شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۴/۱۴۰۱
یکشنبه، 20th دسامبر 2015
10:44 ب.ظ
عدم تصویب ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری در مجلس

یک شنبه روز بدی بود

یک شنبه روز خوبی برای کردستان نبود. بخشی از آرزو های مردم این استان برای تسریع در روند توسعه اقتصادی، با به تصویب نرسیدن منطقه آزاد بانه و مریوان به ناامیدی بدل شد و کردستانی های ناراحت از رای مجلس سراسر امروز را به بحث و گفتگو پیرامون این مسئله گذراندند و هر از چند گاهی انگشت اشاره را به سمت شخص یا نهادی به عنوان مقصر نشانه می رفتند.banehvmarivanfarida

گلایه اول از نمایندگان کردستان در مجلس بود که اولا هیچ کدام در موافقت با طرح نطقی ایراد نکردند و در ثانی چنان به رایزنی ولابی گری نپرداختند که در روز رای گیری خیالشان از بابت رای راحت باشد و آسوده بر صندلی های خود تکیه دهند.

رئیس مجلس امروز غایب بود به جایش “باهنر” اداره جلسه را بر عهده داشت. طرفداری وی از مخالفان و به جا دانستن ایرادهای آنها بدون شک بر رای نمایندگان تاثیر داشت و شاید امروز جزو معدود روزهایی بود که کردستان حسرت حضور لاریجانی را می خورد که مدتی است همراه و همگام با دولت است.

احمد توکلی نماینده تهران، حسن کامران دستجردی نماینده اصفهان، سید سعید حیدری طیب نماینده کرمانشاه از نمایندگان مخالفی بودند که فرصت بیان نظراتشان را از تریبون مجلس یافتند. در صحبت های آنها، تضاد با برنامه پنجم توسعه، افزایش قیمت زمین، افزایش بیکاری از طریق واردات بی رویه در مناطق تجاری، عدم تولید و نوآوری، معافیت مالیاتی بیست ساله، عدم زیرساخت مناسب و … از جمله دلایل مخالف با این طرح عنوان شد.

در نهایت و بعد از رای گیری کلیات طرح ایجاد مناطق آزاد تجاری بانه و مريوان حایز اکثریت ( دو سوم آرا) نشد و این جلسه مهم با ترکیب رای ۱۱۷ موافق، ۸۵ مخالف و ۸ نفر رأی ممتنع به کار خود پایان داد.

اما این به منزله پایان ماجرا و بسته شدن پرونده منطقه اقتصادی بانه و مریوان نیست و هنوز دریچه هایی از امید بازمانده است. نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی پس از اعلام اینکه این لایحه رأی لازم را به دست نیاورد، گفت: نمایندگانی که خواستار رسیدگی مجدد این مسئله در صحن علنی هستند می توانند با 50 امضا آن را مجدد به جریان بیندازند به شرط اینکه بررسی بیشتری در زمینه ضوابط قانونی و اجرایی آن لحاظ شود. همین مسئله بود که در سخنان حسین فیروزی معاون استاندار کردستان بازتاب یافت. وی که از تدوین کنندگان طرح منطقه آزاد بانه و مریوان نیز هست ضمن ابراز تاسف به دلیل عدم تصویب طرح منطقه آزاد تجاری ماد به شارنیوز گفت: از نمایندگان می خواهیم که با جمع آوری 50 امضا، برای طرح مجدد موضوع مناطق آزاد تجاری اقدام کنند. وی افزود: از 290 نفر مجموع نمایندگان مجلس 230 نفر حضور داشتند که عمده غایبان نمایندگان مناطقی بودند که به شکلی درگیر طرح مناطق آزاد هستند. عدم حضور آنها در به تصویب نرسیدن این طرح موثر بود.

نماینده مریوان نیز موافق نظر فیروزی بود در گفتگو با خبرگزاری ها تاکید داشت: با توجه به اینکه در آستانه انتخابات مجلس هستیم، اکثر نمایندگان برای ثبت‌نام به حوزه‌های انتخابیه خود رفته‌اند و تعداد آرای مثبت به این لایحه به حد نصاب نرسید. وی همچنین گفت: پرونده منطقه آزاد صنعتی تجاری بانه مریوان بسته نشده و ظرف یکی دو روز آینده خبرهای خوشحال کننده‌ای به مردم خواهیم داد.

بیگلری نماینده سقز و بانه نیز در گفتگو با شارنیوز گفت: عدم تصویب لایحۀ مناطق آزاد تجاری تنها مربوط به بانه و مریوان نیست. هفت منطقه آزاد و ٨١ منطقه ويژه همزمان مطرح گرديده و يك دوم آراء را آورد اما محمد رضا باهنر اعلام نمود كه چون مخالف برنامه است دو سوم آراء را مي خواهد. وی خبر از اعتراض خود به هیات رئیسه داد و گفت: اعتراض كرده ايم و منتظر نظر هيأت رييسه برای بحث قبول نمودن نصف به علاوه یک رای به جای دو سوم آرا هستيم.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در صورت عدم تاييد در هیأت رئیسه، براى بازنگرى مجدد به كميسيون بر ميگردد و مجددا برای اخذ رای به صحن باز ميگردد.

فرماندار سقز هم در اظهار نظری کوتاه به شارنیوز گفت:” طبق برنامه پنجم توسعه هرگونه طرح و لایحه ای مخالف مواد و تبصره های آن برای تصویب در مجلس نیاز به رای مثبت دو سوم حاضرین دارد که علی رغم موافقت 117 نماینده به نصاب نرسید. لذا مجددا قابل رسیدگی، کار کارشناسی و برگشتن به صحن علنی مجلس است.این مسئله قطعا رایزنی نمایندگان محترم را می‌طلبد که امید است با همدلی و همراهی دولت و مجلس محقق شود. وجود فضای همدلی و رایزنی با نمایندگان مخالف بسیار مهم است که قطعا نمایندگان عزیز سقز و مریوان پیگیر آن خواهند بود.”

طرحی که دولت تمام تلاش و امکانات خود را برای به ثمر رسیدن آن به کار بسته است چندان به راحتی بایگانی نخواهد شد. پس باید منتظر بود و دید نمایندگان موافق و دولت در روزهای آینده چه تمهیدی را به کار خواهند بست تا گره ی این کلاف سردر گم را بگشایند.

کد خبر: 17233