شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۲/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 17th نوامبر 2015
7:51 ب.ظ

برگزاری نشست پیشگیری از خشونت در خانواده در سقز

نشست علمی- فرهنگی تحت عنوان “خشونت در خانواده” توسط انجمن حقوق دانشگاه پیام نور- مرکز سقز در سالن آمفی تئاتر استاد یزدانی برگزار شد

به گزارش دفتر ریاست و روابط عمومی؛ در این نشست ضمن تبیین علل، ریشه ها و انواع خشونت در خانوده، راهکارهای حقوقی، روانشناسی و جامعه شناسی پیشگیری از آن ارائه شد.

خشونت در اسناد بین المللی

دکتر ناصر سرگران استاد حقوق بین الملل به بررسی مساله مقابله با خشونت خانوادگی در اسناد بین المللی پرداخت و گفت: 3 مولفه آگاهی و دانش، مسئولیت پذیری و دلسوزانه عمل کردن اقشار جامعه در پیشبرد و حل مسائل اجتماعی ضروریست

وی با بیان اینکه هر گونه آسیبی که به حیات جسمانی و روانی افراد وارد شود، نوعی خشونت محسوب می گردد، گفت: بی توجهی عمدی به کودکان نیز نوعی خشونت است.

دکتر سرگران با اشاره به خشونت ها علیه زنان و کودکان و مصیبت های جنگ و آوارگی در جهان گفت: سالانه حدود 2 الی 4 میلیون خشونت علیه زنان و کودکان توسط سازمان بهداشت جهانی ثبت می شود که این آمار نگران کننده است

وی سپس به حقوق خانواده در اسناد بین المللی، منشور ملل متحد اشاره  و گفت: ارائه الگوی مناسبی از حقوق زنان و کودکان در ایران همراه با ضمانت های اجرایی، اقدامات فرهنگی و آموزشی منع خشونت، تقویت نهادهای مدنی، آموزش حقوق شهروندی و.. .برای مقابله با خشونت در خانواده ضروریست.

تقویت تعاملات و آموزش مهارت های زندگی برای مقابله با خشونت

سپس ناصر محمودی استاد روانشناسی و مسئول مرکز مشاوره زانیاری سقز به موضوع “آثار خشونت روانی در خانواده” پرداخت با تقسیم خشونت ها در خانواده به همسر آزادی و کودک آزاری، به تبیین مصداق، ریشه ها و دلایل آنها پرداخت

وی در ادامه به راهکارهای مقابله با خشونت در خانواده پرداخت و گفت: تقویت تعاملات درون خانواده، رعایت حقوق یکدیگر، مسئولیت پذیری و وظیفه شناسی، آموزش مهارت های زندگی، به رسمیت شناختن تفاوت ها، توجه به نشاط روحی، منطقی ساختن انتظارات، پرهیز از تحقیر و تبعیض علیه اعضای خانواده، پرهیز از رفتارها و کلمات نامناسب در خانواده و..باید مورد توجه قرار بگیرد.

pakhosh

لزوم تقویت سرمایه اجتماعی و نظام حقوقی و مدنی برای مقابله با خشونت

سپس دکتر مهدی قادری استاد جامعه شناسی با ارائه تعریفی از خشونت، آن را به خشونت های آشکار، فردی، هدفمند، فیزیکی و معطوف به قربانی تقسیم کرد و گفت: خشونت در ایران در سطوح و لایه های مختلف وجود دارد، مختص به قشر خاصی نیست، اغلب بدون اهداف قبلی هستند، کنش عرصه خشونت در ایران بیشتر فردی است تا گروهی.

وی سپس به علل و عوامل اصلی خشونت پرداخت و گفت: نوع فرهنگ و آموزه های حاکم بر جامعه، چگونگی توزیع منابع و فرصت ها، نوع کنترل نظام اجتماعی، نظام تعلیم و تربیت، محتوا و برنامه رسانه های جمعی در بروز یا پیشگیری از خشونت موثرند.

این عضو علمی دانشگاه پیام نور بخش پایانی سخنان خود را به چگونگی مدیریت و کاهش خشونت اختصاص داد و گفت: تقویت بنیان های سرمایه اجتماعی، تاکید بر جامعه و مقابله با فردگرایی و جامعه گریزی، ایجاد مشارکت مدنی و تقویت نهادهای مدنی و مددکاری، تلاش در جهت کاهش و رفع شکاف های اجتماعی و اقتصادی، تلاش در جهت تقویت نظام قضایی و حقوقی شفاف و عدالت خواه، توجه به محتوی و پیام های منتشره در رسانه های جمعی و.. برای مقابله با خشونت در خانواده و اجتماع ضروریست.

 

کد خبر: 16520