شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۸/۰۵/۱۴۰۱
جمعه، 20th نوامبر 2015
9:29 ب.ظ

فراخوان مقاله برای پیش کنگره امام شافعی (رض) در سقز منتشر شد

سنندج- ایرنا- رییس مرکز بزرگ اسلامی سقز از انتشار فراخوان مقاله برای پیش کنگره امام شافعی (رض) در این شهرستان خبر داد.

به گزارش ایرنا دکتر عابد نقیبی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این برنامه 24 آذر ماه در راستای آشنایی با ابعاد فقهی و شخصیتی امام شافعی در سالن آموزشکده فنی مهندسی این شهر برگزار خواهد شد از همه محققان، نویسندگان و پژوهشگران برای ارسال مقاله دعوت کرد.

وی افزود: اندیشه های کلامی امام شافعی، بررسی ابعاد شخصیتی ایشان، بررسی سیر تحول در حیات اجتماعی و سیاسی آن حضرت، بررسی ویژگی های فقه امام شافعی، بررسی تطبیقی ابعاد فقهی امام شافعی در نقاط مختلف جهان، اصول فقه و اهمیت آن در استنبط احکام شرعی از نظر امام شافعی، بررسی و ویژگی های احکام قرآن از نظر امام شافعی و تاثیر فقه ایشان بر جهان اسلام بخشی از محورهای این پیش کنگره است.

او اضافه کرد: اجتهاد از دیدگاه امام شافعی،نقش امام شافعی در دفاع از اهل بیت(ع)، تعامل با حاکمیت سیاسی عصر خود، وجوه مشترک و افتراق امام شافعی با ائمه مذاهب،بررسی وضعیت و شرایط سیاسی دوران امام شافعی، اخلاق در حیات ایشان، منابع معرفتی در نگاه آن حضرت،بررسی آثارعلمی و ادبی ایشان، امام شافعی از نگاه علمای هم عصر، عقلانیت در آرای امام شافعی، نقش امام شافعی در وحدت مسلمین و مبارزه با افراط گری مذهبی و مسئله تکفیر از دیگر محورهای این پیش کنگره خواهد بود.

رییس مرکز بزرگ اسلامی سقز با اعلام اینکه آخرین مهلت ارسال مقاله 15 آذر ماه و زمان برگزاری کنگره 24 آذرماه خواهد بود، یادآورشد: باید مقاله کمتر از 10 صفحه و بیشتر از 25 صفحه نباشد، دارای ساختار علمی و شامل چکیده در حدود 200 کلمه، مقدمه، متن اصلی ، نتیجه گیری و جمع بندی باشد و در نشریه ای دیگر چاپ و یا در همایش دیگری ارایه نشده باشد. 

وی با بیان اینکه پیش کنگره امام شافعی با همکاری ادارات سطح شهرستان و مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور برگزار خواهد شدعنوان کرد: کمیته های علمی، اجرایی و انتظامی برای برگزاری این برنامه در سقز تشکیل شده است.

او بیان کرد:این پیش کنگره سومین برنامه در استان در راستای برگزاری کنگره بین المللی امام شافعی (رض) که قرار است سال آینده برگزار شود خواهد بود.

محمد بن ادریس بن عثمان بن شافع، معروف به امام شافعی در سال 150 هجری در غزه، واقع در فلسطین دیده به جهان گشود.

وی در زمان خلافت عباسیان در سال 204 هجری در یکی از سفرهایش به مصر در گذشت و در شهر قاهره مصر به خاک سپرده شد.

گسترش مذهب شافعی از زمان خود او آغاز شد و تا قرن چهارم هجری به اوج خود رسید. امروزه پیروان مذهب شافعی در اکثر سرزمین های اسلامی وجود دارند حتی در کشورهایی که مسلمانان پیرو مذهب مالکی یا حنفی هستند، تجمع پیروان شافعی مذهب بسیار زیاد است. 

در کشور عراق، قسمت هایی ازمصر، سوریه، شمال شبه جزیره عربستان، غرب آفریقا، جنوب شرقی آسیا، جنوب و غرب ایران، شرق آفریقا و قسمتی از شمال آفریقا مسلمانان پیرو این مذهب هستند. 

این مذهب، بعد از مذهب حنفی، دومین مذهب در میان مذاهب اهل سنت محسوب می شود و در میان سایر مذاهب اسلامی نیز همین مقام را دارد. 

در ایران در مناطقی چون کردستان، قسمت هایی از استان فارس و حوزه شمالی خلیج فارس، آذربایجان غربی و قسمتی از استان گیلان مسلمانان از این مذهب پیروی می کنند. سقز در 190 کیلومتری شمال غربی سنندج واقع شده است.

کد خبر: 16583