شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 10th دسامبر 2015
8:53 ب.ظ

آخرین وضعیت سد چراغ ویس

معاون فنی و عمرانی فرماندار ویژه سقز گفت: برای اتمام سد چراغ ویس، 750 میلیارد ریال اعتبار لازم است که 550 میلیارد آن در سال جاری تصویب شده است.

به گزارش ایرنا صابر زارعی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: سد چراغ ویس از پیشرفت کلی 75 درصد برخوردار است و تاکنون برای ساخت آن 800 میلیارد ریال هزینه شده است.

وی اضافه کرد: عملیات عمرانی بدنه سد و خط انتقال 39 کیلومتری آب سد به سقز به اتمام رسیده و نصب تاسیسات هیدرومکانیکال آن نیز در مراحل پایانی است.

او اظهار کرد: تصفیه خانه سد نیز که در پنج کیلومتری جاده سقز بانه قرار دارد از پیشرفت 30 درصدی برخوردار است که تا اتمام آن، آب به تصفیه خانه فعلی انتقال داده می شود.

معاون فنی و عمرانی فرماندار سقز با اشاره به جابجایی 16 کیلومتر از جاده سقز بانه به واسطه ساخت سد بیان کرد: در سال های گذشته شش و نیم کیلومتر مسیر جابجا شده است و از 9 کیلومتر و نیم باقی مانده بیش از دو کیلومتر از جاده جایگزین احداثی، آسفالت و عملیات آماده سازی 6 کیلومتر آن نیز برای آسفالت با 80 درصد پیشرفت در دست اقدام است.

زارعی با اشاره به اینکه با آبگیری سد، روستای ‘بله جر’ زیر آب خواهد رفت اضافه کرد: تا اواسط دی ماه سال جاری باید پیمانکار برای خدمات زیربنایی سایت جدید روستا برای اسکان مردم اقدام کند.

وی ادامه داد: هشت کیلومتر و نیم فیبر نوری نیز در محدوده سد قرار دارد که جابجایی هر چه سریع آن در دستور کار مسئولان مربوطه قرار دارد. سد چراغ ویس بر روی رودخانه چم سقز در 17 کیلومتری جنوب غربی سقز اجرا می شود. عملیات اجرایی این طرح از سال 83 آغاز شده است و در سال 87 اولین بار اعتباری حدود 12 میلیارد تومان به آن اختصاص یافت.

این سد تنها سد در دست اجرای حوضه دریاچه ارومیه است که عملیات اجرایی آن متوقف نشده است.

کد خبر: 16973