شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 17th دسامبر 2015
11:01 ب.ظ
توسط سرمایه گذاری خارجی صورت می گیرد

ساخت کارخانه سیگار در سقز با 26 میلیون یورو سرمایه

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان کردستان، گفت: مراسم بهره‌برداری از طلای ساریگونی قروه، سوم دی‌ماه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کردستان، «محمد دره‌وزمی» در جلسه شورای معاونان و مدیران سازمان صنعت، معدن edarisanat (2)و تجارت استان با بیان این‌که در جریان این سفر چند پروژه صنعتی در استان کلنگ‌زنی می‌شود، اظهار کرد: لاستیک دهگلان به ظرفیت 50 هزار تن، کارخانه سیمان شهرستان دیواندره و کارخانه سیگار شهرستان سقز از جمله این پروژه‌ها هستند.

وی با اشاره به کلنگ‌زنی کارخانه سیگار با سرمایه‌گذار خارجی در شهرستان سقز، تصریح کرد: این کارخانه در زمینی به مساحت 17 هزار مترمربع و سرمایه‌گذاری 26 میلیون یورو در شهرستان سقز احداث می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به تولید 20 میلیارد نخ سیگار در کل کشور ادامه داد: در فاز اول کارخانه سیگار شهرستان سقز پنج میلیارد نخ سیگار تولید و در فاز دوم آن پنج میلیارد نخ دیگر به ظرفیت تولید اضافه می‌شود که تولید کارخانه سیگار سقز معادل نصف تولید سیگار در کل کشور خواهد بود.

دره‌وزمی، پتروشیمی کردستان را از دیگر پروژه های قابل بهره برداری عنوان و بیان کرد: این پروژه در زمینی به مساحت 135 هکتار به بهره‌برداری می‌رسد، که پروژه پتروشیمی 46 هکتار از زمین اختصاص یافته را در برگرفته و 50 تا 60 هکتار از زمین آن قابل استفاده برای کاربری صنعتی است.

وی با اشاره به این‌که می‌توانیم در کنار پتروشیمی از این میزان زمین مازاد، برای ایجاد واحدهای پائین‌دست پتروشیمی استفاده کنیم، ادامه داد: برای ایجاد شهرک تخصصی و صنایع پایین دستی پتروشیمی با پیگیری‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان و موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجوزهای لازم صادر شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در ادامه با اشاره به تصویب منطقه آزاد تجاری در شهرستان‌های بانه و مریوان، خاطرنشان کرد: تحقق این امر، نتیجه همدلی و همراهی همه بخش‌های مختلف از جمله پیگیری‌های بی‌وقفه استاندار کردستان بود که جای تقدیر دارد.

وی تصریح کرد: صرف تصویب منطقه آزاد کافی نیست و باید برای تأثیرگذار بودن بر اقتصاد استان و کشور تلاش‌های جدی را در زمینه ایجاد زیرساخت‌ها و فراهم کردن بسترهای لازم در راستای جذب سرمایه‌گذاری به انجام برسانیم.

دره‌وزمی همچنین به بحث پرهیز از خام‌فروشی، فرآوری معادن و احداث صنایع معدنی در استان از سال گذشته اشاره کرد و گفت: باید در این زمینه، فرآوری همه گونه‌های معدنی را مدنظر قرار دهیم.

وی با اشاره به بهره‌برداری از طلای قروه و اقدامات انجام شده برای طلای سقز، اظهار امیدواری کرد طلای سقز نیز در آینده نزدیک شاهد به بهره‌برداری رسیدن آن باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان این‌که در زمینه سنگ آهن در استان نیز تاکنون مجوزهایی در زمینه کنتسانتره، گندله و آهن اسفنجی صادر شده است، گفت: اقداماتی توسط این سازمان برای تأسیس شرکت، توسعه معادن و صنایع معدنی در استان انجام شده است.

دره‌وزمی تصریح کرد: در راستای فرآوری سنگ آهن و ایجاد زنجیره تولید فولاد در استان و با پیگیری‌های بسیار، شرکتی با 42 درصد سرمایه‌گذاری ایمیدرو، 28 درصد سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی به نام هلدینگ صنایع معدنی تدبیر و 30 درصد سرمایه‌گذاری هلدینگ صنایع معدنی امداد به نام کمیته امداد امام خمینی(ه) تأسیس شده است.

وی در ادامه به صدرو مجوز اولیه پایانه صادراتی در استان اشاره کرد و گفت: امیدواریم این پایانه صادراتی هر چه سریعتر در سنندج به بهره‌برداری برسد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با تأکید بر این‌که در استان کلنگ بی‌پشتوانه زمین نخواهیم زد، تصریح کرد: در صورت عدم پیشرفت فیزیکی پروژه پس از شش ماه توسط دارنده جواز تأسیس، تذکرهای لازم به وی داده می‌شود و باز اگر پس از یک سال دارنده جواز تأسیس اقدامات اساسی را در جهت پیشرفت پروژه به انجام نرساند، اقدام به باطل کردن جواز تأسیس می‌کنیم.

دره‌وزمی نبود محلی دائمی برای نمایشگاه‌های کردستان را یکی از دغدغه‌های صنعتگران، اصناف، تولیدکنندگان و تجار برشمرد و خاطرنشان کرد: وجود محل دائمی برای نمایشگاه‌های استان یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

وی با اشاره به صدور مجوز واگذاری محل دائمی نمایشگاه‌ها در استان به مساحت 15 هکتار، یادآور شد: با پیگیری‌های انجام شده این سازمان، امیدواریم در آینده نزدیک شاهد احداث این محل مهم باشیم.

کد خبر: 17141


۲ دیدگاه

 • خ
  خ: 12-18-2015 . 8:06 ب.ظ :

  تو رو خدا بعد از استخراج طلا پولش رو کجا می برید .

  پاسخ دهید

  • احمد: 12-21-2015 . 2:03 ق.ظ :

   اقاى دره وزمى خسته نباشيد جرا كمترين توجهى به اصناف نداريد ايا ازعملكرد اصناف خبر داريد جرا هزينه دريافت بروانه كسب جندين برابر شده وضعيت ماليات صدهابرابر شده است ايا قدرت خريد مردم زيادشده است بخدا بازارى قادربه برداخت اجاره مغازه وتأمين هزينه زندكى خود نمى باشند خيلى ضعيف عمل مى كنيد هرجندريس جديد بهتر ريس قبلى است اماهنوز. مشكل دارد دربخش اصناف ضعيف عمل مى كنيد شفافيت در اصناف نيست اميدوارم توجه فرمايد

   پاسخ دهید