شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۸/۰۵/۱۴۰۱
یکشنبه، 27th دسامبر 2015
1:08 ب.ظ

ایجاد کارخانه استحصال طلا در سقز توسط سازمان تامین اجتماعی

با وجود ظرفیت های بالای معدنی در کردستان 10 درصد ذخیره قطعی طلای کشور مربوط استان کردستان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان اظهار کرد: مجموع طلای قطعی شناخته شده استان کردستان 36 تن است که این میزان مربوط به معادن طلای شهرستان های قروه و سقز است.

محمد دره وزمی با اشاره به شناسایی دو ظرفیت طلای کردستان در شهرستان های قروه و سقز بیان کرد: در حال حاضر کارخانه استحصال طلای ساریگونی در شهرستان قروه به بهره برداری رسیده است و در اوایل دی ماه توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت بصورت رسمی افتتاح می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اقداماتی برای استحصال معدن طلای سقز توسط شرکت توسعه طلای کردستان وابسته به سازمان تامین اجتماعی در حال انجام است، اضافه کرد: امیدواریم تا دو سال آینده کارخانه استحصال طلای سقز نیز به بهره برداری برسد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان از شناسایی 18 گونه ماده معدنی در کردستان خبر داد و تصریح کرد: تا کنون 357 پروانه بهره برداری در بخش معدن برای متقاضیان صادر شده است.

دره وزمی با اشاره به اینکه در حال حاضر از معادن موجود در استان 164معدن فعال و تعدادی هم در حال تجهیز است، ادامه داد: معادن غیر فعال بیشتر سنگ لاشه هستند که متاسفانه به دلیل رکود حاکم بر فعالیت های ساختمانی و عمرانی غیر فعال هستند. وی با اشاره به اینکه شن و ماسه، انواع سنگ های تزئینی از جمله چینی، کریستال، تراورتن، گرانیت، مرمر، سیلیس، باریت، فلدسپات، سنگ آهن و طلا، مواد معدنی شناخته شده در استان کردستان هستند، اضافه کرد: سنگ تزئینی مرمر کردستان از بهترین سنگ های دنیا است. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان میزان ذخیره قطعی معادن موجود در کردستان را 600 میلیون تن عنوان کرد و ادامه داد: میزان استخراج اسمی معادن استان سالانه یک میلیون و 850 هزار تن است.

دره وزمی سنگ آهن را یکی دیگر از مواد معدنی قابل توجه در کردستان دانست و اعلام کرد: در حال حاضر در تمام نقاط و شهرهای کردستان سنگ آهن داریم و بیشترین ذخایر شناخته شده این ماده معدنی مربوط به شهرستان های بیجار، قروه و سقز است.

وی از ذخیره قطعی 80 میلیون تن سنگ آهن در کردستان خبر داد و اضافه کرد: یکی از مشکلات در مورد این ماده معدنی عرضه آن به صورت خام به بازار از ابتدای بهره برداری از معادن سنگ آهن در استان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه خام فروشی مواد معدنی هم به ضرر منافع ملی است و هم میزان ارزش افزوده و اشتغالزایی آن پایین است، افزود: احداث صنایع معدنی جهت فرآوری معدنی و پرهیز از خام فروشی از جمله برنامه های در دست اقدام است.

دره وزمی با تاکید بر اینکه سازمان تمام توان خود را برای احداث صنایع معدنی و جلوگیری از خام فروشی در استان به کار می گیرد، تصریح کرد: در همین راستا شرکتی با مشارکت سازمان ایمیدرو و هلدینگ های وابسته به کمیته امداد و ستاد اجرایی حضرت امام(ره) به نام توسعه معادن و صنایع معدنی کردستان تشکیل شده است.

وی با اشاره به موثر واقع شدن فعالیت این شرکت بر جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی در استان اضافه کرد: امیدواریم با فعالیت این شرکت در کردستان و سرمایه گذاری سهامداران امکان فرآوری معادن در استان به ویژه سنگ آهن و تشکیل زنجیره فولاد در استان فراهم شود .

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان ادامه داد: تا کنون در استان جوازهای تاسیس فرآوری سنگ آهن در قالب کنستانتره، گندله و آهن اسفنجی برای بهره برداران و سرمایه گذاران بخش خصوصی صادر شده که کار اجرایی تعدادی از آنها نیز شروع شده است.

دره وزمی یکی دیگر از اقدامات سازمان در بخش معدن را شناسایی ظرفیت های ناشناخته معدنی استان عنوان کرد و افزود: برای شناخت این ظرفیت ها نیاز به مطالعات اکتشافی در پهنه های مختلف استان است.

وی بیان کرد: در راستای شناسایی ظرفیت های معدنی استان هم اکنون 3 پهنه در شهرستان های سقز، بیجار و قروه به مساحت 8 هزار کیلومتر مربع توسط سازمان زمین شناسی ایران و سازمان ایمیدرو در دست مطالعه و بررسی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با انجام مطالعات و عملیات ژئوفیزیک هوایی گونه های ناشناخته معدنی به میزان قابل توجه به دست آید تا زمینه احداث صنایع معدنی بزرگ در استان کردستان بیش از پیش فراهم شود.

کد خبر: 17391