شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۸/۰۴/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 26th نوامبر 2015
12:35 ق.ظ

بررسی اوضاع “زیویه، هفت دهه پس از کشف”

نشست علمی و فرهنگی “زیویه در گذر زمان” با حضور اساتید، پژوهشگران و علاقه مندان در سالن آمفی تئاتر دانشگاه پیام نور- مرکز سقز برگزار شد در ابتدای این نشست رئیس دانشگاه پیام نور سقز گفت: آثار باستانی به مثابه شناسنامه و هویت هر منطقه و ملتی است، لذا توجه به آن از ابعاد مختلف حائز اهمیت است . وی در ادامه بر نقش این دانشگاه در احیا و حفاظت از آثار تاریخی و ارائه ی راهکارهایی بر محوریت توسعه ی گردشگری شهرستان تاکید کرد.

“زیویه در جستجوی ماناها، سکاها و مادها”

سپس سخنرانی دکتر مهرداد ملک زاده عضو گروه پژوهشی پژوهشکده باستان شناسی تحت عنوان “زیویه در جستجوی ماناها، سکاها و مادها” ارائه شد. وی در ابتدای سخنانش ضمن تشریح اسامی زیویه در نوشته های مربوط به عصر آهن سه گفت : زیویه خودش را همیشه بر اندیشه ی هر پژوهشگر دوره ی مادها تحمیل می کند. این پژوهشگر برجسته با بیان اینکه دوره مادها یکی از دوران با اهمیت و مهم تاریخ ایران است، گفت: برای بازشناسی مسائل فرهنگی و تاریخی مادها اقدامات خوبی صورت گرفته است و این دریچه ای برای تحقیقات مستند و علمی بیشتر فراهم کرده است دکتر ملک زاده با اشاره به اینکه غرب ایران مرکز ثقل تحولات، حکومت ها و فرهنگ های مختلف بوده، افزود: این مسائل در تحولات، حکومتداری و تغییرات سایر مناطق تاثیرگذار بوده است. وی سپس به تبیین و بررسی اهمیت قلعه زیویه در شناخت تاریخ و تحولات ایران پرداخت.

zevehpayanor (4)

هژبری – ملک زاده – حسن زاده

“زیویه، هفت دهه پس از کشف”

سپس یوسف حسن زاده پژوهشگر و کارشناس ارشد موزه ملی به ارائه مبحثی با عنوان “زیویه، هفت دهه پس از کشف” پرداخت حسن زاده با بیان اینکه قلعه زیویه یکی از آثار تاریخی و فرهنگی بسیار مهم و غنی برای شناخت تاریخ گذشته غرب کشور است، گفت: متاسفانه تاکنون کاوش ها و اقدامات جدی و مستمر در این حوزه صورت نگرفته است.

این پژوهشگر ضعف داده های علمی و باستان شناسی در مورد زیویه و عدم انتشار آنها را یادآور شد و سپس به ارائه مطالب تحلیلی دقیقی از کشف زیویه، ارائه مجوز حفریات، مطالعات انجام شده و آثار کشف شده در زیویه پرداخت و افزود: عدم اقدامات حفاظتی مناسب و اصولی، سرپوشیده نبودن زیویه، نبود انجمن های فعال در زمینه میراث فرهنگی و… از دیگر مواردی است که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

در ادامه محمد صدیقی (په پو) از حسن زاده در مورد اسناد و نوشته هایی دال بر وجود و کشف گوهر شب چراغ در اکتشافات زیویه پرسید که حسن زاده با رد این گفته ها و نوشته ها افزود : این بحث فقط برداشت شخصیه آقای سیامک خسروی است و به هیج وحه مستند نیست. وی با توضیح اینکه موجودات ساکن در زیویه انسانهایی مانند ما بودند رو به حاضرین گفت : نباید انتظار چیزی محیرالعقول در آن زمان را داشت!

zevehpayanor (3)

“زیویه؛ امروز و فردا”

سخنران بعدی این نشست علی هژبری سرپرست پایگاه پژوهشی زیویه و کرفتو بود. وی با بیان اینکه تشکیل هیات راهبردی زیویه برای انجام کارهای پژوهشی، کارشناسی، اولویت بندی نیازها و اقدامات جدی در زمینه احیا و حفاظت قلعه تاریخی زیویه به سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد شده، گفت: منتظر اعلام نظر در این رابطه هستیم.

علی هژبری سپس به برخی اقدامات انجام شده از جمله: تشکیل انجمن میراث فرهنگی شهرستان، برگزاری شورای اداری شهرستان در زیویه، اختصاص اعتباراتی از سوی فرماندار ویژه سقز برای ایجاد امکانات زیربنایی در قلعه زیویه، حمایت از تحقیقات و پایان نامه های دانشگاهی و کتاب در زمینه زیویه، تیلبغات بیشتر برای شناساندن زیویه و… اشاره کرد و گفت: امید است مسئولان کشوری و منطقه ای اهمیت قلعه زیویه بعنوان اثری حائز اهمیت در سطح جهان، را بیشتر مدنظر قرار داده و برای حفاظت و احیای آن اقدامات اساسی صورت بگیرد.

zevehpayanor (1)

این باستان شناس افزود: ایجاد نمایشگاهی برای نمایش و شناخت آثار زیویه، ایجاد سقف سرپوشیده، گسترش اقدامات حفاظتی و کاوش های علمی و باستان شناسی، تولیدات بیشتر رسانه ای در این رابطه، برنامه ریزی برای شناساندن آن در سطوح ملی و جانی ضروریست. هژبری سپس خواستار مطالعه و ایجاد محور گردشگری ملی با محوریت “تخت سلیمان، غار کرفتو، زیویه و سقز” و سپس امکان توسعه آن به محور تهران، قزوین، سلطانیه، تخت سلیمان، غار کرفتو، زیویه، سقز، بانه و مریوان شد و گفت: عملیاتی شدن این طرح باعث جذب بیشتر گردشگر، توسعه زیرساخت ها، افزایش فعالیت های فرهنگی، رونق تقتصادی منطقه و ایجاد اشتغال و درآمدزایی خواهد شد.

وی در ادامه با انتقاد از اینکه زیویه کمتر به گردشگران غیر کورد شناسانده شده است افزود : طبق آماری که ما در دسترس داریم بیش از ۷۵درصد بازدیدکنندگان از زیویه کورد هستند که باید با حمایت مسئولین این آمار بهبود یابد.

zevehpayanor (2)

در ادامه آقای عمر فاروقی نویسنده و محقق سقزی با ارئه ی پرسشی در مورد عدم توجه کافی به دیگر نقاط باستانی(خصوصا منطقه ای به نام “کشکوله”) در اطراف سقز به دلیل توجه صرف به زیویه از عملکرد اداره میراث فرهنگی شهرستان انتقاد کرد که این پرسش وی با ارئه ی توضیح رییس اداره ی میراث فرهنگی همراه شد. حمید گلالی در تشریح عدم توجه به دیگر نقاط باستانی بر این نکته تاکید کردند که در مناطق ذکر شده بررسی دقیق صورت گرفته و هیچ نشانه و علائمی دال بر باستانی بودن این مناطق مشاهده نشده است.

وجود ۳۵۰ اثر تاریخی در سقز

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنابع دستی شهرستان سقز هم در حاشیه این نشست گفت: سقز دارای ۳۵۰ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی است که ۱۵۰ مورد از آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و ۱۰ اثر دیگر نیز در نوبت ثبت قرار دارد. حمید گلالی پور افزود: ۲۸ اثر سقز در معرض تهدید قرار دارد که نیاز به کاوش فوری دارند.

کد خبر: 16679