شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۲/۰۳/۱۴۰۱
دوشنبه، 7th دسامبر 2015
8:26 ب.ظ
"یار دبستانی" غریب افتاده است

16 آذر های آرام در سقز

از آن زمان که “چیا شریفی” و “کیوان جلالی” و یارانشان از دانشگاه پیام نور سقز فارغ التحصیل شدند گویی سیاست و فعالیت های سیاسی نیز از دانشگاههای سقز رخت بر بست و دیگر 16 آذر که فرصت عرضه اندام دانشجویان و به تیغ نقد کشیدن مسئولان است، جای خود را به جنگ های شادی و سخنرانی های یک طرفه و پذیرایی های مختصر داد تا سقز فضایی غریب با آنچه در دیگر دانشگاه ها می گذرد داشته باشد.

گزارش یکی از 16 آذر های سیاسی سقز را در لینک زیر بخوانید

متفاوت ترین مراسم ۱۶ آذر سقز برگزار شد

16 آذر سال 88 آخرین “روز دانشجویی” بود که به واقع دانشجویان برگزار کردند که “همه چیزش به همه چیزش” می آمد، پوستر متناسب با شعری از شاملو، سخنرانی های سیاسی دانشجویان، نقد وضعیت دانشگاه، آسیب شناسی جریان های دانشجویی و سرود یار دبستانی که مکرر خوانده می شد و شور و حال دانشجویی که یادآور روزهای به یادماندنی جنبش دانشجویی در بزرگترین دانشگاه های کشور بود. اما امروز و سال های بعد از 88 چه اتفاقی افتاد؟ می توان در یک جمله وضعیت را به تصویر کشید. حرف هایي زده شده و برنامه هایي اجرا شد که همگی مورد نظر مسئولان دانشگاه بودند و خاطر مبارک هیچ کس! آزرده نشد…

به راستی چرا دانشجویان اینچنین منفعل شده اند؟ چرا نسبت به هیچ رویداد فرهنگی، سیاسی و اجتماعی واکنشی از خود نشان نمی دهند و اگر واکنشی هم هست نظر مسئولان است که توسط دانشجویان اجرا می شود؟ چرا دانشجویان دانشگاه های سقز این قدر از فضای کارهای گروهی و جمعی دور شده اند و این فرصت بهترین مقطع زندگیشان را برای تجربه اندوزی در حوزه های مختلف به غنیمت نمی شمارند؟ آنها همان دانشجویان رام و سربه زیری هستند که مسئولان ازشان انتظار دارند، به سر کلاس هایشان می روند و درس هایشان را کج دار و مریز می خوانند و به خانه بازمی گردد.

گزارش 16 آذر 94 را به نقل از روابط عمومی دانشگاه پیام نور در ادامه بخوانید:

====

مراسم روز دانشجو با حضور گسترده و پرشور دانشجویان، اساتید و كاركنان و مسئولین شهرستان در سالن آمفی تئاتر دانشگاه پیام نور مركز سقز برگزار شد.

در اين مراسم رئيس دانشگاه پيام نور مركز سقز با گراميداشت ياد و خاطره شهداي دانشجو گفت: 16 آذر نماد عدالت خواهی و استكبار ستيزي ملت ايران خصوصا دانشجويان و همچنين يادآور رشادت و جوانمردي جوانان اين مرز و بوم در راه مبارزه با استكبار است

دکتر علیرضا شریفی با تحليل تاريخي حوادث 16 آذر سال 1332 و شهادت سه تن از دانشجويان بعلت روحيه حق طلبي، گفت: دانشجو مظهر بیداری، تفکر و عقلانیت در جامعه است و دانشجویان در تحولات کشور خصوصاً پیروزی انقلاب اسلامی و حفظ دستاوردهای آن نقش مهمی داشته اند. رئیس دانشگاه پیام نور- مرکز سقز ابراز داشت: جامعه دانشگاهی باید تلاش های مستمر برای تولید علم، دانش و حرکت در جهت پیشرفت جامعه توام با معنویت و دیانت داشته باشد تا موجب سربلندی کشور شوند.

سپس معاونت استاندار و فرماندار وِیژه شهرستان سقز با تحلیل تحولات کشور، توطئه های استکبار علیه ملت ایران در طول تاریخ و لزوم حفظ استقلال کشور، گفت: بیداری دانشجویان و روحیه استکبارستیزی، استقلال خواهی و مسئولیت پذیری آنان این توطئه ها را خنثی نموده و موجب تحکیم حاکمیت ملی و اسلامی کشور شده است

علی اکبر ورمقانی با بیان اینکه دانشگاه مبداء تحولات و دانشجو پویاترین و بیدارترین قشر جامعه است، خاطرنشان ساخت: حضور مقتدرانه و آگاهانه دانشجویان در تحولات کشور قبل و بعد از انقلاب اسلامی موجب تضمین امنیت، توسعه و اقتدار ملی گردیده و باید این حضور استوار ادامه داشته باشد فرماندار ویژه شهرستان سقز افزود: به فرموده مقام معظم رهبری دانشگاه و دانشجو فکر سیاسی دارد، اما باید این فکر در راستای منافع ملی و به دور از سیاست زدگی و مسائل احساسی باشد.

مهندس ورمقانی به انتخابات مجلس شورای اسلامی در 7 اسفند سالجاری اشاره و گفت: امید است دانشگاهیان موثرترین، پویاترین و تاثیرگذارترین اقشار جامعه اند که باید در راستای جلب مشارکت حداکثری نقش آفرینی موثر داشته باشند و ما مجریان انتخابات نیز وظیفه ایجاد بستر مناسب و تضمین سلامت انتخابات و صیانت از آرای مردم برعهده داریم و با تمام تلاش این وظایف را اجرا خواهیم نمود.

در ادامه اين مراسم مقاله دانشجويي توسط ندا صیادی در رابطه با وظايف، جايگاه و مطالبات دانشجو در جامعه و همچنین تبیین ریشه های تاریخی 16 آذر قرائت شد.

در ادامه بيانيه پاياني مراسم نيز با تاكيد بر ظلم ستيزي و استكبارستيزي دانشجويان و عزم راسخ جامعه دانشجویی برای حفظ استقلال، عزت و سرمایه های ملی این مرز و بوم، پیشرفت همه جانبه کشور، تبدیل شدن محیط دانشگاه ها به مرکز ثقل اندیشه ورزی و تولید فکر و ایده های راهبردی، توسعه فضای عمومی، تاکید بر تهیه و اجرایی نمودن نقشه راه توسعه علمی کشور، فراهم کردن فضای هموار اقتصادی، توسعه دانشگاه پیام نور- مرکز سقز، توسعه همه جانبه شهرستان سقز، تکمیل طرح های نیمه تمام و ایجاد اشتغال مولد، توسط بهروز عبدی قرائت شد.

اجرای سرود یار دبستانی بصورت زنده، اجرای تئاتر دانشجویی درخصوص مسائل و مشکلات دانشگاه و… از دیگر برنامه های این مراسم بود.

در پايان مراسم از 20 نفر از دانشجويان برتر درسی، فعالان فرهنگي، مدال آوران و قهرمانان ورزشي، انجمن های دانشجویی، بسیجیان نمونه، با دادن هدايا و لوح تقدير تجليل شد؛ همچنین با قید قرعه به 32 نفر از شرکت کنندگان جوایزی از سوی فرماندار ویژه، اعضای شورای شهر، نماینده مجلس و بسیج جوایزی اهدا شد.

مراسم روز دانشجو در اموزشکده فنی مهندسی سقز نیز برگزار شد.

دراین مراسم که با حضور مسئولین کشوری ،لشکری و انتظامی و روسای برخی ادارات برگزار شد، آقای سیدیان رئیس دانشکده فنی سقز و آقای دکتر نقیبی رئیس مرکز بزرگ اسلامی در مورد اهمیت روز وانشجو وتاریخچه ی گرامی داشت 16 آذر سخنرانی نمودند.

درضمن از دانشجویان برتر علمی _اخلاقی و ورزشی تقدیر به عمل امد. در ادامه نیز هنرمندان به اجرای موسیقی زنده پرداختند ودرپایان مسابقه فرهنگی بین تمام دانشجویان برگزار وجوایزی اهدا شد.

مراسم گرامیداشت سالروز 16 آذر ، روز دانشجو و تجلیل از مقام دانشجو امروز دوشنبه 16 آذر راس ساعت 15 در محل سالن اجتماعات محمد رسوالله ( ص ) دانشگاه علمی کاربردی سقز برگزار گردید . در این مراسم دانشجویان و والدین ایشان ، اساتید ، مسئولین ادارات و دانشگاههای سطح شهرستان انجام گرفت ؛ شامل برنامه هایی از جمله :

– سخنرانی قائم مقام دانشگاه جناب مهندس ناصح یوسفی با موضوع عرض خیر مقدم و سخنانی پیرامون روز دانشجو و فعالیت های دانشجوی

– پخش کلیپ معرفی دانشگاه و فعالیت های دانشگاه

– اجرای نمایش با موضوع دانشجویی توسط گروه تئاتر دانشگاه علمی کاربردی سقز

– قرائت بیانیه بسیج دانشجویی خطاب به دانشجو و اساتید و کارمندان دانشگاه

– اجرای موسیقی

– قرائت تقدیرنامه فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان سقز از همکاری دانشگاه علمی کاربردی در برنامه های دانشجویی

– مراسم اهدای جوایز به دانشجویان برتر فعالیت های ورزشی و فرهنگی

گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه های آزاد اسلامی با حضور معاون سیاسی و انتظامی فرماندار و آموزشکده فنی و مهندسی با حضور معاون برنامه ریزی فرماندار برگزار شد

ارایه مقاله توسط دانشجویان، سخنرانی پیرامون تاریخچه جنبش دانشجویی توسط استادان تاریخ، ارایه بیانیه توسط بسیج دانشجویی، تقدیر از دانشجویان و نخبگان در عرصه های علمی ، ورزشی و فرهنگی و دانشجویان بسیجی، ارایه مقاله و موسیقی از برنامه های این مراسم بود

کد خبر: 16931۳ دیدگاه

 • وجدان بيدار
  وجدان بيدار: 12-9-2015 . 1:41 ق.ظ :

  دلت خوشه شار نيوز كة همكاران خودت رو تمجيد ميكني!! حالا شما زنده و الان كليپي يار دبستاني رو خوندن! ايا مال شما باعث شد اهداف سيد بزرگوارتان تامين بشه و ان همه شعار رويايي رو عملي كنن؟يا فقط سخنوران خوبي بودن كة گفتار درماني باد بودند و بس اونم به اعتبار زماني همان مدت سخنرانيهاشون

  پاسخ دهید

  • فضول
   فضول: 12-9-2015 . 8:16 ق.ظ :

   دانشگاههای پیام نور و آزاد و علمی کاربردی همیشه بی بو و خاصیت بوده اند حتما متفکران مورد نظر شما هم از این شهر بروند دیگر سقز هم آن شور و شر را نخواهد داشت خواهشا بی جهت بادکنک فوت نکنید !

   پاسخ دهید

   • علی
    علی: 12-12-2015 . 11:52 ب.ظ :

    به قول وجدان بیدار شارنیوز دل خودشو خوش میکنه این دوستانی که شما ذکر خیرشان را گفتید چه تغییری چه اصلاحی تو دانشگاه فلک زده پیام نور انجام دادن چه گلی به سر زدن که اول کلام رو با ایشون شروع کردین یکی شون که عکاس بود ویکی شون هم معرکه گیر دانشگاه بود….

    پاسخ دهید