شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 3rd دسامبر 2015
9:37 ق.ظ

هنرمندان در خانه مرحوم “زی زی”

از فوت “زێ زێ” بیش از یک هفته گذشته است اما اهالی هنر و به ویژه موسیقی سقز همچنان در ماتم به سر می برند. چهارشنبه شب جمعی از هنرمندان عرصه‌ی موسیقی و تئاتر به دیدن خانواده‌ی حسین شوخ کمان رفتند و به همسر و تنها پسرش تسلیت گفتند تا ثابت کنند که زێ زێ جایگاه ویژه‌ای نزد پیشکسوتان و جوانان هنرمند دارد.

در این محفل که در منزل صلاح شوخ کمان تنها پسر زێ زێ برگزار شد هنرمندان پس از قرائت فاتحه و اظهار همدردی با خانواده‌‌ی شوخ کمان این ضایعه را به هنر دوستان و همشهریان سقزی تسلیت گفتند. تنها سخنران این محفل رسول میرزاپور به نیابت از هنرمندان از جایگاه موسیقی زێ زێ و توانایی و استعداد وی سخن گفت و به تمجید از اخلاق و رفتار وی پرداخت و با بیان خاطراتی، مشکلات و مصائب هنرمندان این عرصه را هم بازگو کرد. پس از صحبتهای میرزاپور حاضرین با قرائت فاتحه محفل را به اتمام رساندند. پس از دیدار هنرمندان با خانواده ی زێ زێ چند تن از هنرمندان و همچنین صلاح شوخ کمان گفتگویی کوتاه را با شارنیوز انجام دادند.

zizitarhim (1)

صلاح شوخ کمان پسر مرحوم زێ زێ ضمن تشکر ویژه از تمامی همشهریان سقزی و هنرمندان، گفت: پدرم علاقه‌ی زیادی به موسیقی داشت و در واقع با موسیقی زندگی می‌کرد و روح موسیقی همیشه در زندگی ما جاری بود بطوریکه به دلیل مخالفت ما در مجالس عروسی شرکت نکرد ولی همیشه در مجالس خصوصی و مهمانیها هنرمایی می‌کرد و همه از وجود ایشان لذت می‌بردند به‌گونه‌ای که هر جا پدرم حضور میافت شادی و شعف را با خود به ارمغان می‌برد.”. وی افزود:”ما میدانستیم پدرمان در بین مردم محبوبیت دارد اما پس از مرگ وی به این مساله ایمان آوردیم.پدرم همیشه با ما و مردم مهربان بود و مهربانی و نوع دوستی از ویژگیهای وی بود.”

zizitarhim (2)

داریوش رفعتی از هنرمندان عرصه‌ی تئاتر گفت:” همه هنرمندان از دو شخصیت برخوردار هستند یکی شخصیت هنری و دیگری زندگی شخصی، اینجاست که هنرمندانی همچون زنده یاد حسین شوخ کمان بدلیل پیوند عمیق این دو نوع شخصیت با هم او را هنرمندی مردمی میخواند و همیشه در دل و جان مردم میباشد .” وی ادامه داد:”هیچ گاه کاک حسین رو ندیدیم که مرزی بین خود و مردم ایجاد کند و این ایشان را جاودانه نگه میدارد .”

بها بشیری از هنرمندان جوان عرصه‌ی موسیقی نیز گفت:” از مامۆستا زێ زێ آهنگهای شه‌مامه و خاڵ خاڵ، خه‌نه‌به‌ندان، سویبه باڵابه‌رز و آفرینش دوباره‌ی کاوله‌ی بادینان و چند آهنگ دیگر به یادگار مانده است هم پیشکسوتها و هم جوانان هنرمند عرصه‌ی موسیقی از این آهنگها لذت می‌برند و این آهنگها را بازخوانی می‌کنند حتی بیژن مرتضوی قطعه ‌ی ڕووناک را از روی ملودی خه‌نه‌به‌ندان زێ زێ ساخته است.”

اسماعیل پاشایی پیشکسوت تئاتر گفت:” زێ زێ یکی از هنرمندان بی مانند بود که در تاریخ سقز جاودانه خواهد ماند و آهنگهایش همیشه زمزمه ی مردم خواهد بود. در واقع رسالت هنرمند همین است هم با اخلاقش هم با آثارش در دل مردم جای دارد.”

zizitarhim (3)کد خبر: 16822


۲ دیدگاه