شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۰/۰۵/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 31st دسامبر 2015
10:12 ق.ظ

بیماری های قلبی جان کردستانی ها را می گیرد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی در کردستان بالاتر از میانگین کشوری است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، فرزام بیدارپور در تشریح برنامه‌های طرح بسیج ملی اصلاح الگوی تغذیه اظهار داشت: براساس اسناد بالا دستی حوزه بهداشت و درمان کشور مثل قانون اساسی، چشم انداز 20 ساله، برنامه‌های پنج ساله توسعه کشور و اوامر مقام معظم رهبری باید دولت در راستای اصلاح نظام تغذیه کشوراقدامات اساسی انجام دهد.

وی افزود: سند مقابله با گسترش بیماری‌های غیر واگیر مثل سرطان، دیابت و بیماری‌های تنفسی در اولویت قرار گرفته است و باید تا سال 2025 در حدود 25 درصد از مرگ و میر ناشی از این بیماری‌ها را در کشور کاهش یابد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ادامه داد: برای رسیدن به این هدف باید ترانس روغن را به صفر رسانده، مصرف نمک را 30 درصد کاهش دهیم و مصرف نان سبوسدار را حداقل 20 درصد افزایش دهیم که عملیات این اقدامات از سال 1392 در ایران شروع شده است. وی در مورد وضعیت کردستان در زمینه بیماری‌های غیر واگیر اعلام کرد: مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی در کشور 2/9 است اما این رقم در کردستان 7/12، فشار خون بالا در کشور 19 درصد اما در کردستان 4/15، دیابت شناسایی شده در افراد 30 سال به بالا 9/3 درصد اما در کردستان 7/2 درصد و قند خون بالا در افراد 25-64 سال کشور 8/13 اما در استان 4/9 درصد است.

بیدارپور خاطرنشان کرد: آموزش افراد در مراکز بهداشتی و آموزشی، توزیع اقلام آموزشی در جامعه، شناسایی و درمان افراد و مراقبت‌های غذایی از افراد نیازمند به ویژه مادران باردار و دانش آموزان مدارس از جمله برنامه‌های اجرا شده در استان کردستان است.

کد خبر: 17470