شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
شنبه، 21st نوامبر 2015
9:25 ب.ظ

سقزی‌ها چشم به راه ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی

منبع: همشهری کردستان

كردستان با بهره‌مندی از 230كیلومتر مرز مشترك با عراق، از استان‌های مستعد در عرصه توسعه مبادلات مرزی محسوب می‌شود، اما به این موضوع در كردستان كمتر توجه شده بود تا اینكه درهفته‌های اخیر طرح پیشنهادی ایجاد منطقه آزاد تجاری‌صنعتی بانه – مریوان در نشست شورای عالی مناطق آزاد تجاری كشور تصویب شد كه این موضوع نشان از عزم جدی دولت برای توسعه استان دارد.

با وجود خوشحالی كردستانی‌ها از تصویب ایجاد منطقه آزاد در كردستان، این طرح منتقدانی نیز دارد. پس از تصویب این طرح، بسیاری از كارشناسان و صاحبنظران اقتصادی بر این باورند كه باید محدوده طرح، تعیین و مشخص شود و شهرهایی همچون سقز نیز در این طرح گنجانده تا دومین شهر بزرگ استان نیز از مزایای مناطق آزاد تجاری- صنعتی بهره‌مند شود.

مردم این شهرستان معتقدند سقز توانمندی‌های بسیاری دارد و از مریوان و بانه چیزی كم ندارد. پس این شهرستان نیز می‌تواند به منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه- مریوان ملحق شود.

پیگیری برای الحاق سقز به طرح

نماینده شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با همشهری دراین باره اظهارمی‌كند: ایجاد منطقه آزاد تجاری‌صنعتی در بانه – مریوان می‌تواند در جذب بیشتر سرمایه‌گذاری‌های مولد داخلی و خارجی، ایجاد اشتغال و همچنین توسعه گردشگری تأثیرگذار باشد.

«محسن بیگلری» می‌افزاید: ایجاد این منطقه آزاد در ورود تكنولوژی، توسعه تجارت قانونی و گسترش ارتباطات بین فرهنگی – اجتماعی نیز می‌تواند مؤثر باشد و این موضوع منشأ تحولات اقتصادی مناسبی در منطقه شود.

وی با اشاره به محدوده این طرح پیشنهادی ادامه می‌دهد: با توجه به موقعیت راهبردی سقز به‌عنوان پل ارتباطی شمال غرب با جنوب كشور و موقعیت مرزی این شهرستان، رایزنی‌ها و مذاكراتی برای اضافه كردن سقز و همچنین توسعه زیرساخت‌های ارتباطی آن انجام شده است.

بیگلری عنوان می‌كند: امیدواریم با حمایت و مساعدت مسئولان استان و كشور، این رایزنی‌ها به سرانجام برسد و مطالبه بحق سقزی‌ها نیز پاسخ شایسته ای دریافت كند.

وی از رئیس‌جمهوری، معاون اول رئیس‌جمهوری، مدیرعامل مناطق آزاد كشور، استاندار و سایر مسئولان مربوط برای جدیت در پیگیری و تصویب این طرح قدردانی می‌كند و می‌افزاید: كردستانی‌ها در همه صحنه‌های انقلاب اسلامی حضور داشته‌اند و امروز چشم به راه مهر دولتمردان هستند.

مطالبات كردستانی‌ها

عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی كردستان نیز دراین زمینه می‌گوید: ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی از مطالبات اصلی مردم كردستان از دولت یازدهم بود كه با تلاش مسئولان كشور و استان، مطالبه گری مردم و نمایندگان به تحقق پیوست و اكنون این موضوع، سبب امیدواری فعالان اقتصادی شده است.

«جمال توپچی» ادامه می‌دهد: راه توسعه اقتصادی كردستان از توسعه تجارت و ایجاد صنایع مولد و اشتغالزا می‌گذرد.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های استان عنوان می‌كند: كردستان ظرفیت‌های بالقوه مرزی، تجاری، معدنی، كشاورزی و انسانی فراوانی دارد و ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی می‌تواند بستر بالفعل ساختن این ظرفیت‌ها را فراهم كند و باید برای تحقق این طرح تلاش‌ها دوچندان شود.

توسعه همزمان صنعتی و تجاری

این عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی كردستان همچنین اظهارمی‌كند: ایجاد خوشه‌های صنعتی و صنایع مختلف دارای برند معتبر در منطقه، زمینه‌ساز رونق بخشیدن به تولیدات و صادرات آنها می‌شود.

توپچی ادامه می‌دهد: وجود معافیت‌های مالیاتی، تسهیل گری در سرمایه‌گذاری و همچنین ورود تكنولوژی و سایر امور، مشوق خوبی برای ایجاد قطب اقتصادی متكثری در استان محسوب می‌شود.

سقز بهترین موقعیت را دارد

این فعال اقتصادی با گلایه از گنجانده نشدن نام سقز در این منطقه آزاد تجاری صنعتی می‌گوید: با توجه به موقعیت راهبردی این شهرستان به‌عنوان پل ارتباطی شمال غرب با جنوب غرب كشور، بسترسازی برای توسعه زیرساخت‌ها و وجود امكانات لازم در شهرك‌های صنعتی سقز، ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی در این شهرستان، انتظار بالایی نیست و ایجاد منطقه آزاد دراین شهر با چشم اندازهای امیدواركننده، زمینه‌ساز توسعه شمال غرب كشور می‌شود.

توپچی ادامه می‌دهد: امیدواریم این خواسته مردمی مورد توجه مسئولان مربوط قرارگیرد و وارد مراحل اجرا شود. همچنین این طرح می‌تواند در قالب طرح مطالعاتی سند توسعه شهرستان‌های شمال غرب استان ارزیابی شود.

رونق اقتصاد استان

معاون اقتصادی و توسعه منطقه ای استاندار نیز دراین زمینه اظهار می‌كند: ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه- مریوان، نماد عینی عزم جزم دولت برای توسعه اقتصادی كردستان است و نشان می‌دهد مدیران ارشد كشور به توسعه این استان علاقه‌مند هستند.

«حسین فیروزی» با اشاره به تأثیر اجرای این طرح بر اقتصاد استان می‌افزاید: منطقه آزاد تجاری‌صنعتی بانه- مریوان می‌تواند‌ ساز و كارهای لازم را برای توسعه بیشتر كردستان فراهم كند و اقتصاد استان را رونق بخشد.

مزایای مناطق آزاد

معاون اقتصادی و توسعه منطقه ای استاندار همچنین با اشاره به مزایای مناطق آزاد تجاری‌صنعتی برای كردستان عنوان می‌كند: اعمال معافیت‌های مالیاتی بلندمدت، فراهم شدن سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی و نیز تسهیل در صدور مجوزهای اقتصادی و كاهش كاغذبازی اداری در عرصه اقتصادی، از مهم‌ترین ویژگی‌های ایجاد منطقه آزاد تجاری- صنعتی بانه- مریوان در كردستان است.

فیروزی ایجاد این منطقه آزاد را نویدبخش جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی می‌داند و اضافه می‌كند: تحقق این موضوع سبب می‌شود در منطقه مرزی استان، بستر لازم برای تبادلات گسترده‌تر اقتصادی به‌ویژه با اقلیم كردستان عراق و سایر كشورهای مجاور به وجود آید و از بازار گسترده این مناطق بهره‌مند شویم.

آسیب شناسی مناطق آزاد

یك كارشناس ارشد اقتصاد نیز می‌گوید: اگرچه ظاهر و اهداف ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی توسعه تجارت، اشتغالزایی، ورود تكنولوژی و شكوفایی اقتصادی است، اما در عمل بررسی عملكرد مناطق موجود نشان می‌دهد كه بیشتر به مكانی برای واردات تبدیل شده‌اند.

«احمد شفیع» می‌افزاید: آسیب شناسی مناطق آزاد، تدوین قوانین كارآمد، حمایت بیشتر از صادرات، اولویت بخشی حوزه صنعت و تولید در برنامه‌ریزی‌ها، ایجاد امكانات لازم و سیاست‌های رونق بخش اشتغال مولد برای بهبود وضع مناطق آزاد تجاری صنعتی، ضروری است.وی ادامه می‌دهد: به هرحال انتظار داریم كه در منطقه آزاد كردستان، شرایط به‌گونه ای پیش رود كه شاهد صادراتی مناسب باشیم و وضع اقتصاد و اشتغال در كردستان متحول شود.

زیرساخت؛ لازمه موفقیت منطقه آزاد

یك متخصص جامعه شناسی توسعه می‌گوید: ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی، موضوع مهمی محسوب می‌شود و می‌تواند بستر تحولات اساسی به‌ویژه در ابعاد اقتصادی در منطقه را فراهم كند، به شرطی كه زیرساخت‌ها و امكانات زیربنایی لازم را داشته باشد.«خالد توكلی» می‌افزاید: چنانچه زیرساخت‌های ارتباطی – جاده ای و امكانات و بسترهای لازم برای ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی ایجاد نشود، این موضوع حتی می‌تواند تبعات منفی اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی نیز به همراه داشته باشد.وی همچنین خواستار ترسیم سیاست ها و چشم اندازهای جامع توسعه ای همزمان یا ایجاد این منطقه آزاد، توسعه زیرساخت‌ها و توسعه مبادلات مرزی می‌شود.

کد خبر: 16602