شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۰/۰۵/۱۴۰۱
چهارشنبه، 23rd دسامبر 2015
10:19 ق.ظ

عطا نهایی ضعف های رمان نویسی کردی را برشمرد

روز دوشنبه ۳۰آذر انجمن جامعه شناسی با همکاری انجمن په‌یڤ جلسه‌ای تحت عنوان تاثیر زمینه های اجتماعی بر رمان کوردی را با تاکید بر آثار نویسنده کرد – عطا نهایی – برگزار کردند.nahaeeata

به گزارش شارنیوز این جلسه به سخنرانی این نویسنده اهل بانه اختصاص داشت که دارای آثار متعددی در حوزه ادبیات داستانی است. وی با اشاره به اهمیت رمان در جامعه شناسی گفت: رمان تنها ژانر ادبی است که علم جامعه شناسی را در بر میگیرد و همزمان با دارا بودن دو چهره ی واقعی و داستانی قابلیت خلق جامعه را نیز دارد.

عطا نهایی در ادامه موضوعهایی همانند محتوا و مشکلات رمان کوردی را مورد بررسی قرار داد و گفت:رمان کوردی با چالش ها و کمبود های اساسی روبرو است و اینکه اصولا رمان کردی تا چه اندازه قابلیت خلق آثار مدرن را دارد؟ خود سوالی اساسی است.

نهایی گفت: نبود “ذهنیت و تفکر” در میان رمان نویسهای کورد، را از جمله موثر ترین مولفه های خلق آثار ضعیف در رمان کوردی است.

وی عدم شخصیت پردازی صحیح و عدم پرداخت به جزئیات را با توجه به خصوصیات رمان از نقاط ضعف آثار منتشر شده دانست و گفت: در رمان کوردی هنوز آدمها سیاه و سفید به مسائل نگاه میکنند و جهان بینی خیر و شر حاکم است. وی ادامه داد:وجود تقدیر و تحمیل سرنوشت بر شخصیتها هم جزو ایرادهای رایج بر رمان کوردی است.

وی به دلیل رسوب نکردن مطالعات و عدم شناخت از محیط، از رمان نویسان کورد انتقاد کرد.

عطانهایی همچنین گفت: مسائل واقعی و واقعیتهای جامعه در رمان کوردی حضور ندارد و حتی زبانی که ما با آن رمان مینویسیم بسیار با زبان مردم فاصله است بنحوی که یکی از خصوصیات رمان مدرن که مبتنی است بر واقعیت، جایگاهی در رمان ما ندارد.

این جلسه با پرسش و پاسخ حاضرین به پایان رسید.

کد خبر: 17301


۴ دیدگاه

 • ناشناس
  • ناشناس
   ناشناس: 12-24-2015 . 9:23 ق.ظ :

   با سلام ، خدا کند وضعیت رمان کردی هیچ تناسب وتشابهی با وضعیت برگزاری جلسه مذکور نداشته باشد !
   تاسف برانگیز وحقیرانه . حضور بیش از هفتاد نفر در فضایی کوچک و تنگ براستی نشاندهنده حسن نیت !! مسئولین فرهنگی شهر است.

   پاسخ دهید

   • HK
    HK: 12-24-2015 . 7:16 ب.ظ :

    کاک عه تا گیان به خیر بی بو شاره که مان

    امیدوارم رمان نویسی کوردی با وجود افراد بزرگواری چون شما به جایگاه واقعی خود در بین ملل جهان برسد.

    پاسخ دهید

    • ناشناس
     ناشناس: 12-26-2015 . 1:19 ب.ظ :

     اکثر داستان نویسان کرد ( چون تا حالا در زبان کردی چیزی که شایسته نام رمان باشد نداریم) بسیار کم مطالعه و کم مایه هستند و قبل از آنکه با رمان های برجسته دنیا و پیچدگی های نوشتن حد اقل یک داستان آشنایی داشته باشند دست به قلم می برند و از ذهن محدود خود چیزی بیرون می کشند و در کمال شجاعت آنرا منتشر هم میکنند . بسیاری از آنها نه تنها با یک زبان بین المللی آشنایی ندارند بلکه بر زبان فقیر کردی هم تسلطی ندارند.یکی هم همین آقای نهایی خودمان . ما هنوز از این حرفها خیلی دور هستیم . قانع چه خوب گفت : من له داخی سه ر کزی ئه م میللته چوار ده ردمه سیل یه ک مالاری دوو چاوکویری سی ئیسقا چوار.

     پاسخ دهید