شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 2nd ژانویه 2009
11:25 ق.ظ
با سرمایه گذاری بخش خصوصی و در غیاب حمایت دولت

ذوب آهن سروش فولاد سقز آماده بهره برداری شد

کارخانه ذوب آهن سروش فولاد واقع در شهرک صنعتی سقز مراحل پایانی نصب و راه اندازی را می گذراند و قرار است تا کمتر از یک ماه دیگر به بهره برداری برسد. محمد فاتح حیدری،مدیرعامل این واحد تولیدی در گفتگو با شارنیوز خبر از سرمایه گذاری 2 میلیاردی در این پروژه می دهد و بلافاصله می افزاید” یک ریال این مبلغ از سوی دولت نبوده و اساساً هیچگونه همکاری با سرمایه گذاران و اعضای هیات مدیره شرکت سروش فولاد نداشته است”.

گزارش  تصویری

سهیل آدمی از اعضای هیات مدیره و یکی از سرمایه گذاران این پروژه به شارنیوز گفت” با راه اندازی این واحد صنعتی 60-70 نفر به صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد و برای تعداد زیادی هم به صورت غیرمستقیم ایجاد اشتغال خواهد کرد”. وی افزود”کارخانه ذوب آهن سقز با ذوب آهن قراضه،روزانه 40 تن شمش فولاد( بیلت) تولید خواهد کرد که با توجه به نوع و کیفیت محصول تولید شده،در منطقه غرب کشور فعالیت منحصربه فردی خواهد داشت”.تولید شمش فولاد در این کارخانه به عنوان فاز اول پروژه تعریف شده است و در فازهای بعدی خط تولید انواع آلماتور،قوطی،نبشی و سایر فراورده های مرتبط راه اندازی خواهد شد که از هم اکنون اقدامات اولیه برای اجرای فازهای بعدی صورت گرفته است. سقز در روز 25 تن آهن قراضه دارد که شرکت سروش فولاد برای تولید 40 تن محصول نیازمند تهیه آهن قراضه و ضایعات از خارج از کشور است به شکلی که بیش از 70% موارد مورد نیاز از عراق تامین می شود. این کارخانه دو کوره 2 تنی ذوب آهن دارد که در هر 70 دقیقه یک ذوب دوتنی انجام خواهد داد.مواد ذوب شده به وسیله 3 پاتیل وارد قالب های شمشی می شود. در این کارخانه از کوره های الکتریکی استفاده شده و به همین دلیل یک ایستگاه بزرگ برق 6/1 مگاواتی مورد استفاده قرار می گیرد.باید توجه داشت که تمام شهرک صنعتی 3 مگاوات برق مصرف می کند. مهندس شهابی زاده که به همراه یک اکیپ 7 نفری از تهران برای راه اندازی کارخانه،مدت 7 ماه است که در شهرک صنعتی سقز حاضر است،در گفتگو با شارنیوز پیشرفت فیزیکی این پروژه را 95 درصد عنوان نمود که با برنامه ریزی های به عمل آمده تا کمتر از یک ماه دیگر افتتاح خواهد شد. وی گفت” کارخانه در 3 شیفت کاری فعالیت تولیدی خواهد داشت که نیازمند نیروهای فنی و متخصص است و آموزش پرسنل از جمله تعهدات ما است”. وی افزود” آزمایشگاه هم به زودی تجهیز و راه اندازی خواهد شد و 3 مهندس متالوژی در آن مشغول به کار خواهند شد.تجهیز آزمایشگاه قریب به 3 هفته دیگر به اتمام خواهد رسید”.
مهندس شهابی زاده

مهندس شهابی زاده

وی در مورد ویژگی های خاص این پروژه گفت”نکته اول اینکه ما از کوره های القایی استفاده می کنیم که در قیاس با کوره های قوسی ذوب بهتر،صاف تر، عاری از اکسیژن خواهیم داشت.دوم به لحاظ بحث آلودگی هوا چون از کوره های 100% الکتریکی استفاده شده هیچ مشکلی نخواهیم داشت و ضایعات هم نزدیک به صفر است.همچنین نیازی به استفاده از ادوات خارجی هم ندارد. مهندس شهابی زاده،سادگی کار را از جمله ویژگی های مهم این پروژه دانست که در قبال با کوره های دیگر با حداقل آموزش های فنی قادر به تداوم فعالیت خواهد بود. مسئول راه اندازی خط تولید کارخانه ذوب آهن سروش فولاد اظهار داشت” دیگر ویژگی بارز این پروژه ذوب مس،آلومنیوم،چدن و فولاد است که در صورت نیاز می توان به صورت شمش و قطعه فرآوری کرد. شرکت سروش فولاد ساخت ذوب آهن را از یک سال قبل آغاز نمود و آقایان محمد فاتح حیدری،حامد قادربیگ زاده و سهیل آدمی به ترتیب مدیرعامل،رئیس هیات مدیره و نایب رئیس هستند.

گزارش  تصویری

کد خبر: 1674


۱۱ دیدگاه

 • امید
  امید: 1-2-2009 . 5:50 ب.ظ :

  باید از سرمایه گذاری حمایت شود. البته این افرادی که الان مسئول هستند، نمی توانند این ضرورت را درک کنند، از بس که درگیر روشهای پوپولیستی و جناح بازی هستند.

  پاسخ دهید

  • هه‌لو(a)
   هه‌لو(a): 1-2-2009 . 7:13 ب.ظ :

   هه‌لو(a) : دی ۱۳م, ۱۳۸۷ at ۶:۳۳ ب.ظ
   به‌و ئا‌واته‌وه که ئه‌م پروژه‌یش وه‌ک دیکه‌ی پروژه‌کانی سه‌قز رو به داخستن نه‌روا و بتوانی تا راده‌یک له‌سه‌ر پیشکه‌وتنی شاره‌که‌مان به نرخ بیت، ماندو نه‌بونی به ته‌واوی ئه‌ندازیاران و کریکاران و به گشتی ئه‌ندامانی ئه‌م پروژه‌یه ئه‌لیم و سه‌ر‌به‌رزیان بو ئا‌واته‌خوازین .

   پاسخ دهید

   • salah.r
    salah.r: 1-3-2009 . 1:36 ق.ظ :

    سلاوو ره زه م هه یا بو شار نیوز و ته واوی او ازیزانه که بو سه ر که و ته نی شاره که مان زه ح مه ت ا بینن

    پاسخ دهید

    • امجد شاهی
     امجد شاهی: 1-4-2009 . 5:51 ب.ظ :

     با عرض سلام و خسته نباشید.به نظر اینجانب به توجه به اینکه تولید قراضه در کشور و مخصوصا در استان کم است لذا باید بیشتر در فکر تامین قراضه به هر نحو ممکن بود.قبلا از اقدامات و زحمات مجریان این بروژه تشکرمی کنم.امجد شاهی_مهندسی مواد_متالورژی شاغل در ذوب اهن کردستان و مایل به همکاری به شما09183840789

     پاسخ دهید

     • ؟
      ؟: 1-5-2009 . 12:29 ب.ظ :

      گويا دولت به طور غير مستقيم و با اختلاس يكي از كارمندان بانك در اين پروژه سرمايه گذاري كرده است

      پاسخ دهید

      • محمد سالار ترخانی
       محمد سالار ترخانی: 1-5-2009 . 6:37 ب.ظ :

       با سلام و خسته نباشید
       به عقیده بنده راه اندازی چنین پروژه هایی در صورتی می تواند در طولانی مدت مفید باشد که تامین مواد اولیه آن از طرق گوناگونی بوده و تنها به یک نوع ماده اولیه وابسته نباشد. بایستی این مسئله را در نظر داشت که واردات آهن قراضه از عراق نمی تواند منبعی مطمئن باشد، پس چه بهتر است که مسئولین این کارخانه در صدد راه اندازی کوره ای برای ذوب سنگ معدن آهن باشند که در منطقه سقز منابع خوبی از آن وجود دارد. گرچه این موضوع نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارد اما با تکیه بر سرمایه های بومی، آینده این کارخانه و صنعت ذوب آهن در سقز تضمین می گردد.
       با تشکر از خبر رسانی شما

       پاسخ دهید

       • ali m swiden
        ali m swiden: 1-6-2009 . 4:55 ق.ظ :

        BAU AWATAVA ROJJE BEBININ KA PEVISTIMAN BA BEGANA NABE BO AWADAN KERDENAVAY XAKAKAMAN LA HAMU BUVARAVA SARKAUTU BEN

        پاسخ دهید

        • یک همشهری
         یک همشهری: 1-10-2009 . 9:07 ق.ظ :

         با آرزوی موفقیت بیشتر آقایان در عرصه صنعت و …، اما بد نبود هیات مدیره گرامی در اعلام افتتاح این پروژه یادی از مرحوم مهندس عبدالله قاسمی هم می کردند که بیشتر بار علمی و زحمات این پروژه مدیون آن مرحوم می باشد و به انجام رسیدن یک چنین پروژه علمی فقط با کمک مالی میسر نیست. آیا واقعا ((از دل برود هر آنکه از دیده برفت))؟؟؟؟؟؟؟

         پاسخ دهید

         • شهروند
          شهروند: 6-13-2009 . 7:56 ب.ظ :

          باعرض سلام.باتشکر از زحمات فرآوان شار نیوز وسهام داران محترم.به نظر من تنها کسی که بیش از همه در اجرای این پروژه زحمت فرآوان کشیده آقای قادر بیگ زاده می باشد که متاسفانه نامی از ایشان برده نشده است .موفقیت روز افزون شما را در این پروژه وپروژه های دیگر را از ایزد منان خواستاریم.با تشکر

          پاسخ دهید

          • کمال سلطانی
           کمال سلطانی: 11-6-2009 . 1:26 ب.ظ :

           با سلام من مهندس مکانیک اهل بوکان هستم بسیار خوشحال شدم از اینکه صنعت کم کم در کردستان هم دیده می شود با ارزوی موفقیت

           پاسخ دهید

           • سامان محمدي
            سامان محمدي: 7-2-2015 . 3:30 ب.ظ :

            سلاو ريزم هيه بو تواوي تيكوشاني شاره جوانه كي سه قز
            اينشاالا كه پروژه به جوانترين شيه واز ريه كه وه ..تا زور له ججوانه كان ئيه مه بچنه سر كار ..اوميدوارم له نيروي بوي استفاده بكن
            سامان كارشناسي فناوري اطلاعات و ارتباطات

            پاسخ دهید