شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
چهارشنبه، 18th نوامبر 2015
8:06 ب.ظ

انجمن فرهنگی میراث فرهنگی شهر باستانی سقز تاسیس شد

در راستای جلب حمایت مادی و معنوی مردم در زمینه پژوهش، حفظ ، احیا، معرفی و آموزش میراث فرهنگی، انجمن فرهنگی و غیر انتفاعی میراث فرهنگی شهر باستانی سقز تاسیس شد.

به گزارش ایرنا فرماندار ویژه سقز روز سه شنبه در جلسه تشکیل این انجمن در فرمانداری سقز گفت: تشکیل انجمن های میراث فرهنگی در شهرستان و روستاها، پل ارتباطی مناسبی بین میراث فرهنگی و مردم است که باید زمینه های لازم در راستای همکاری مردم و مسئولان برای پژوهش، حفظ و احیا و معرفی میراث فرهنگی فراهم شود.

وی با بیان اینکه میراث فرهنگی در کشور مظلوم واقع شده است خواستار توجه بیشتر مردم و مسئولان به حفظ ، احیا و معرفی میراث فرهنگی شهرستان شد.

او با عنوان اینکه از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای دو میلیارد ریال به تپه باستانی زیویه در سال 94 اختصاص یافت اضافه کرد: بخشی از اعتبارات ماده 180 نیزکه ادارات نتوانند آنرا جذب کنند به میراث فرهنگی شهرستان تخصیص می یابد و مبلغی از محل اعتبار دهیاری ها جهت کاوش های باستان شناسی در روستاها نیز باید در نظر گرفته شود.

حمید گلالی پور، رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سقز نیز هدف از تشکیل انجمن میراث فرهنگی را آموزش، آگاه ساختن مردم و معرفی وجوه ناشناخته میراث فرهنگی و تشویق و ترغیب مردم برای احترام به میراث فرهنگی است برشمرد.

باقی رحمانپور رییس شورای اسلامی سقز نیز بر واگذاری امانی حمام قدیمی حاج صالح به شورا و شهرداری تاکید کرد و گفت: این مکان ضمن حفاظت برای بازدید عموم باز خواهد بود و بخشی از درآمد بازدید به کاوش های باستان شناسی اختصاص می یابد.

محمد برومند، مدیر آموزش و پرورش سقز نیز بیان کرد: تلاش برای استفاده از ظرفیت های این نهاد جهت فرهنگ سازی، حفظ، احیا و معرفی میراث گذشتگان در دستور کار خواهد بود. شهرستان سقز دارای 350 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی است که 150 مورد از آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و 10 اثر دیگر نیز در نوبت ثبت قرار دارد.

کد خبر: 16529