شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
شنبه، 21st نوامبر 2015
10:46 ب.ظ

چه زود دیر می شود!

نویسنده ی مقاله
مهندس سردار دوغی

     عمران و آبادانی هر شهر در گرو دو مؤلفه اساسی است؛ اول بودجه و اعتبارات، دوم رکنهای مدیریتی آن شهر.

     شهرداریها، مطابق با قانون حدود اختیارات و وظایف خود، اصلی¬ترین متولّی عمران و آبادانی شهرها به حساب می آیند. بودجه و نظام درآمدی شهرداریها غالباً متکی به عوارض و جرایم پرداختی شهروندان (یا به عبارتی دیگر متکی بر جیب شهروندان) است و بعضاً شهرداریهایی را هم می توان یافت که برخی از درآمدهایشان از محل کارخانه ها و کارگاههای درآمدزا و یا بانکهای ماشین آلاتی و مالی حاصل می شود.

     در این نوشتار بیشتر آن بخش از ارکان مدیریت شهر که ارتباط مستقیم و قانونی با حوزه اختیار و عمل شهرداریها دارند مدّنظر است. در وقوع رخدادهای اجتماعی، فرهنگی، عمرانی و آبادانی در شهر، شهروندان ما بصورت خود جوش، از هر صنف و گروه و با هر جایگاه و موقعیت اجتماعی در محافل و اماکن گوناگون به قضاوت عملکرد و موضع مسئولین و نمایندگان خود می نشینند، که غالباً این قضاوتها مبتنی بر آگاهی از تمامی جوانب قضایا نیست، اصولاً عدم اطلاع رسانی شفاف و درست، یا اغراق و بزرگنمایی عملکردهاست که مردم را در تشخیص واقعیت ها دچار اشتباه می نماید که نتیجه آن قضاوت ناصحیح است، حال چه این قضاوتها منجر به تمجید و تقدیر از مسئولین باشد و چه باعث وارد نمودن ایراد و اتهام.

– به راستی شهر سقز از نظر میزان توفیق در عمران و آبادانی شهری و هزینه کرد اثربخش در مسایل فرهنگی و اجتماعی در چه جایگاهی قرار دارد؟

– آیا اوضاع و احوال آن در قیاس با شهرهای هم رتبه و هم سطح جایگاهی مطلوب و قابل قبول است؟

– آیا در این سالها اموال و داراییهای عمومی به درستی صرف کارهای زیربنایی و عام المنفعه ای شده است که برای شهروندان آسایش، رفاه و شادابی را به ارمغان آورد.

     پاسخ به این سوالات با حصر نگاهمان در محدوده سقز یافتنی نیست. لازم است اینگونه بنگریم که ما با شهرهای همجوارمان در رقابتی جدّی هستیم و این حرکت در مسیر صحیح عمران و آبادانی و سرعت قدمهایمان در این مسیر است که تعیین می نماید آیا ما موفق عمل نموده ایم یا خیر؟

    به دلایل تشابهات جمعیتی ، وسعت و منابع درآمدی  شهرهای سقز و مهاباد در ذیل مقایسه ای عینی بین این دو شهر انجام می پذیرد که می تواند معیاری برای قضاوت صحیح شهروندان باشد و محرکی برای مسئولین و ما نمایندگان در پرداختن به کارهای ماندگار و زیر بنایی اگر چه ذکر این مطالب و این قیاس  به معنای نادیده گرفتن کارهای مثبت انجام گرفته و زحمات عوامل اجرایی نیست، اما تأکیدی مجدد است بر لزوم صیانت از داراییهای عمومی و صرف این اموال و داراییها در مکان مناسبش.

     برخی از کارهای ماندگار و پروژه های مهم شهرداری و شورای اسلامی شهر مهاباد که در طی دو سال اخیر انجام گرفته است در جدول ذیل درج گردیده است:

 ردیف عنوان طرح یا پروژه تاریخ شروع تاریخ اتمام

 

ردیف

عنوان طرح یا پروژه

تاریخ شروع

تاریخ اتمام

(بهره برداری)

محل تامین درآمد

هزینه کرد

(میلیارد ریال)

1

پل روگذر شهید فهمیده

5/11/92

30/8/93

اعتبارات داخلی

63

2

پل همسطح وحدت

17/10/92

7/7/93

اعتبارات داخلی

26.5

3

پل همسطح قانع

27/12/92

22/6/93

اعتبارات داخلی

26.5

4

پل تعریضی شهید فهمیده

5/9/93

5/4/94

اعتبارات داخلی

14

5

زیرگذر دکتر شهیری

1/4/94

31/6/94

اعتبارات داخلی

35

   علاوه بر موارد فوق الذکر بهره برداری از تعداد خیابانها و پارکهای جدید الاحداث، احیا و بازسازی پارکهای قدیمی و معبرسازی حتی در سکونت گاههای غیر رسمی احداث سه باب قرائت خانه (کتابخانه) در محله های شهر و موارد عدیده دیگر کارنامه ای قابل دفاع برای آنها آفریده است.

     در حوزه کارهای فرهنگی و اجتماعی نیز عملکرد شورای اسلامی و شهرداری مهاباد قابل تقدیر است و همانگونه که خود اذعان داشتند با مجموعه ای از اقدامات هدفمند و سنجیده؛ سعی در ترسیم و تعریف مجدد شهر همراه با لحاظ نمودن شاخصهای لطیف و معنادار انسانی و اجتماعی و آمیختن آن با عمران و خدمات شهری و روانی ترافیک، نموده اند]. بهره گیری از کانالهای مناسب ارتباطی از آن جمله  انتشار ماهنامه وزین “شهر من” توسط شورای شهر، موجبات ارتباط حسنه دو سویه و اطلاع رسانی صحیح مبتنی بر احترام به افکار  عمومی را فراهم آورده است.

     نکته قابل توجه درانجام پروژه های زیربنایی شهرداری مهاباد ، انجام و اتمام همه آنها از منابع داخلی شهرداری است. به راستی چه رویکردی آنها را در انجام این کارهای ماندگار موفق و در مدیریت هزینه و درآمد توانگر نموده است.

     برخی از دلایل این موفقیت در کار و توانگری در مسایل مالی و درآمدی می تواند موارد زیر باشد:

1. تمرکز بر وظایف و مسئولیت های قانونی شهرداری، به عنوان یک نهاد مردمی و مستقل خدمت رسان و پرهیز از سوق دادن امکانات و سرمایه های عمومی و ظرفیت های عملکردی در جهت تأمین منافع و نیل به مقاصد افراد و اشخاص.

2. حساسیت و نظارت قانونی در معاملات، مناقصات و مزایدات با پیمانکاران و سرمایه گذاران در راستای منافع عامه شهروندان (توسط شورا و سایر ارکان نظارتی).

3. پرهیز از ارزانفروشی داراییهای عمومی به بهانه جذب سرمایه گذار و مطالبه حقوقات حقّۀ شهرداری در معاملات (مناقصات و مزایدات) با پیمانکاران.

4. برون سپاری پروژه های عمرانی مبتنی بر کارشناسی های واقعی و صحیح و واگذاری این پروژه ها به پیمانکاران و سرمایه گذاران دارای اهلیّت و توانایی.

     با این تفاسیر پاسخ به سوالات مطرح شده فوق الذکر در باب میزان توفیق در عمران و آبادانی و جایگاه واقعی عملکردی  ما سخت نخواهد بود.

ضرورت دارد با الگو برداری از شیوه عمل و رویکرد صحیح ارکان مدیریتی شهر همسایه، پروژه هایی همچون؛

الف) سالن نیمه کاره ستاد بحران شهرداری با قدمت 6 ساله از تاریخ شروع و پیشرفت 75 درصدی

ب) کمربندی 45 متری شرقی سقز با پیشرفت فیزیکی صفر درصد پس از دو سال ازتاریخ تصویب، هر چه سریعتر به سرانجام رسیده و پروژه های ضروری مانند؛

الف) پل سواره رو بلوار کرفتو به بلوار دانشجو ( ازمجاورت اداره ثبت اسناد و املاک به سه راهی “که وه سوار”

ب) احداث حداقل 3 باب قرائت خانه در محله های شهر به تناسب جمعیت و نیاز آنها 

ج) بهسازی معابر محله های حاشیه نشین و سکونت گاههای غیر رسمی با بتن ریزی در اسرع وقت شروع شود.

     ضروری است با پرهیز از خودستایی، واقعیت های موجود و جایگاه حقیقی شهر سقز در مسیر توسعه و حرکت در مسیر عمران و آبادانی و هزینه گذاری برای مسایل فرهنگی و اجتماعی را قبول نموده و با معطوف داشتن نگرش مان به افق های دور و نزدیکی که در آن صرفاً مصالح و منافع عامّه شهروندان مطرح است با درک جای خالی نشریات، ماهنامه ها و گاهنامه هایی که می تواند ضمن کمک به شفافیّت، معیاری برای آگاهی و قضاوت شهروندان باشد، متوجه باشیم – خیلی زود دیر می شود.

کد خبر: 16605


۹ دیدگاه

 • حقیقت تلخ
  حقیقت تلخ: 11-22-2015 . 8:30 ب.ظ :

  باسلام حضور دوستان وکسانی که با در ک واقعیتها واقفا عزیزان هزاران سوال بی جواب در مورد شورا وشهرداری است هیچ جوابی ندارد
  1-حدود 2.5سال چه کاری انجام برای مردمی با 3000سال فرهنگ وعزت انجام داده ایدچه عمرانی و….الان حرف مهاباد را نزنیید چی کار کردیید سقز وفراموش کردید به مها باد چسپیده اید خودت شورا هستی درستش کنید سقز به ازاین بیشتر ویرانتر نکنید
  2-شما اگر بودجه کافی ندارید چرا حدود120نفررا ازاقوام وخیشاوندان خود جذب شهرداری کرده با تحمیل هزینه های بیشترازجمله برادر زاده شورا و….
  3-شما اگه بودجه کافی ندارید چرا فقط دنبال بزرگنمای ها رویای برای مردم باتمدن 3000ساله هستید میخواستید سه تاروگذر بزنیدبلوار 45متری -پل روی رودخانه شهید بهشتی به بلوار دانشجو حرف از اسفالت کوچه وخیابان موقع انتخابات چه وعده های داده اید همه اش بی احترامی به 3000سال تمدن مردم بود
  4از اعظای شورا نه همه اعظا ی محترم چه بسا انسان شریفی هم وجود داردباندی تشکیل داده به صورت دلال ملک مردم توسط دلالی که دارد باترفندهای شیادی از چنگ مردم بدبخت در می اورن با قیمت پایین وبا نفوذی که در مجموعه شهرداری دارد پشت پرده ان را درست وبا قیمتهای بالا به جیب میزننن وبا دلالش تقسیم میکنن ویا یک نفر دیگه با 200هزار تومان هر کاری بهش بگویید انجام میده ویا در داخل شهرداری هستند که پروندها زیر بغل میزارن بارشوه هرچی بخوان انجام میدن اگه اینجوری نباشه شاسی بلند ش کجا بود عده از شورا از گرسنگی اومدن برای چپاول اموال مردماز خودشون سوال پرسیده اند بعد ازچهار سال از240هزار مردم شهر چطوری حلالیت میطلبیددوباره عرض میکنم نه همه اعضا 4هزاران سوال بی چواب مانده که 1.5سال دیگه باید جواب دهید (اواع و ن)
  5بنر تبلیغاتی نصب کرده اید عملکرد شش ماه 150 پروژه همه این پروژ ها در 3 سال گذشته بوده وفقط تکراری می نویسید هیچی ندارید مردم را به تمسخر رویا های خود قرار داده اید عزت شخصیت واحترام مردمی را بارویا هایتان به ته چاه نکشانید 3000سال عزت مردم خیلی مهم هستش نه رویا وچپاول

  پاسخ دهید

  • ناشناس
   ناشناس: 11-23-2015 . 7:49 ق.ظ :

   باسلام
   متاسفانه مدتی است که رسم شده شورا از وضع شهرداری گله میکنه…عزیزان شما متولی کار هستید…ما از شما گله داریم و شما از خودتان..حال چگونه باید مشکل حل شود خدا داند..متاسفانه انتخاب این شهردار ظلمی بود در حق مردم…بروکراسی اداری در شهرداری بیداد میکند..البته برای بعضی..برای نور چشمی ها هم اصلا قانونی وجود ندارد..مدتی پیش بنده برای کاری نزد شهردار رفتم با عباراتی هرچند زشت بنده را رد کردن اما مدتی بعد همان کاری که بنده داشتم برای یکی از فامیلهای شهردار در حد آب خوردن حل و فصل شد

   پاسخ دهید

   • سقزی
    سقزی: 11-23-2015 . 6:05 ب.ظ :

    حالا چرا با کنایه و منظور صحبت میکنید ؟!؟
    انصافا بودجه شهرداری سقز از شهرداری بوکان و مهاباد بیشتره ولی هیچ بروژه بزرگی اجرا نمیشه !!! معلوم نیست بول مردم واسه کی و چه کاری هزینه میشه؟! شهردار و شورای سقز دارن خیانت میکنن. بس هتل 10 طبقه ، بلوار 45 متری ، 3 بل روگذر ، بارکینگ طبقاتی و لایه روبی رودخانه چی شد؟!؟

    پاسخ دهید

    • فراست
     فراست: 11-23-2015 . 10:43 ب.ظ :

     اگر این متن را یک شهروند عادی می نوشت یه چیزی ولی جناب دوغی شما خود انگار خطاب به خودتان نوشتید! برادر من خب این رو باید از خودتان و مجموعه تان بپرسید و اگر هم مانعی در تأمین این همترازی با مهاباد و غیره می بینید صادقانه به مردم بگویید. اینجوریش رو دیگه ندیده بودیم. هرچند خود اظهاری و خود ارزیابی یکی از شتخصه های مناسب مدیریتی است اما این وقتی به کمال می رسد که سازوکار اجرایی رفع موانع رو هم بگید

     پاسخ دهید

     • یوسف
      یوسف: 11-23-2015 . 11:25 ب.ظ :

      با سلام
      ایده های بزرگ از افکار بزرگ سرچشمه می گیرد و افکار بزرگ به انسانهای بزرگ تعلق دارد.جامعه ای که بتواند اصلح هایش را بشناسد و آنها را در راس امورات خود قرار دهد بدون شک به موفقیت و خوشبختی خواهد رسید. اگر در مقایسه با بوکان و مهاباد عقب افتاده ایم اگر بودجه های کلان بجای مصرف شدن در کارهای زیر بنایی در پروژهایی سطحی و بدون توجیه منطقی هزینه می شود اگر پلی با استحکامات در حد عبور تانک برای عبور پیاده روها از یک طرف پارک به طرف دیگر ساخته می شود اگر در مرکز شهر جایی که از لحاظ تجاری و تراکم جمعیت و ترافیک اشباع شده با زپاساژی عظیم و چند طبقه بدو ن یک متر پارکینگ ساخته می شود ، اگر به دنبال آن باز در همان منطقه در زیر زمین بازاری عظیم که با بافت جمعیتی و سیلقه رهگذران آن هم گونی ندارد ساخته می شود اگر با صرف هزینه و زمانی بسیار طولانی خیابان منتهی به پل قوخ برای در ست کردن یک پیاده رو که اصلا توجیهی منطقی نداشته و کسی از آنجا عبور نخواهد کرد تعریض می شود اگر با صرف هزینه بسیار خود پل قوخ برای ساختن پیاده رو تعریض می شود و اگرهایی دیگر نشان از آن دارد که این ره که ما می رویم به ترکستان است و کسانی که انتخاب کردیم شاید بزرگترین ایده که از مغزشان تراوش کرد این بود که فلان فامیلشان را در فلان اداره یا ارگان استخدام نمایند .
      با تشکر از مهندس دوغی برای روشنگریشان

      پاسخ دهید

      • سعدی رستمی
       سعدی رستمی: 11-24-2015 . 11:45 ب.ظ :

       شایسته سالاری گم شده‌ی ایران
       مایه تاسف است که امروزه پای درد دل هر دلسوزی می نشینی تنها شاهد افسوس برای وضعیت موجود هستیم ، بنده قصد توهین به هیچ کس را ندارم و تنها در ارتباط با موضوع شایسته سالاری که خواسته‌ی ملی و کشوری است و بی ارتباط با موضوع مقاله‌ی آقای دوغی نیست نظر خودم را بیان می کنم .
       متاسفانه ما ایرانیها این توانایی را در خود پرورش ندادیم که برای انجام هر کاری آنرا به اهلش واگذار کنیم ، در هر کاری احساس کنیم، کافیه فقط احساس کنیم توانایی یک مسئولیت را داریم و شرط ایرانی بودن و دلسوز بودن را که از بدو تولد همه داریم، متقاضی نامزد آن مسئولیت هستیم و برای آن مبارزه می کنیم ، نقد می کنیم ، تخریب می کنیم ، بدون اینکه فکر کنیم آیا من واقعا شرایط پذیرش این موقعیت را دارم ؟ آیا فقط مجذوب جاذبه های آن مسئولیت شدم؟آیا هدفم واقعا روشن است؟آیا قدرت اعلام اشتباه خود را دارم ؟ آیا قدرت جبران خطا را دارم؟
       با یک نگاه اجمالی به اطرافمان شاهد هستیم در مقابل هر سمت و پُستی انواعی از سوالات و ابهامات ذهن مردم را مشغول کرده ، نظیر اینکه ” نمی دونم کی اینو انتخاب کرده؟ تا دیروز چکاره بود امروز چکاره است! ایشون مدرکش فلانه! اینکه فامیل فلانیه! چند درصد از مدیران مدارک تحصیلی شان با کارشان سنخیت دارد؟و اگر مدرک سنخیت دارد ، آیا توانایی انجام آن مسئولیت را دارند؟کدام یک از مدیران ما دارای یک تیم مشاوره‌ای قوی و فنی هستند؟ چند درصد از مدیران بجای شعار و عوام فریبی ، برنامه های منطقی و اجرایی و عامه پسند ارائه می دهند و به آن عمل می کنند؟
       چند روز دیگر ثبت نام برای نمایندگی مجلس شروع می شود ، صفی تشکیل می شود در حد صف سبد یارانه‌ای خانوار!( انگار ما ایرانیها زاده شدیم برای صف بستن.) که همه عزمشان را جزم کردند برای خدمت!!! بدون هیچ اجماع سیاسی آرا یکدیگر را می شکنند و رالی کسب آرا برگزار می کنند و انتخاب اصلح تبدیل می شود به چند دستگی و نارضایتی مردم .
       همت و خدمت بعضی از مدیران ما (بعضی از مدیران ) فقط ژست خدمت شده و هنوز شجاعت اعلام اینکه من شرایط و توان این سمت را ندارم در ما ایجاد نشده . در همین شهر مهاباد و چندین شهر دیگر شاهد هستیم نامزدهای انتخابات به نفع نامزد اصلح تر کنار می کشند تا راه برای کسی که شایسه تر هست باز شود .
       ودر نهایت سوالی که باید همه از خود بپرسیم ” من بعنوان یک شهروند در این مساله چقدر مقصر هستم” ؟؟

       پاسخ دهید

       • انور
        انور: 11-26-2015 . 9:14 ق.ظ :

        اگرچه وافعا مشکل ودرد این شهر را درلفافه بیان فرمودید اما بهتر آن است درآتیه فسادها وناتوانی های کارمندان یا شهردار را بیان نمایید تامردم واقعیت ها رابدانند واین نابکاران فرصت طلب بدانند که مردم آنان را می بینند.

        پاسخ دهید

        • بخی جانان
         بخی جانان: 11-28-2015 . 8:36 ق.ظ :

         خداوندا اینان چه کسانی هستن؟؟؟؟؟
         شهرداری سقز یکی از بهترین شهرداری های منطقه از نظر کار اقتصادی می باشد،به عنوان نمونه زیر زمین را هم میفروشند و پاساژ درست میکنن،اما هنوز بودجه کم میاورند
         شما همانهایی نیستید که از ترس مردم سفر سیاحتی شورا به آلمان را کنسل کردید و یا دسته جمعی با شهرداری که خودتان انتخاب کردین به کیش سفر می کنید
         خیلی جالبه که مردم واقعا از شورای فعلی سقز برعکس شوراهای قبلی بسیار متنفر و ناراضی هستن
         شارنیوز چرا نظرخواهی مردم درباره شورای فعلی را جویا نمی شوی!

         پاسخ دهید

         • ناشناس
          ناشناس: 11-29-2015 . 1:20 ق.ظ :

          دوستان نوشته اند که چه جوابی برای مردم دارند ؟مگه کسی هم به مردم جواب میده تا اینا بدن امروز شاهد باندو باندبازیهای اقایون هستیم تو نظام مهندسی و شهرداری اقای شورا و شهردار مگه کور هستید نمی بینید داخل مجموعه شما چطور رشوه می گیرن واقعا در عجبیم از شما که از دور و بر خودتون بی اطلاعید

          پاسخ دهید