شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۱/۱۳۹۹
دوشنبه، ۲۳ام آذر ۱۳۹۴
۱۰:۰۰ ق.ظ
گفتگو با شاعری با دنیای کودکانه

من ناوم “ئه وینه”!

به گفته ی روانشناسان کودک لذت شنيدن قصه ها و شعرها و مطالب خوب، كم تر از لذت خواندن آن ها نيست زيرا قصه خواني و شعرخوانی براي بچه ها، زمينه هاي علاقه مند شدن آن ها به كتاب خواني را فراهم مي سازد. اگر نگاهی به کتابفروشیها انداخته باشیم با تعداد انبوهی از کتابهای کودکان روبه رو می شویم و حتی کتابهای کوردی نیز در این سطح بسیار نوشته و چاپ شده است.

نویسندگان کودک در شهر ما هم کم نیستند و کودکان نیز با کتابهای شعر و داستان کوردی مانوس هستند و حتی بیشتر اشعار این کتابها را از حفظ هستند مثل ماسی خانم که علارغم انتقادات هنوز هم برای کودکان این دوره نیز جذابیت خاص خود را دارد اما تعداد نویسندگان کودک که آثارشان به چاپ رسیده، کم و نایاب هستند! شارنیوز اینبار به سراغ یکی از کودکان شاعر و داستان نویس رفته که به تازگی مجموعه شعری از او به چاپ رسیده است. کتاب شعر “زیلانه” دربرگیرنده ی ده شعر است که حاوی مطالبی آموزشی وصف طبیعت و عشق به پدر و مادر می باشد که در دوازده صفحه همراه با نقاشیهایی مرتبط با موضوع اشعار چاپ شده است. آفرینش کتاب از کودک برای کودک می تواند جذابیتهایی داشته باشد که در آثاری که بزرگسالان می نگارند وجود ندارد.

photo_2015-12-14_00-03-19

و اما مصاحبه…

ابتدای ورودمان، شاعر و نویسنده ی بسیار جوان با لباسهای رنگارنگ کوردی و “تاس کلاو” بر سر همراه پدر و مادر طبق آداب و رسوم کوردها بسیار گرم و با محبت به استقبال ما آمدند. پس از مقدمه چینی و صحبت پیرامون موضوعهای مختلف کتاب زیلانه را نشامان داد و ما هم بر خلاف عادت معهود خبرنگاری یک نسخه از کتاب را با امضای نویسنده تحویل گرفتیم.

شارنیوز: برای اولین سئوال لطفا بیشتر خود را معرفی نمایید

شاعر: اسم من ئه وین میکائیلی است و کلاس ششم ابتدایی هستم و اکنون در مدرسه نساء درس می خوانم.

شارنیوز: از چه طریقی با دنیای شعر آشنا شدید؟

ئه وین میکائیلی: چون پدر و مادرم در زمینه ی ادبیات فعالیت دارند من هم با دنیای شعر و قصه آشنا شدم. پدر شاعر است و مادرم هم مترجم و داستان نویس است.

شارنیوز: انتخاب موضوعها برای شعر سرودن به دلخواه خودتان بود یا پدر و مادر موضوع شعرها را انتخاب کردند؟

ئه وین میکائیلی: بیشتر شعرها را بر اساس علاقه ام و باتوجه به موضوعهایی که برایم مهم بود، خودم انتخاب کردم و گاهی هم از پدر و مادرم کمک می گرفتم که موضوعهایی را پیشنهاد بدهند تا خودم انتخاب کنم.

mikaeeli

شارنیوز: واکنش معلمها و همکلاسیهایت بعد از چاپ کتابتان چطور بود؟

ئه وین میکائیلی: خیلی عالی بود حتی در مدرسه هم مراسمی را برگزار کردند و از منم دعوت کردن سر صف برای دوستان و هم مدرسه ای هام صحبت کنم حتی چند تن از دوستان همکلاسی و هم مدرسه ایم گفتن که به ما هم بگو که چطور شعر و داستان بنویسیم و بعضیهایشان هم گفتن که شعر می نویسن اما نمیدانستند که می توانند شعرهایشان را چاپ کنند که من هم روش چاپ کردن اثرشان را برایشان توضیح دادم.

شارنیوز: وضع درسهایتان چطور است؟

ئه وین میکائیلی: خیلی خوب! می توانید از پدر و مادرم سئوال کنید و یا بیاید از مدرسه بپرسید! کلاس پنجم را با خیلی خوب تمام کردم و از آموزش و پرورش هم لوح تقدیر گرفتم.

شارنیوز: به جز شعر به داستان نویسی هم علاقمند هستید و داستان هم نوشتید، ممکن است از دیگر علاقمندیهایتان هم صحبت کنید: ئه وین میکائیلی: اول درسهایم را می خوانم. به ترجمه هم علاقمندم و دارم کتاب”گربه سیاه دزده” را ترجمه میکنم، از دیگر علاقمندیهایم تیم بارسلونا است! بازی کامپیوتری را هم دوست دارم ولی بعد از درس و کتاب خواندن.

شارنیوز: ئه وین خانم میشه برای این چند کلمه، جمله ای را که به ذهنت خطور می کند بیان کنی:

صلح: اگر صلح برقرار شود دیگر آیلان نمی میرد

دوست داشتن: ما باید یاد بگیریم که همدیگر را دوست داشته باشیم

تنفر: نازانم( نمیدانم )

دنیای کودکانه: در دنیای کودکان صلح و دوست داشتن و خوشحالی وجود دارد

شارنیوز: این فرصت در اختیار شماست تا اگر بخواهید از کسی یا کسانی تشکر کنید

ئه وین میکائیلی: از پدر و مادرم خیلی تشکر میکنم که واقعا برای من زحمت می کشند، از معلمها و دوستام و از دختر عمویم ژیلا میکاییلی که نقاشی کتاب کار او بود نیز تشکر میکنم.

شارنیوز پرسش آخر را به پدر و مادر ئه وین خانم اختصاص داد. شما بعنوان پدر و مادری که توانستید همچنین کودکی را پرورش بدهید چه صحبتی با پدر و مادرها دارید:

خوشحالیم که فرزندمان مشغول نوشتن است و می تواند به زبان کوردی بنویسد و از طریق این رسانه هم از پدر و مادرها خواهش میکنیم که مطالعه کردن را به فرزندانشان یاد دهند و کتاب (کتابهای غیردرسی)را به صورت آسان و قابل دسترس در اختیار کودکان قرار دهند.

کد خبر: 17028


۲۰ دیدگاه