شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 5th دسامبر 2015
10:16 ب.ظ
گفتکو با رضا آهنی رئیس مرکز بهداشت

چه خدماتی در سقز به افراد آلوده به HIV ارائه می شود

روزاول دسامبر ( 11 آذرماه ) هرسال مصادف با روز جهانی ایدز است که درکشور ما امسال از 12 آذر تا 18 آذر به نام هفته پیشگیری از ایدز با شعار ” درمان اچ آی وی , کلید پیشگیری است بیماران را برای درمان , حمایت کنیم” نامگذاری شده است .

وزارت بهداشت تاکنون 3 برنامه استراتژیک را در کشور به اجرا گذاشته و از سال 94 وارد برنامه استراتژیک چهارم شده که بخشی‌هایی از آن درحال اجراشدن است. آموزش واطلاع‌رسانی، تامین سلامت خون، احتیاطات استاندارد و کنترل عفونت، مشاوره و آزمایش داوطلبانه، کاهش آسیب، پیشگیری و مراقبت و درمان بیماری های آمیزشی، مشاوره، مراقبت و درمان بیماران مبتلا به HIV و خانواده آنها، حمایت، تقویت نظام مراقبت و تقویت زیر ساخت های لازم، ازجمله این استراتژی‌هاست. تعدادمبتلایان به اچ آی وی در جهان تا سال 2015حدود 75 میلیون نفر بوده که از این تعداد نزدیک به 38 میلیون نفر از آنان فوت شده اند . درایران نیز تابحال رقم مبتلایان نزدیک به 30هزار نفر شناسایی شده که رقم احتمالی بیش از 100هزار نفر برآورد می شود.

به همین مناسبت شارنیوز در گفتگویی کوتاه با “رضا آهنی” رییس مرکز بهداشت شهرستان سقز پیگیر اقدامات و برنامه های مرتبط با این موضوع در سقز شد . آهنی با اشاره به رتبه دوم استانی سقز در شناسایی بیماران HIV/AIDSخاطرنشان کرد که دو سوم ازافراد مبتلا به اچ آی وی درکل کشور قابل شناسایی نبوده و افراد بدلیل نهفته بودن ویروس اچ آی وی ازبیماری خود آگاهی ندارند. وی اضافه کرد وی اضافه کرداینکه بیماری ایدز درمان قطعی ندارد، اما با تشخیص به موقع و مصرف صحیح دارو قابل کنترل است، گفت: تاکنون واکسنی برای محافظت در برابر ابتلا به ایدز ساخته نشده و تنها روش پیشگیری، شناخت راه های انتقال بیماری و اصلاح رفتار افراد است.

او گفت ایدز یک بیماری عفونی ویروسی واگیر است که در آن سیستم دفاعی بدن تضعیف و فرد در برابر بسیاری از بیماری ها حتی بیماری هایی که در شرایط عادی او را تهدید نمی کنند، بی دفاع شده و در این شرایط، ابتلا به هر بیماری سلامت او را به شدت در معرض خطر قرار می دهد. و عامل بیماری ایدز را ویروسی به نام “اچ آی وی” یا ویروس تضعیف کننده‌ سیستم ایمنی انسانی عنوان کرد و ادامه داد: افراد می توانند سال های متمادی قبل از بروز علایم ایدز، به ویروس “اچ آی وی” آلوده شده باشند، بنابراین ویروس “اچ آی وی” ممکن است در بدن فرد وجود داشته باشد، بدون آنکه خود از آن باخبر باشد.

وی استفاده از وسایل تزریق مشترک مانند سرنگ، پنبه الکل، سوزن، تماس پوست زخمی و ترشحات آلوده مانند خون، ترشحات دستگاه تناسلی، هر نوع رابطه‌ جنسی غیر ایمن و انتقال از مادر به جنین و نوزاد به عنوان راه های ورود ویروس “اچ آی وی” به بدن نام برد. همچنین گفت تغییر مصرف مواد افیونی تزریقی به مواد محرک را عامل مهم انتقال بیماری از فاز تزریق به فاز جنسی دانست و افزود: ماده محرک شیشه هم بصورت تزریق و هم بصورت استنشاقی مورد استفاده قرارمی گیرد اما به دلیل تاثیرافزایش میل جنسی و بی بندو باری در این زمینه یکی راههای ابتلا به این بیماری محسوب می شود.

وی ادامه داد: صحبت کردن، دست دادن، کارکردن، غذا خوردن، روبوسی با فرد بیمار یا فرد آلوده، استفاده از حوله، ملحفه، تخت خواب، قاشق، چنگال، لیوان فرد آلوده یا بیمار، سرفه و عطسه، استخر شنا، لمس دستگیره درب، استفاده از دستشویی، گزش حشرات، ویروس ایدز را به بدن وارد نمی کند.. آهنی” اضافه کرد: ورود ویروس “اچ آی وی” به بدن، معمولاً بدون علامت است یا فقط در حد یک سرماخوردگی خفیف، ایجاد علایم می کند؛ سپس ماه ها یا سال ها، بدون نشانه باقی می ماند و به تدریج که این ویروس سیستم دفاعی بدن را تضعیف می کند، علایم خود را بروز میدهد.

وی گفت: از آنجا که معمول ترین راه انتقال ایدز، استفاده از وسایل تزریق مانند سرنگ، سوزن، به طور مشترک و رابطه‌ جنسی غیر ایمن است، با اصلاح رفتار خود در مورد این دو راه انتقال، تا حدود زیادی می توان، از ابتلا به ایدز پیشگیری کرد. افرادی که رفتار پرخطر داشته اند، مانند کسانی که برای یک بار از سرنگ و دیگر وسایل تزریق، به طور مشترک استفاده کرده‌اند، رابطه‌ جنسی غیر ایمن داشته اند، توصیه کرد به مرکز یا پایگاه های مشاوره‌ بیماری های رفتاری، مراجعه کنند و گفت: در این مراکز، آزمایش ‌های لازم به صورت رایگان انجام می شود و در صورت ابتلای فرد، او را تحت مراقبت و درمان‌ های بعدی قرار می دهند.

وی عنوان کرد : در سقز مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری در سال 1386 راه اندازی شد که خوشبختانه توانسته در راستای مشاوره و آزمایش داوطلبانه، کاهش آسیب، مشاوره، مراقبت و درمان بیماران مبتلا موثر واقع شود. دراین مرکز, آموزش، مشاوره و انجام آزمایش داوطلبانه اچ آی وی بصورت رایگان انجام شده و بسته های کاهش آسیب شامل سرنگ , پنبه الکل و کاندوم نیز بصورت رایگان به معتادان تزریقی داده می شود که این امور در راستای

استراتژیهای برنامه ملی استراتژیک کنترل ایدز وزارت بهداشت انجام می گیرد. وی اضافه کرد: آموزش جمعیت های تحت پوشش مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت – دانش آموزان مقطع دبیرستان (آموزش و پرورش) و دانشجویان (مراکز دانشگاهی) – زندان و کمپهای ترک اعتیاد از اهداف اول برنامه ملی استراتیژیک کنترل ایدز ایران بوده و از اداره های آموزش و پرورش، بهزیستی و زندان بعنوان شرکای اصلی و همکار در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری ایدز نام برد . وی آموزش را مهمترین عامل در کنترل و پیشگیری از بیماری ایدز دانست.

او گفت: افراد مبتلا به اچ آی وی شناسایی شده ای که تحت پوشش مرکز مشاوره بیماری های رفتاری هستند جهت کمک به ادرات حمایتی همچون کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی معرفی شده و تمامی خدمات پزشکی منجمله آزمایشات دوره ای , واکسیناسیون، دندانپزشکی و خدمات بستری برای آنان رایگان بوده و برای تمامی آنها دفترچه بیمه رایگان صادر شده است . وی بیان کرد که این افراد دارای پرونده کد دار و محرمانه بوده و تمامی اطلاعات آنها محرمانه و غیر قابل دسترسی برای سایرین است.

وی از پشتیبانی روانی و مشاوره به بیماران مبتلا به ایدز خبرداد و افزود: تمام داروها برای بیماران ایدزی رایگان بوده و اضافه کرد: هرچند که این داروها درمان قطعی بیماری نیست و تاکنون درمان قطعی برای آن پیدا نشده اما این داروها زمان تکثیر ویروس اچ آی وی را به تعویق انداخته و درکنترل و عدم پیشرفت بیماری نقش بسزایی ایفا خواهد کرد . به گونه ای که فرد مبتلا سالیان زیادی می تواند به روال زندگی عادی خود ادامه دهد.

وی برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی پیشگیری از ایدز در مدارس و دانشگاهها و جمعیتهای روستایی و برگزاری مسابقات ورزشی را از جمله برنامه های هفته ایدز در سقز عنوان کرد. همچنین از برگزاری همایش عمومی پیشگیری از ایدز در یکی دو ماه آینده خبرداد و آموزش های سالیانه در گروههای تحت پوشش شامل مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت روستایی – آموزش و پرورش و دانشگاهها – زندان و کمپهای ترک اعتیاد، در راستای برنامه های مرتبط با این موضوع در سطح شهر دانست.

وی درپایان از سامانه اطلاع رسانی ایدز در سطح کشور با شماره تلفن 9686 خبرداد و ضمن تاکید روی آدرس مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری سقز به نشانی : روبروی کمیته امداد ؛ خیابان کودک ؛ روبروی درب اصلی پمپ بنزین سابق با شماره تلفن 36227710 ؛ از عموم مردم خواست با آگاهی از زمینه های ابتلا به ویروس اچ آی وی جهت مشاوره و انجام آزمایش های مربوطه به این مرکز مراجعه نمایند.

کد خبر: 16853


یک دیدگاه

 • َشهروند
  َشهروند: 12-6-2015 . 12:19 ق.ظ :

  با سلام خدمت دست اندرکاران دلسوز و زحمت کش شارنیوز
  آمار مبتلایان به HIV/AIDS شهرستان سقز تا امروز 49 نفر اعلام شده است
  46 مرد و 3 زن
  البته این رو هم بگم که مطمئناً باید این رقم رو حداقل در 5 ضرب کنیم.
  پس واقعاً میطلبد که مواظب رفتارهایمان باشیم
  هم اکنون طبق آخرین آمار وزارت بهداشت ایران؛ انتقال از طریق جنسی تو ایران سیر صعودی داشته و تا چند سال آینده به اولین راه انتقال بیماری تبدیل خواهد شد.

  پاسخ دهید