شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
یکشنبه، 22nd نوامبر 2015
11:36 ب.ظ
گزارشی از همایش گرامیداشت استاد رسول شیرازی

“شيرازي” فرزندي كه در ياد سقز می ماند

دانشگاه آزاد روز شنبه ۳۰ آبان همایشی تحت عنوان”نسیمی از کوی دوست” جهت گرامیداشت یاد و خاطره‌ی استاد محمد رسول شیرازی را برگزار کرد. این همایش با استقبال چهره‌های ادبی، فرهنگی و سیاسی مواجه شده بود و خانواده آن مرحوم نیز از جمله میهمانان ویژه بودند.

استاد محمد رسول شیرازی در سال ۱۳۱۴ در سقز به دنیا آمد. وی دوران دبیرستان را در دارالفنون به پایان رساند و لیسانس زبان انگلیسی را از دانشگاه تبریز اخذ کرد. استاد شیرازی نویسنده،، شاعر، مترجم، مفسر قرآن ، عارف و معلمی نامی بود که در دوران حیات خود شاگردان بسیاری تربیت کرد که همواره از وی به نیکی یاد می کنند. وی در سال ۶۸ بر اثر بیماری درگذشت.

همایش نسیمی از کوی دوست با سخنرانی شهباز محسنی بعنوان دبیر همایش شروع شد. محسنی ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان، به خصایص و ویژگیهای شیرازی اشاره کرد و گفت: استاد شیرازی جامع الابعاد هستند، عالم، عارف و علاقمند به فلسفه و ادبیات و عرفان بودند. محسنی که از جمله شاگردان کلاس قرآن استاد شیرازی در مسجد دیمه‌کالان بوده در مورد خصوصیات اخلاقی استاد شیرازی سخنانی را ارائه کرد. محسنی در پایان بخشی از مقدمه‌ی کتاب ” بنیاد جهان ” از آثار ترجمه ی استاد شیرازی را قرائت کرد.

shirazi1

دومین سخنران این همایش محمد رئوف توکلی نویسنده و مورخ بانه ای بود. توکلی ضمن تشکر از بانیان برگزاری این همایش، تجلیل از گذشتگان را امری نیک دانست. وی نیز با بیان این جمله که” بنده ارادت ویژه ای به استاد شیرازی دارم”، از مرحوم شیرازی بعنوان ادیب و معلمی دلسوز یاد کرد.

در ادامه‌ی همایش کلیپی از شهر سقز که در زمینه‌ی آن اشعار استاد شیرازی را قرائت می شد به نمایش گذاشته شد و بخشی از سخنرانی استاد شیرازی در سال ۶۴ نیز برای حضار پخش شد. 

shirazi

در ادامه‌ی این یاواره و گرامیداشت، احسان اخوان بعنوان سومین سخنران پشت تریبون رفت. اخوان که سازنده‌ی کلیپ پخش شده بود به مقاله‌ای که در اولین یاواره ی استاد شیرازی اشاره و در واقع بخشهایی از همان مقاله را ارائه نمود. اخوان نیز به دیدارهایی که با استاد شیرازی داشته اشاره کرد و گفت: هر جا که شیرازی حضور داشت کلاس درس بود. احسان اخوان شعری از ماموستا مظهر در مورد استاد شیرازی را قرائت کرد.

ئه‌تو پسپور و خاوه‌ن قه‌له‌م بووی

بو هه‌موو که‌سی شه‌ریکی خه‌م بووی.

اخوان در پایان از ملک الکلام مجدی و قاضی کوثر نیز یاد کرد و درخواست داد که در نامگذاری مدارس و خیابانها از اسامی فرهیختگان سقزی استفاده شود.

چهارمین سخنران یکی از شاگردان استاد شیرازی بود که اکنون رئیس آموزش و پرورش سقز است. “برومند” سخنانش را با قول نامگذاری بهترین مدرسه به نام ملک الکلام مجدی آغاز کرد.

وی در سخنانش به بیان خاطراتی از کلاس تفسیر قرآن استاد پرداخت. برومند از رویت پرونده پرسنلی استاد شیرازی در چند روز گذشته خبر داد که لابه لای 1700 برگ آن مملو از تقدیر و تشویق بود و بدون آنکه هیچ نکته منفی ای دیده شود.

وی گفت:تنها موردی که مشاهده کردم برمیگردد به زمان بیماری استاد شیرازی و نامهربانی ریاست وقت آموزش و پرورش که خواستار تبعید شیرازی به بیرجند بوده که با ممانعت مدیرکل وقت به سنندج منتقل شده بودند.

پنجمین سخنران علاءالدین اسعدی دبیر بازنشسته ی ادبیات و از جمله شاگردان استاد شیرازی بود. وی به خصوصیات اخلاقی و جایگاه علمی شیرازی اشاره کرد و گفت: عرفان استاد شیرازی از قران، مولانا، حافظ و باباطاهر نشأت می‌گیرد.

آخرین سخنران این همایش “نظام غفاری” عضو شورای شهر بود. وی نیز به جایگاه علمی و ویژگیهای اخلاقی استاد شیرازی اشاره نمود و گفت: اخلاق ایشان الگویی برای ما بوده است.

غفاری همچنین از صبر و تحمل مثال زدنی شیرازی صحبت کرد و گفت: صبر جایگاه ویژه ای در عرفان دارد. غفاری همچنین در مورد آثار و اشعار شیرازی نیز سخن گفت و شعر استاد شیرازی دارای تنوع اوزان است.

در پایان همایش از همسر استاد شیرازی تجلیل شد.

در حاشیه این همایش نمایشگاهی از آثار خطاطی شهرام شمسی و اسعد قدمی در دانشگاه آزاد افتتاح شد که این نمایشگاه از روز دوشنبه به نگارخانه ی ارشاد اسلامی انتقال می یابد. همچنین مجله ای ۸ صفحه ای که حاوی زندگی نامه ی استاد شیرازی و عکس آثار خطاطی دو هنرمند نامبرده بود نیز در بین شرکت کنندگان پخش شد.

کد خبر: 16614
    مطالب مرتبط:


یک دیدگاه

  • ناشناس
    ناشناس: 11-23-2015 . 9:40 ق.ظ :

    متاسفانه اطلاع رسانی در این زمینه ها یا اصلا وجود ندارد یا بسیار ضعیف است. با وصف پیگیری تقریبا همه اخبار شهر بنده تازه پس از پایان مراسم از این موضوع مطلع شدم وبسیار متاسف که چرا نتوانستم در آن شرکت کنم. شار نیوز عزیز لطفا بنحو مقتضی این موضوع را باطلاع مصادر امر برسانید، خودتان هم اگر ممکن است قبل از برگزاری علاقمندان را آگاه فرمایید. دست گلتان درد نکند !

    پاسخ دهید