتغال موجود، زیرساخت های شهرک صنعتی سقز آماده شود و برای واگذاری تسهیلات ارزان قیمت به آنان تلاش کرد.

فریبرز اولیایی با اشاره به اینکه یک سرمایه گذار اهل کشور ترکیه درصدد سرمایه گذاری در شهرک صنعتی برای راه اندازی کارخانه دخانیات است اظهار کرد:آماده سازی زیرساخت های شهرک های صنعتی برای ترغیب و دعوت از سرمایه گذاران بسیار با اهمیت است.

وی اعلام کرد: در سال جاری از محل ماده 180 مبلغ دو میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار برای زیرساخت های شهرک صنعتی قهرآباد سقز در نظر گرفته شده است.

لطیفه نوروزی رییس اداره صنعت، معدن و تجارت سقز هم با بیان اینکه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در مرکز استان ها به ریاست استاندار برگزار خواهد شد، عنوان کرد: برای اولین بار، برگزاری جلسات اولیه این کارگروه ها جهت شناسایی مشکلات واحدهای صنعتی به شهرستان ها واگذار شده است تا مشکلات به جلسه استانی منعکس شود. 

کد خبر: 16461