شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۹/۰۵/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 17th دسامبر 2015
10:57 ب.ظ

حفاری های نجات بخشی برای محدوده های باستانی سقز در دستور کار است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت: حفاری های نجات بخشی ضروری برای برخی از مکان ها و محدوده های تاریخی باستانی در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ایرنا سید محسن علوی روز پنجشنبه در دیدار با فرماندار سقز در فرمانداری این شهر افزود: گورستان ملا مچه، تپه باستانی زیویه و کانی زیرین از جمله محدوده های تاریخی این شهر است که نیاز به کاوش ضروری دارد.

وی اضافه کرد: رایزنی برای ساخت موزه و تلاش و پیگیری برای راه ندازی موزه مشارکتی با شهرداری در حمام «حاج صالح» که در سال 1379 به شماره 2830 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و مربوط به دوران صفویه است نیز از برنامه های این اداره کل برای شهرستان سقز است.

او اظهار کرد: کمبود اعتبار از مهمترین مشکلات میراث فرهنگی است به شیوه ای که در سال های گذشته به دلیل تخصیص نامناسب اعتبار به تبع آن اعتبارات ملی نیز به آن اختصاص نیافته است.

فرماندار ویژه شهرستان سقز هم در این نشست اظهار کرد: حوزه میراث فرهنگی نیاز به توجه جدی و جذب عتبارات ملی دارد و باید برای احیای بیشتر فرهنگ گردشگری و حفظ آثار باستانی و تاریخی جدی تر تلاش کرد.

علی اکبر ورمقانی با بیان اینکه تعدادی طرح گردشگری در شهرستان سقز در حال ساخت است تصریح کرد: این طرح ها نیازمند تسهیلات هستند که تعدادی از بانک ها از جمله بانک صنعت و معدن استان همکاری مناسبی ندارند.

وی تاکید کرد: در دیدارهای قبلی با مدیرکل میراث فرهنگی کردستان مقرر شد که به ازای هر مبلغ اعتباری که شهرستان به این حوزه اختصاص دهد آن اداره کل دو برابر آن از اعتبارات ملی جذب کند.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سقز هم عنوان کرد: این شهرستان دارای 350 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی است که 150 مورد آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و 10 اثر دیگر نیز در نوبت ثبت قرار دارد.

حمید گلالی پور در ادامه خواستار تلاش برای جذب تسهیلات برای هتل و طرح های گردشگری در دست ساخت این شهرستان شد.

کد خبر: 17135