شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۳/۱۴۰۱
یکشنبه، 27th دسامبر 2015
7:01 ب.ظ
به مناسبت هفته کاهش بلایای طبیعی

هلال احمر و نقش آن در زمان بحران

12 اکتبر ( 20 مهرماه ) هرسال مصادف با روز بین المللی کاهش اثرات بلایای طبیعی است . در کشور ما هفته چهارم مهرماه ؛ هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی نامگذاری میشد که به دلیل تداخل برنامه های این هفته با برنامه های مختلف ملی سازمان مدیدریت بحران کشور ؛ مناسبت این هفته به روز 5 دی ماه مصادف با روز وقوع زلزله ویرانگر بم انتقال یافت و بعنوان روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثر بلایای طبیعی نامگذاری شد . کار گروه آموزش همگانی و امدادو نجات هلال احمر یکی از 14 کارگروه تشکیل شده در سازمان مدیریت بحران کشور است که شارنیوز در گفتگو با یکی از کارشناسان استانی این حوزه نگاهی اجمالی به وظایف و اقدامات این کار گروه در سطح استان داشته است .

این کارشناس در ادامه افزود : وقوع زلزله بم تاثیرات سیاسی , اجتماعی و امنیتی مهمی را در ساختار امدادرسانی کشور ایجاد کرد . که علیرغم عزم ملی و نیات خیرخواهانه و بشر دوستانه مردم چه در داخل کشور وچه خارج از کشور ؛ بدلیل عدم تدابیر مناسب و نقص در ساختار توزیع خدمات , منجر به هرج و مرج , اتلاف منابع , بدبینی های عمومی و آسیبهای مضاعف دیگری شد که با وجود تامینات بین المللی ؛ رضایت و اثر بخشی لازمه را فراهم ننمود . به همین منظور سازمان مدیریت بحران تشکیل و جانشین ستاد حوادث و سوانح غیر مترقبه شد و وظایف آن در 14 کارگروه دسته بندی شد . که یکی از این کارگروهها کارگروه آموزش همگانی و امدادو نجات است . که جمعیت هلال احمر رییس کارگروه مذکور است .

این کارشناس گفت : حوادث انسانی شامل دو بخش بلایای طبیعی و انسان ساخت می شود که بیش از 43 مورد بلایای طبیعی در جهان شناخته شده که حداقل 30 مورد از آن در کشور ما به وقوع پیوسته است . که از برجسته ترین آنها میتوان زلزله , سیل , خشکسالی , برف و کولاک را نام برد . بلایای انسان ساخت شامل آن دسته از حوادثی است که بشر به دلیل بی احتیاطی و عوامل دیگر مسبب آن خواهد شد . تصادفات جاده ای و آتش سوزی و حوادث شیمیایی و میکروبی نمونه هایی ازاین دسته حوادث هستند .

وی گفت : جمعیت هلال احمر به عنوان رییس کارگروه آموزش همگانی و امداد و نجات وظیفه ارائه آموزشهای عمومی به تمام اقشار جامعه را دارد . که در کنار آن برای مقابله و پیشگیری از بلایا اقدام به تربیت نیروی انسانی امدادگر – تامین تجهیزات و امکانات امدادرسانی – ایجاد انبار اقلام اظطراری و نگهداری کالاهای اساسی و ضروری ازجمله چادر , وسایل گرمایشی , تغذیه اظطرای و .. نموده است . در همین راستا شعار هر خانواده ایرانی یک امدادگر را سرلوحه فعالیتهای آموزشی خود قرار داده که هدف آن کاهش میزان آسیبهای ناشی از حوادث است به گونه ای که در صورت بروز هرگونه حادثه ای ؛ هر شخصی امدادگر خود باشد . این آموزشها تحت عناوین آموزشهای عمومی , تکمیلی و تخصصی در سطوح مختلف اجرا می گردند . همچنین با استقرار پایگاههای امدادو نجات بین شهری در نقاط مختلف کشور؛ به ویژه در محورهای پر حادثه ؛ خدمات حضوری به آسیب دیدگان احتمالی ناشی از حوادث و بلایا در سزیعترین زمان ممکن انجام می شود .

وی بیان کرد : در استان کردستان حوادث جاده ای بیشترین آمار بلایا در بروز آسیبها را به خود اختصاص داده است . برف و کولاک و بهمن و سیل و آتش سوزی هم از جمله بارزترین اتفاقات رخ داده در سطح استان است . وی در پایان گفت : ترویج آموزشهای همگانی امداد و سوانح از جمله اهداف برجسته هلال احمر بوده که باعث میزان کاهش آسیبهای ناشی از حوادث و به تبع آن عدم هدر رفت منابع انسانی و مادی خواهد شد که در همین راستا آموزش در سطح مدارس , دانشگاهها و روستاها و مساجد و ادارات انجام شده و در طول سال مانورهای متفاوتی انجام خواهد شد .

کد خبر: 17407