شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۳/۱۴۰۱
شنبه، 28th نوامبر 2015
7:05 ب.ظ

جای خالی نظارت عالیۀ شهرسازی در امر ساخت و ساز

هر از چند گاهی گودبرداری غیراصولی موجب بروز خسارات جانی و مالی در سقز می شود که آخرین مورد آن در خیابان شهدا اتفاق افتاد و بازتاب گسترده ای نیز در افکار عمومی داشت. این حادثه هرچند خسارت جانی برجا نگذاشت اما سؤالاتی در اذهان مردم ایجاد کرد از جمله اینکه تا کی باید شاهد تکرار چنین حوادثی باشیم؟ چه افراد و یا نهادهایی مسئول چنین اتفاقاتی هستند؟ و این که علی رغم صرف هزینه های فراوان از سوی کارفرمایان جهت نظارت بر امورات ساخت و ساز چه میزان نهاد ناظری مانند سازمان نظام مهندسی در بروز چنین رویدادهایی مقصر هستند؟

سؤالاتی از این دست ما را بر آن داشت تا با خلیل سعیدپور از اعضای هیأت رئیسۀ نظام مهندسی سقز به گفتگو بنشینیم که در مشروح آن را در ادامه ملاحظه خواهید کرد…

مقصر اصلی در حادثه خیابان شهدا چه شخص یا احیانا نهادی است؟

در مورد حادثه خیابان شهدا و موارد مشابه نمی توان فرد، افراد، نهاد و یا ارگان خاصی را مقصر دانست. چرا که مقصر اصلی را قاضی تشخیص می دهد اما در مجموع می توان گفت عوامل زیادی از کارگر ساختمانی و راننده بیل مکانیکی گرفته تا برسد به مهندسین ناظر و یا مجریان پروژه می توانند مقصر شناخته شوند. اما در مورد حادثه اخیر باید گفت غیر اصولی بودن گودبرداری و سازۀ نگهبان علت اصلی حادثه بوده است که قصور را متوجه مجری، مهندس ناظر، کارفرما و حتی رانندۀ بیل مکانیکی دانست. از طرف دیگر چون مهندسین و نظام مهندسی ساعات کاری مشخصی دارند باید گفت در ساعتی که این اتفاق رخ داد ساعت کار مهندسین نبوده است و مهندس ناظر بر روی پروژه حاظر نبوده است هرچند حضور دائمی ناظر طبق قانون الزامی نیست. از طرف دیگر جای نظارت عالیۀ دولت که بر عهدۀ ادارۀ راه و شهرسازی است در چنین پروژه هایی خالی است و از لحاظ قانونی نظام مهندسی فقط مسئول ارائه خدمات بوده نه نظارت بر روی کار.

نظام مهندسی چقدر در این امر کوتاهی کرده است؟

همانطور که اشاره کردم نقش ما نظارتی نبوده و بلکه خدماتی است. سازمان نظام مهندسی به عنوان یک سازمان غیر انتفاعی مسئولیت ارائۀ خدمات مهندسی را برای شهروندان برعهده دارد و نقش اصلی نظارت برعهدۀ وزارت راه و شهرسازی است. اما آنچه بر عهدۀ ماست این است مهندسین ناظر طبق آئین نامه ها، بخش نامه ها و دستورالعمل های صادره در خصوص رعایت مسائل فنی و ایمنی عمل نمایند که در غیر اینصورت عواقب کار متوجه آنان خواهد شد.

برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی در آینده چه تمهیداتی باید اندیشیده شود؟

هم اکنون مهندسین معمار، مکانیک، طراح، سازه و جدیدا مهندس شهرسازی و حتی جهت بررسی مشکل ترافیک ساختمان ها و کوچه های منتهی به ساختمان، مهندس ترافیک باید بر روی اجرای یک پروژه نظارت داشته باشند. اما طی روزهای اخیر و بعد از اتفاق خیابان شهدا، بحث ضرورت وجود نظارت عالیه که بر عملکرد اشخاص حقوقی و حقیقی دارای پروانه صلاحیت حرفه ایست، فرماندار سقز را بر آن داشت تا در راستای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی طی نامه ای از رئیس سازمان نظام مهندسی درخواست نماید که تیم نظارت عالیۀ آن سازمان با حضور مهندسین مجرب و توانا در رشته های مختلف نسبت به انجام بازرسی های دوره ای و مستمر از نحوه و کیفیت ساخت و سازهای شهرستان اقدام کنند.

علاوه بر این تصمیم بر آن شد از این به بعد برای ساختمان های بلند مرتبۀ در دست احداث، خصوصاً ساختمان هایی که دارای زیرزمین و یا طبقات منفی هستند مطالعات ژئوتکنیک صورت گیرد که آیا ساختمان مذبور به سازه های نگهبان قوی نیاز دارد یا خیر، که در اینصورت مالکین این ساختمان ها باید به نیروهای فنی و مشاوره ای تخصصی مراجعه نمایند و ودر صورت لزوم از سازه های نگهبانی قوی استفاده نمایند.که در شهرستان سقز نیز چنین نیروهای متخصصی کم هستند و بحث پرورش نیروی متخصص را ضرورت می بخشد. این کار هرچند هزینه ای اضافی بر روی دوش افراد خواهد گذاشت اما از بروز حوادث ناگوار جلوگیری خواهد کرد.

در صورت وقوع حوادثی طبیعی همچونزلزله، آیا ساختمان های احداثی تحت نظارت نظام مهندسی مقاومت کافی و لازم را خواهند داشت؟

هر کدام ازهمکاران طبق مجموعه مقررات قانونی مؤظف اند بر اساس شرح وظایف و مسئولیت ها عمل کنند. در سقز نیز خطر نسبی وقوع زلزله کم نیست. اما در مورد ساختمان ها نیز باید گفت به شرطی که ساختمان احداث شده دارای پایان کار باشد و مهندسین ناظر گواهی پایان کار آن را امضا کرده باشند با توجه به وجود قانون دورۀ 50ساله بایستی عوامل دست اندکار عواقب ناشی از وقوع این حوادث را برعهده گیرند.هرچند وقوع زلزله های بزرگ و تخریبی بحث جداگانه ای دارند.

کد خبر: 16734


۳ دیدگاه

 • موهه ندیس گیان
  موهه ندیس گیان: 11-29-2015 . 10:43 ق.ظ :

  … . از چه وقت این آقای سعیدی پور شده اند مسول نظام مهندسی. آنجوری که ایشان حرف زدند جدا از کارگر روزمزد بدبخت حتما پیچ و مهره و دسته بیل و کلنگ هم مقصرند . یعنی مردم نمی دانند دهها میلیون تمان بابتی نامی نظارت میگیرند پس برای چی است. لطف میکنی بفرمویید که چرا هشت نفر به نام ناظر در یک کار ساختمان سازی چکاره اند . فقط پول بگیرند و آنوقت جنابعالی مثل سپری بلای آغای … که حتی برای این ایتیفاق هیچ اعلامیه و اظهار نظر نمی کنند باشی.ولا غیری مهندسان آغا بالا سر که زیادتر از تعداد کارگران لازم برای کار هستند همین کم بود که اداره ی راه و شهرسازی هم بیایند . اآخر این همه ادم کجا بشوند و تا بتوانند نظارت کنند . حا شا و کلا آغای محترم کار تان گندیده است شهامت بخرج دهید و مسولیت آن را قبول کنید و از مردم بابت این همه پول بدون خدمت بقول خوتان عذرخواهی کنید. آغای سعیدی پور چون قبلا خودشان سابقه دارند از این مشکلها الان می گوید مقصر کارگر و راننده بیل است از اینها بی دام و زبانتر پیدا نکرده است.

  پاسخ دهید

  • سقز
   سقز: 11-30-2015 . 9:38 ق.ظ :

   عجب فرمایش می فرمایند! اگر مهندس ناظر حضور نداشته باشد سرپرست کارگاه که حتماً باید حضور داشته باشد و خطرات احتمالی را فوراً به مهندس ناظر و کارفرما اعلام کند

   پاسخ دهید

   • ایوب
    ایوب: 12-3-2015 . 5:34 ب.ظ :

    جای تاسف داره که ما با این همه خیانتی که شهرداری و نظام مهندسی که دستشون در یک کاسه هست هنوز دنبال مقصر میگردیم شما آقایون به ظاهر کار بلد که فقط دنبال میز و پول های کلانی که از اجازه دادن ساخت آپارتمانهای و طبقاط بدون مجوز چنان بلائی به سر این شهر زبون بسته آوردید که گند کاریهایتان تا قرنها از یاد هیچ کس پاک نمیشود شما را به وجدان نه چندان پاکتان دیگه بسه این همه خیانت

    پاسخ دهید